PAC vs LPAC - 11/23/2019                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Stephen E          18 PACS-MA              1:59.37    1:59.28        
                  27.64       57.49 (29.85)     1:28.23 (30.74)     1:59.28 (31.05)
  2 Leach, Daniel J           17 PACS-MA              1:53.97    2:01.44        
                  28.41       59.48 (31.07)     1:30.10 (30.62)     2:01.44 (31.34)
  3 Klinefelter, Jason A      17 PACS-MA              2:00.60    2:03.11        
                  27.26       58.45 (31.19)     1:31.12 (32.67)     2:03.11 (31.99)
  4 Hicks, Garrett M          13 LPAC-MA              2:30.34    2:24.79        
                  32.75     1:10.71 (37.96)     1:49.43 (38.72)     2:24.79 (35.36)
  5 Vicknair, Hayden S        11 LPAC-MA                   NT    2:26.51        
                  31.93     1:09.67 (37.74)     1:49.33 (39.66)     2:26.51 (37.18)
  6 Gates, Ben R              13 LPAC-MA              3:12.92    2:41.79        
 
Event 2  Women 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Claire S            16 PACS-MA              2:10.62    2:16.49        
                  29.92     1:03.59 (33.67)     1:39.36 (35.77)     2:16.49 (37.13)
  2 Claar, Megan N            14 PACS-MA              2:22.35    2:18.93        
                  30.39     1:04.29 (33.90)     1:41.11 (36.82)     2:18.93 (37.82)
  3 Duffy, Emma R             13 LPAC-MA                   NT    2:20.53        
                  31.29     1:06.35 (35.06)     1:43.79 (37.44)     2:20.53 (36.74)
  4 Berarducci, Abby L        13 PACS-MA                   NT    2:22.72        
                  31.24     1:07.75 (36.51)     1:44.97 (37.22)     2:22.72 (37.75)
  5 Collins, Kara E           17 LPAC-MA              2:25.39    2:28.81        
                  33.70     1:10.37 (36.67)     1:49.06 (38.69)     2:28.81 (39.75)
  6 Bowden, Tessa             13 LPAC-MA                   NT    2:47.28        
                  35.79     1:17.32 (41.53)     2:02.50 (45.18)     2:47.28 (44.78)
 -- Gibbons, Mara C           11 LPAC-MA              2:31.81   X2:30.44        
                  34.98     1:14.16 (39.18)     1:53.72 (39.56)     2:30.44 (36.72)
 -- Wiedt, Lizzie R           11 LPAC-MA                   NT   X2:56.26        
                  39.19     1:24.67 (45.48)     2:10.98 (46.31)     2:56.26 (45.28)
 
Event 3  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Landon R            8 LPAC-MA                15.62      16.44        
  2 Conklin, Jase J            8 PACS-MA                   NT      19.98        
  3 Estep, Micah R             8 LPAC-MA                19.96      20.63        
  4 Lewis, AJ J                8 LPAC-MA                19.34      21.21        
  5 Richmond, Xavier J         8 PACS-MA                   NT      24.22        
  6 Brinser, Wyatt S           8 PACS-MA                   NT      36.24        
 -- Kurmakov, Reid A           6 LPAC-MA                27.37     X28.40        
 -- Grissinger, Jasper A       7 PACS-MA                   NT     X30.04        
 -- Leigh, Sebastian J         5 LPAC-MA                36.31     X35.34        
 
Event 4  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Lexi R             8 PACS-MA                28.58      18.37        
  2 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                   NT      18.59        
  3 Frey, Anissa A             8 LPAC-MA                17.55      18.62        
  4 Phaeton, Abigail N         7 LPAC-MA                23.66      19.58        
  5 Dinger, Caroline A         7 PACS-MA                38.22      27.05        
  6 Evans, Belle N             6 LPAC-MA                29.69      33.62        
 -- Dougherty, Bella J         8 LPAC-MA                   NT     X17.45        
 -- Sterbinsky, Mia M          7 LPAC-MA                21.40     X22.55        
 -- Eirkson, Emme A            6 LPAC-MA                30.02     X25.98        
 -- Uhl, Lily E                7 PACS-MA                   NT     X26.62        
 -- Imundo, Samantha M         8 PACS-MA                   NT     X29.65        
 -- Roland, Candace L          5 LPAC-MA                29.56     X31.63        
 -- Imundo, Gianna N           7 PACS-MA                   NT     X31.74        
 -- Casey, Amelia S            7 PACS-MA                   NT     X33.19        
 -- Heller, Sydney P           6 PACS-MA                   NT     X33.54        
 -- Smith, Angela E            7 PACS-MA                   NT     X37.48        
 -- Gawel, Delany C            7 PACS-MA                   NT     X38.41        
 -- Johnson, Junie H           7 PACS-MA                   NT     X40.31        
 -- Chambers, Charlotte A      8 PACS-MA                   NT     X52.43        
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaffer, Colin J          10 LPAC-MA                32.60      34.07        
  2 Klucinec, Gavin B          9 PACS-MA                48.69      37.64        
  2 Sholly, Ryan A            10 PACS-MA                38.72      37.64        
  4 Cummings, Finn B           9 PACS-MA                48.88      41.38        
  5 Ondesko, Andy D            9 LPAC-MA                54.97      52.41        
  6 Kean, Xander A            10 LPAC-MA                55.71      53.46        
 -- Gardner, Tyler A           9 LPAC-MA                40.62     X41.97        
 -- Hughes, Brady A           10 PACS-MA                   NT     X43.28        
 -- Rosenberger, Ethan A       9 PACS-MA                   NT     X44.15        
 -- McNaull, Parker J          9 PACS-MA              1:05.46     X44.77        
 -- Alexander, Drew E         10 PACS-MA                   NT     X46.86        
 -- Heller, Dean R             9 PACS-MA                   NT     X49.35        
 -- Casey, Daniel P            9 PACS-MA                   NT     X51.72        
 -- Bowers, Adrian E           9 PACS-MA                   NT     X52.44        
 -- Smith, Oliver D           10 PACS-MA                   NT   X1:15.07        
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frey, Lily M              10 PACS-MA                46.91      35.70        
  2 Tum, Kayden E              9 LPAC-MA                35.75      36.25        
  3 Vates, Abbie L            10 PACS-MA                46.18      38.97        
  4 Ross, Sarah K              9 PACS-MA                46.87      40.29        
  5 Gardner, Ava M            10 LPAC-MA                36.80      42.42        
  6 Katzenmoyer, Maggie A     10 LPAC-MA                41.94      43.16        
 -- Zlogar, Emma E            10 LPAC-MA                   NT     X36.44        
 -- Sattele, Gabi R           10 PACS-MA                51.81     X37.91        
 -- Anderson, Annie B         10 PACS-MA                   NT     X38.42        
 -- Grissinger, Bailey P      10 PACS-MA                53.01     X39.14        
 -- Naveen, Druthi            10 PACS-MA              1:07.17     X39.86        
 -- Sabat, Priya               9 PACS-MA                51.47     X42.98        
 -- Kreitzer, Caroline G       9 PACS-MA              1:02.72     X43.41        
 -- Bowden, Claire             9 LPAC-MA              1:02.66     X43.74        
 -- Conches, Keira             9 LPAC-MA                46.15     X44.11        
 -- Evans, Rebecca H           9 LPAC-MA                41.86     X44.33        
 -- Wydra, Mia                10 LPAC-MA                41.52     X44.53        
 -- Wohlfarth, Kara R         10 PACS-MA                   NT     X44.88        
 -- Shellenberger, Mary E      9 PACS-MA                   NT     X44.97        
 -- Eshelman, Phoebe N         9 LPAC-MA                44.02     X45.17        
 -- Reese, Laura G             9 PACS-MA                   NT     X45.38        
 -- Handelman, Lyla Q          9 LPAC-MA                49.98     X45.68        
 -- Good, Anna C               9 PACS-MA                   NT     X46.86        
 -- Gephart, Leah M            9 PACS-MA                   NT     X48.38        
 -- Lewis, Olivia L           10 LPAC-MA                48.84     X50.82        
 -- Knapp, Ava E              10 PACS-MA                   NT     X54.21        
 -- Belfanti, Ella G           9 LPAC-MA                   NT     X58.29        
 -- Cassel, Adalee J           9 PACS-MA                   NT   X1:14.96        
 
Event 7  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Cornelius E     12 PACS-MA                29.07      26.88        
  2 Vicknair, Felix S         12 LPAC-MA                27.87      27.86        
  3 Frey, Gabe S              12 PACS-MA                32.38      29.95        
  4 Claar, Cohen R            12 PACS-MA                33.75      31.86        
  5 Bowden, Lane              11 LPAC-MA                33.65      32.69        
  6 Sowers, Ryan A            11 LPAC-MA                35.95      35.54        
 -- Palmer, Cade D            12 PACS-MA                34.10     X29.94        
 -- Zastowny, Owen M          12 PACS-MA                34.67     X31.00        
 -- Pitassi, Leo J            11 LPAC-MA                32.64     X32.04        
 -- Shuman, Parker S          12 PACS-MA                   NT     X33.00        
 -- Wydra, Cole               12 LPAC-MA                35.61     X36.08        
 -- Knauss, Hunter W          12 LPAC-MA                40.08     X37.19        
 -- Hawley, Jhayce T          11 PACS-MA                43.12     X38.63        
 -- Szajda, Tyler J           12 PACS-MA                   NT     X38.84        
 -- Keiner, Nathan F          12 PACS-MA                   NT     X38.84        
 -- Barger, Jax P             11 PACS-MA                50.43     X39.41        
 -- Wohlfarth, Nikolas S      12 PACS-MA                   NT     X40.52        
 -- Rosenberger, Connor S     11 PACS-MA                   NT     X40.59        
 -- Estep, Braeden J          11 LPAC-MA                41.29     X41.87        
 -- Zampedri, Alex M          11 PACS-MA                   NT     X43.01        
 -- Johnson, Tate J           12 PACS-MA                   NT     X45.67        
 -- Bucks, Landen J           11 PACS-MA                   NT     X45.87        
 -- Kothuru, Suhas R          12 PACS-MA                   NT     X57.81        
 
Event 8  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Coryn E          12 LPAC-MA                29.30      29.72        
  2 Brelsford, Elise M        12 PACS-MA                34.31      32.14        
  3 Ross, Meghan R            11 PACS-MA                37.42      32.98        
  4 Brower, Eleanor R         11 PACS-MA                37.40      34.37        
  5 Brunner, Ryann E          11 LPAC-MA                35.79      34.64        
  6 Raback, Ella F            11 LPAC-MA                34.90      35.26        
 -- Kober, Sarah A            12 PACS-MA                   NT     X33.87        
 -- Hutchinson, Adia K        12 LPAC-MA                33.50     X33.87        
 -- Kotzmoyer, Kayla M        12 LPAC-MA                33.75     X34.46        
 -- Good, Abby E              11 PACS-MA                   NT     X35.75        
 -- Woessner, Rachel C        12 PACS-MA                39.80     X36.08        
 -- Scheib, Elly              11 LPAC-MA                35.64     X36.26        
 -- Palmer, Jordan J          12 PACS-MA                38.71     X36.65        
 -- Durand, Ava               11 PACS-MA                46.39     X39.96        
 -- Pena, Hailey G            11 LPAC-MA                47.43     X40.61        
 -- Eshelman, Marina M        11 LPAC-MA                39.84     X42.17        
 -- Kershner, Abbey C         11 LPAC-MA                41.61     X42.44        
 -- Bandi, Rachita            11 LPAC-MA              1:04.38   X1:00.68        
 
Event 9  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bretz, Nathan A           13 LPAC-MA                32.05      30.64        
  2 Kishel, mac J             12 PACS-MA                35.84      30.86        
  3 Ondesko, Teddy D          13 LPAC-MA                40.65      36.60        
  4 Pawling, Liam C           13 PACS-MA                41.96      37.56        
  5 Miller, Brody G           13 PACS-MA                39.93      39.55        
  6 Wiedt, Josh S             13 LPAC-MA                47.34      42.06        
 
Event 10  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lasher, Jodi N            14 LPAC-MA                28.07      27.35        
  2 Schoenbaum, Maddie G      13 PACS-MA                31.80      28.79        
  3 Swartz, Cassidy R         14 LPAC-MA                29.73      30.59        
  4 Curry, Mackenzie E        14 PACS-MA                   NT      31.31        
  5 Sabat, Reva               13 PACS-MA                33.67      35.00        
  6 Hatfield, Ali C           13 LPAC-MA                   NT      37.49        
 -- Alleman, Vicky J          13 LPAC-MA                39.00     X36.35        
 
Event 11  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Stephen E          18 PACS-MA                22.50      22.75        
  2 Pitassi, Justin T         18 LPAC-MA                23.31      23.32        
  3 Klinefelter, Steven J     16 PACS-MA                   NT      24.42        
  4 Klucinec, Jake S          16 PACS-MA                26.38      25.01        
  5 Cummings, Brady P         17 LPAC-MA                26.00      25.89        
  6 Kothe, Ryan G             15 LPAC-MA                   NT      25.90        
 -- Wolfe, Jack H             15 PACS-MA                28.70     X25.45        
 
Event 12  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiser, Morgan K          16 LPAC-MA                27.88      27.77        
  2 Meyer, Madelyn O          16 PACS-MA                   NT      28.96        
  3 Szobocsan, Liza K         18 LPAC-MA                   NT      29.12        
  4 Taylor, Jordan B          16 PACS-MA                29.75      29.13        
  5 Rundle, Emma m            15 LPAC-MA                29.19      29.35        
  6 Taylor, Sarah E           16 PACS-MA                   NT      34.67        
 
Event 13  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eirkson, Alex J            8 LPAC-MA                25.96      26.09        
 -- Lewis, AJ J                8 LPAC-MA                   NT     X34.22        
 -- Kurmakov, Reid A           6 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Alternating Kick
 -- Ward, Carter               8 LPAC-MA                41.08         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Conklin, Jase J            8 PACS-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Anson, Matthew P           7 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vicknair, Lily I           7 LPAC-MA                24.94      26.38        
  2 Hutchinson, Reagan G       8 LPAC-MA                26.31      27.12        
  3 Hughes, Lexi R             8 PACS-MA                57.02      28.24        
  4 Frey, Anissa A             8 LPAC-MA                31.72      30.04        
 -- Raback, Chloe G            8 LPAC-MA                35.35     X30.32        
 -- Sterbinsky, Mia M          7 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Downward butterfly kick
 -- Shaffer, Emersyn M         6 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Adair, Aiden J             7 PACS-MA                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Cole, Tynley M             7 PACS-MA                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Mullen, Gracie M           6 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Finn B           9 PACS-MA                   NT      48.27        
  2 Sweeney, Nathan J         10 LPAC-MA                47.90      48.48        
           508:53:20.00    506:06:40.00 ( )                               48.48 ( )
  3 Sholly, Ryan A            10 PACS-MA                   NT      53.74        
  4 Hughes, Brady A           10 PACS-MA                   NT      59.60        
 -- Klucinec, Gavin B          9 PACS-MA                   NT   X1:12.11        
 -- Ondesko, Andy D            9 LPAC-MA                   NT   X1:13.27        
 -- McNaull, Parker J          9 PACS-MA                   NT   X1:14.18        
 -- Urbanavage, Grant O       10 LPAC-MA                49.33         DQ        
      One hand touch
             1:13:10.001:14:10.00 (1:00.00)      1:12:40.00 ( )              DQ ( )
 -- Sobin, Max K               9 LPAC-MA                52.59         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Heller, Dean R             9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Downward butterfly kick
 -- Alexander, Drew E         10 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Rosenberger, Ethan A       9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka            10 PACS-MA                   NT      38.98        
  2 Mickalonis, Sarah A       10 PACS-MA                49.13      41.07        
  3 Tum, Kayden E              9 LPAC-MA                46.60      47.76        
  4 Shellenberger, Mary E      9 PACS-MA                   NT      50.42        
  5 Li, Jolynn Y               9 LPAC-MA                52.37      52.56        
  6 Evans, Rebecca H           9 LPAC-MA                57.56      57.17        
 -- Grissinger, Bailey P      10 PACS-MA                   NT     X54.67        
 -- Sabat, Priya               9 PACS-MA                   NT     X57.44        
 -- Vates, Abbie L            10 PACS-MA                   NT     X59.15        
 -- Naveen, Druthi            10 PACS-MA                   NT   X1:00.59        
 -- Kreitzer, Caroline G       9 PACS-MA                   NT   X1:01.69        
 -- Katzenmoyer, Maggie A     10 LPAC-MA              1:01.85   X1:02.01        
 -- Spaid, Shahirah B         10 LPAC-MA              1:11.51   X1:05.39        
 -- Wohlfarth, Kara R         10 PACS-MA                   NT   X1:06.24        
 -- Reese, Laura G             9 PACS-MA                   NT   X1:16.61        
 -- Gardner, Ava M            10 LPAC-MA              1:06.27        XDQ        
      Scissors kick
 -- Anderson, Annie B         10 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Gephart, Leah M            9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Burke, Mina                9 LPAC-MA              1:16.11        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Belfanti, Ella G           9 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick
 
Event 17  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Ricky              12 PACS-MA                41.59      35.84        
  2 Vicknair, Felix S         12 LPAC-MA                36.33      37.48        
  3 Towsen, Connor M          12 LPAC-MA                46.02      44.34        
  4 Claar, Cohen R            12 PACS-MA                46.14      45.17        
  5 Li, Bayllen Y             11 LPAC-MA                47.97      46.55        
  6 Bucks, Landen J           11 PACS-MA                   NT      59.83        
 -- Rusten, Tristen K         12 LPAC-MA                44.16     X44.71        
 -- Shuman, Parker S          12 PACS-MA                   NT     X46.71        
 -- Kelly, Holden J           11 LPAC-MA                50.36     X52.59        
 -- Rosenberger, Connor S     11 PACS-MA                   NT     X55.44        
 -- Barger, Jax P             11 PACS-MA              1:11.82     X57.73        
 -- Wydra, Cole               12 LPAC-MA                56.64     X58.39        
 -- Zampedri, Alex M          11 PACS-MA                   NT     X59.89        
 -- Wohlfarth, Nikolas S      12 PACS-MA                   NT   X1:01.33        
 -- Brightbill, Chace D       11 LPAC-MA              1:14.50        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Szajda, Tyler J           12 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Kothuru, Suhas R          12 PACS-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bretz, Sarah A            11 LPAC-MA                40.23      39.90        
  2 Burke, Leah M             12 PACS-MA                50.78      45.02        
  3 Connor, Viv C             12 LPAC-MA                42.82      45.10        
  4 Hutchinson, Adia K        12 LPAC-MA                44.74      46.00        
  5 Durand, Ava               11 PACS-MA                57.32      49.70        
  6 Woessner, Rachel C        12 PACS-MA              1:04.51      53.33        
 -- Kober, Sarah A            12 PACS-MA                   NT     X44.22        
 -- Monahan, Riley            11 LPAC-MA                46.60     X44.27        
 -- Good, Abby E              11 PACS-MA                   NT     X45.73        
 -- Ricker, Kathryn A         11 LPAC-MA                46.12     X46.05        
 -- Raback, Ella F            11 LPAC-MA                48.27     X48.67        
 -- Pena, Hailey G            11 LPAC-MA                56.95     X58.26        
 -- Crawford, Elizabeth C     12 LPAC-MA                48.06        XDQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 19  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Evan J            14 LPAC-MA              1:08.41    1:09.85        
                  32.29     1:09.85 (37.56)                                        
  2 Bretz, Nathan A           13 LPAC-MA                   NT    1:33.35        
                  43.24     1:33.35 (50.11)                                        
  3 Kishel, mac J             12 PACS-MA                   NT    1:45.01        
                  49.03     1:45.01 (55.98)                                        
  4 Wiedt, Josh S             13 LPAC-MA              2:00.38    1:49.51        
                  52.42     1:49.51 (57.09)                                        
  5 Miller, Brody G           13 PACS-MA                   NT    1:54.49        
                  53.75   1:54.49 (1:00.74)                                        
 -- Pawling, Liam C           13 PACS-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
                  49.17        DQ (1:03.88)                                        
 
Event 20  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Emma R             13 LPAC-MA              1:14.24    1:14.23        
                  34.58     1:14.23 (39.65)                                        
  2 Edwards, Kendra A         13 LPAC-MA              1:17.59    1:20.85        
                  37.93     1:20.85 (42.92)                                        
  3 Lasher, Jodi N            14 LPAC-MA              1:18.35    1:21.15        
                  37.01     1:21.15 (44.14)                                        
  4 Leach, Tessie M           14 PACS-MA              1:30.52    1:34.82        
                  43.92     1:34.82 (50.90)                                        
  5 Curry, Mackenzie E        14 PACS-MA                   NT    1:42.73        
                  47.86     1:42.73 (54.87)                                        
  6 Sabat, Reva               13 PACS-MA                   NT    1:53.49        
                  49.62   1:53.49 (1:03.87)                                        
 
Event 21  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinefelter, Steven J     16 PACS-MA                   NT    1:10.64        
                  33.50     1:10.64 (37.14)                                        
  2 Klinefelter, Jason A      17 PACS-MA              1:13.76    1:12.60        
                  34.02     1:12.60 (38.58)                                        
  3 Berarducci, Nathan D      15 PACS-MA              1:19.17    1:12.73        
                  34.11     1:12.73 (38.62)                                        
  4 Kothe, Ryan G             15 LPAC-MA                   NT    1:15.63        
                  35.28     1:15.63 (40.35)                                        
  5 Askins, Jaden             16 LPAC-MA                   NT    1:16.94        
                  35.26     1:16.94 (41.68)                                        
 -- Wolfe, Jack H             15 PACS-MA              1:33.45   X1:17.14        
                  35.32     1:17.14 (41.82)                                        
 
Event 22  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Claire S            16 PACS-MA              1:20.05    1:21.22        
                  38.43     1:21.22 (42.79)                                        
  2 Weiser, Morgan K          16 LPAC-MA              1:19.17    1:21.43        
                  38.72     1:21.43 (42.71)                                        
  3 Szobocsan, Liza K         18 LPAC-MA                   NT    1:24.04        
                  39.73     1:24.04 (44.31)                                        
  4 Hoerner, Maddy A          16 PACS-MA                   NT    1:24.72        
                  40.17     1:24.72 (44.55)                                        
  5 Zampedri, Catherine J     16 PACS-MA                   NT    1:27.56        
                  40.47     1:27.56 (47.09)                                        
  6 Greiner, Haley M          15 LPAC-MA              1:36.59    1:34.58        
                  41.89     1:34.58 (52.69)                                        
 -- Taylor, Jordan B          16 PACS-MA              1:38.46   X1:35.43        
                  43.26     1:35.43 (52.17)                                        
 
Event 23  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurmakov, Max A            8 LPAC-MA                32.78      31.49        
  2 Eirkson, Alex J            8 LPAC-MA                44.23      41.00        
  3 Conklin, Jase J            8 PACS-MA                   NT      50.50        
  4 Ward, Carter               8 LPAC-MA                53.56      55.68        
  5 Richmond, Xavier J         8 PACS-MA                   NT      58.38        
  6 Grissinger, Jasper A       7 PACS-MA                   NT    1:21.06        
 -- Brinser, Wyatt S           8 PACS-MA                   NT   X1:41.21        
 
Event 24  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Brooke P           8 PACS-MA                   NT      34.04        
  2 Doyle, Mo M                8 LPAC-MA                38.69      38.54        
  3 Frey, Anissa A             8 LPAC-MA                46.35      44.91        
  4 Dinger, Caroline A         7 PACS-MA                   NT      56.63        
  5 Miller, Trystan            8 LPAC-MA                   NT      57.33        
  6 Uhl, Lily E                7 PACS-MA                   NT    1:04.37        
 -- Hutchinson, Reagan G       8 LPAC-MA                   NT     X47.19        
 -- Feaser, Ava L              7 LPAC-MA                   NT   X1:07.99        
 -- Imundo, Samantha M         8 PACS-MA                   NT   X1:17.91        
 -- Casey, Amelia S            7 PACS-MA                   NT   X1:20.44        
 -- Imundo, Gianna N           7 PACS-MA                   NT   X1:20.85        
 -- Heller, Sydney P           6 PACS-MA                   NT   X1:31.36        
 -- Gawel, Delany C            7 PACS-MA                   NT   X1:31.43        
 -- Johnson, Junie H           7 PACS-MA                   NT   X1:37.39        
 -- Chambers, Charlotte A      8 PACS-MA                   NT   X1:50.55        
 -- Smith, Angela E            7 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Pulling on lane line
 
Event 25  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaffer, Colin J          10 LPAC-MA              1:19.11    1:16.47        
                  34.54     1:16.47 (41.93)                                        
  2 Cole, Dalton M            10 PACS-MA                   NT    1:20.59        
                  36.29     1:20.59 (44.30)                                        
  3 Taylor, Miles B            9 PACS-MA                   NT    1:38.18        
                  45.59     1:38.18 (52.59)                                        
  4 Gardner, Tyler A           9 LPAC-MA                   NT    1:38.97        
                  46.32     1:38.97 (52.65)                                        
  5 McNaull, Parker J          9 PACS-MA                   NT    1:42.20        
                  48.44     1:42.20 (53.76)                                        
 -- Hughes, Brady A           10 PACS-MA                   NT   X1:48.47        
                  48.19   1:48.47 (1:00.28)                                        
 -- Alexander, Drew E         10 PACS-MA                   NT   X1:51.51        
                  53.98     1:51.51 (57.53)                                        
 -- Kean, Xander A            10 LPAC-MA                   NT   X2:03.52        
                  57.62   2:03.52 (1:05.90)                                        
 
Event 26  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mickalonis, Sarah A       10 PACS-MA                   NT    1:16.50        
                  35.40     1:16.50 (41.10)                                        
  2 Sattele, Gabi R           10 PACS-MA              1:57.83    1:26.74        
                1:27.36         1:26.74 ( )                                        
  3 Zlogar, Emma E            10 LPAC-MA                   NT    1:38.86        
                  43.53     1:38.86 (55.33)                                        
  4 Naveen, Druthi            10 PACS-MA                   NT    1:46.08        
                  47.25     1:46.08 (58.83)                                        
  5 Eshelman, Phoebe N         9 LPAC-MA                   NT    1:52.52        
                  50.24   1:52.52 (1:02.28)                                        
  6 Spaid, Shahirah B         10 LPAC-MA                   NT    1:59.84        
                  52.92   1:59.84 (1:06.92)                                        
 -- Gardner, Ava M            10 LPAC-MA                   NT   X1:33.62        
                  42.94     1:33.62 (50.68)                                        
 -- Grissinger, Bailey P      10 PACS-MA                   NT   X1:33.74        
 -- Anson, Katie E             9 LPAC-MA                   NT   X1:33.91        
                  42.77     1:33.91 (51.14)                                        
 -- Ross, Sarah K              9 PACS-MA                   NT   X1:35.31        
                  44.61     1:35.31 (50.70)                                        
 -- Vates, Abbie L            10 PACS-MA                   NT   X1:39.04        
                  46.26     1:39.04 (52.78)                                        
 -- Kreitzer, Caroline G       9 PACS-MA                   NT   X1:43.59        
                  49.89     1:43.59 (53.70)                                        
 -- Sabat, Priya               9 PACS-MA                   NT   X1:43.97        
                  46.56     1:43.97 (57.41)                                        
 -- Conches, Keira             9 LPAC-MA                   NT   X1:49.54        
                  52.61     1:49.54 (56.93)                                        
 -- Gephart, Leah M            9 PACS-MA                   NT   X1:55.86        
                1:55.86         1:55.86 ( )                                        
 -- Lewis, Olivia L           10 LPAC-MA                   NT   X2:01.80        
                  55.03   2:01.80 (1:06.77)                                        
 
Event 27  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Cornelius E     12 PACS-MA              1:06.10      59.28        
                  28.48       59.28 (30.80)                                        
  2 Kurmakov, Grant A         12 LPAC-MA                59.21    1:00.21        
                  28.54     1:00.21 (31.67)                                        
  3 Verma, Ricky              12 PACS-MA              1:10.98    1:04.61        
                  29.90     1:04.61 (34.71)                                        
  4 Vicknair, Hayden S        11 LPAC-MA              1:03.93    1:05.73        
                  30.94     1:05.73 (34.79)                                        
  5 Frey, Gabe S              12 PACS-MA              1:17.77    1:08.93        
                1:08.93         1:08.93 ( )                                        
 -- Rusten, Tristen K         12 LPAC-MA              1:13.18   X1:10.46        
                  33.36     1:10.46 (37.10)                                        
 -- Bowden, Lane              11 LPAC-MA              1:16.90   X1:16.08        
                  35.00     1:16.08 (41.08)                                        
 -- Sowers, Ryan A            11 LPAC-MA              1:18.62   X1:17.13        
                  36.45     1:17.13 (40.68)                                        
 -- Hawley, Jhayce T          11 PACS-MA              1:36.79   X1:26.03        
                  41.36     1:26.03 (44.67)                                        
 -- Barger, Jax P             11 PACS-MA              1:58.65   X1:43.74        
                  44.22     1:43.74 (59.52)                                        
 -- Johnson, Tate J           12 PACS-MA                   NT   X1:50.43        
                  47.11   1:50.43 (1:03.32)                                        
 
Event 28  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Mara C           11 LPAC-MA              1:06.31    1:06.79        
                  32.21     1:06.79 (34.58)                                        
  2 Anson, Abby A             11 LPAC-MA              1:10.06    1:09.47        
                  33.19     1:09.47 (36.28)                                        
  3 mcShane, Mia g            11 LPAC-MA              1:18.34    1:12.25        
                  34.07     1:12.25 (38.18)                                        
  4 Brelsford, Elise M        12 PACS-MA              1:21.54    1:15.00        
                  35.42     1:15.00 (39.58)                                        
  5 Burke, Leah M             12 PACS-MA              1:25.99    1:15.90        
                  35.87     1:15.90 (40.03)                                        
  6 Woessner, Rachel C        12 PACS-MA              1:27.67    1:26.21        
                  39.62     1:26.21 (46.59)                                        
 -- Altenburger, Caitlyn      11 LPAC-MA              1:23.31   X1:12.56        
                  33.93     1:12.56 (38.63)                                        
 -- Libhart, Leah             12 LPAC-MA                   NT   X1:33.96        
                  38.15     1:33.96 (55.81)                                        
 -- Eshelman, Marina M        11 LPAC-MA              1:36.79   X1:38.48        
                  43.53     1:38.48 (54.95)                                        
 
Event 29  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Evan J            14 LPAC-MA                56.37      57.17        
                  25.96       57.17 (31.21)                                        
  2 Hicks, Garrett M          13 LPAC-MA              1:04.09    1:03.50        
                  29.97     1:03.50 (33.53)                                        
  3 Mintonye, Zach            13 PACS-MA              1:11.94    1:05.64        
  4 Gates, Ben R              13 LPAC-MA              1:08.54    1:10.69        
                  32.98     1:10.69 (37.71)                                        
  5 Miller, Brody G           13 PACS-MA              1:29.76    1:31.36        
                  42.69     1:31.36 (48.67)                                        
 
Event 30  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claar, Megan N            14 PACS-MA              1:05.26    1:02.64        
                  29.85     1:02.64 (32.79)                                        
  2 Schoenbaum, Maddie G      13 PACS-MA              1:12.38    1:05.11        
                  31.69     1:05.11 (33.42)                                        
  3 Swartz, Cassidy R         14 LPAC-MA              1:07.50    1:07.58        
                  32.15     1:07.58 (35.43)                                        
  4 Smith, Tatum M            13 LPAC-MA              1:08.01    1:08.41        
                  32.08     1:08.41 (36.33)                                        
  5 McLean, Jayla             14 LPAC-MA              1:20.20    1:15.41        
                  33.74     1:15.41 (41.67)                                        
  6 Sabat, Reva               13 PACS-MA              1:15.27    1:20.04        
                  37.15     1:20.04 (42.89)                                        
 -- Harr, Aynslee P           13 LPAC-MA              1:10.17   X1:08.39        
                  32.14     1:08.39 (36.25)                                        
 -- Hatfield, Ali C           13 LPAC-MA              1:26.17   X1:26.39        
                  40.57     1:26.39 (45.82)                                        
 -- Alleman, Vicky J          13 LPAC-MA              1:31.31   X1:26.85        
                  39.08     1:26.85 (47.77)                                        
 -- Harrell, Holland          13 LPAC-MA              1:33.69   X1:29.56        
 
Event 31  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Stephen E          18 PACS-MA                51.48      50.76        
                  24.44       50.76 (26.32)                                        
  2 Klucinec, Jake S          16 PACS-MA                53.94      55.25        
                  26.50       55.25 (28.75)                                        
  3 Katzenmoyer, Joseph M     14 LPAC-MA                58.11      57.90        
                  27.44       57.90 (30.46)                                        
  4 Cummings, Brady P         17 LPAC-MA                57.17      57.98        
                  27.86       57.98 (30.12)                                        
  5 Wolfe, Jack H             15 PACS-MA              1:04.04      58.36        
                  27.80       58.36 (30.56)                                        
  6 Askins, Jaden             16 LPAC-MA                   NT    1:06.80        
                  30.88     1:06.80 (35.92)                                        
 
Event 32  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliveira, Sofia N         16 LPAC-MA              1:05.08    1:02.77        
                  29.57     1:02.77 (33.20)                                        
  2 Meyer, Madelyn O          16 PACS-MA                   NT    1:03.70        
                  30.60     1:03.70 (33.10)                                        
  3 Szobocsan, Liza K         18 LPAC-MA                   NT    1:05.49        
                  31.36     1:05.49 (34.13)                                        
  4 Hoerner, Maddy A          16 PACS-MA                   NT    1:06.14        
                  31.55     1:06.14 (34.59)                                        
  5 Taylor, Jordan B          16 PACS-MA              1:04.48    1:07.00        
                  31.83     1:07.00 (35.17)                                        
  6 Collins, Kara E           17 LPAC-MA              1:06.77    1:07.18        
                  32.37     1:07.18 (34.81)                                        
 -- Taylor, Sarah E           16 PACS-MA                   NT   X1:21.68        
                  36.19     1:21.68 (45.49)                                        
 
Event 33  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Landon R            8 LPAC-MA                20.37      20.32        
  2 Estep, Micah R             8 LPAC-MA                24.42      22.45        
  3 Lewis, AJ J                8 LPAC-MA                25.62      24.49        
  4 Richmond, Xavier J         8 PACS-MA                   NT      28.00        
  5 Brinser, Wyatt S           8 PACS-MA                   NT      48.52        
  6 Grissinger, Jasper A       7 PACS-MA                   NT      52.73        
 -- Anson, Matthew P           7 LPAC-MA                25.73     X24.91        
 -- Leigh, Sebastian J         5 LPAC-MA                54.50     X41.33        
 
Event 34  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaffer, Emersyn M         6 LPAC-MA                27.30      28.10        
  2 Adair, Aiden J             7 PACS-MA                   NT      29.41        
  3 Dinger, Caroline A         7 PACS-MA                38.06      29.55        
  4 Miller, Trystan            8 LPAC-MA                30.86      30.67        
  5 Thames, Brooklynn          7 LPAC-MA                32.97      35.61        
  6 Heller, Sydney P           6 PACS-MA                   NT      46.28        
 -- Dougherty, Bella J         8 LPAC-MA                   NT     X21.75        
 -- Vicknair, Lily I           7 LPAC-MA                24.56     X23.86        
 -- Raback, Chloe G            8 LPAC-MA                28.19     X26.21        
 -- Eirkson, Emme A            6 LPAC-MA                32.58     X31.13        
 -- Uhl, Lily E                7 PACS-MA                   NT     X33.70        
 -- Mullen, Gracie M           6 LPAC-MA                38.80     X34.44        
 -- Roland, Candace L          5 LPAC-MA                46.80     X34.55        
 -- Evans, Belle N             6 LPAC-MA                40.95     X35.01        
 -- Imundo, Samantha M         8 PACS-MA                   NT     X35.74        
 -- Casey, Amelia S            7 PACS-MA                   NT     X36.41        
 -- Smith, Angela E            7 PACS-MA                   NT     X40.13        
 -- Imundo, Gianna N           7 PACS-MA                   NT     X41.94        
 -- Johnson, Junie H           7 PACS-MA                   NT     X45.71        
 -- Chambers, Charlotte A      8 PACS-MA                   NT     X49.40        
 -- Gawel, Delany C            7 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Did not finish on back
 
Event 35  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Seth T           10 LPAC-MA                36.70      35.43        
           581:56:40.00    581:40:00.00 ( )                               35.43 ( )
  2 Urbanavage, Grant O       10 LPAC-MA                51.82      48.97        
  3 Sobin, Max K               9 LPAC-MA                48.70      51.20        
               28:40.00    29:10.00 (30.00)    29:50.00 (40.00)           51.20 ( )
  4 Klucinec, Gavin B          9 PACS-MA                   NT      51.31        
  5 Taylor, Miles B            9 PACS-MA                   NT      57.52        
  6 Kazi, Arman A             10 PACS-MA                   NT    1:29.94        
                5:00.00         5:00.00 ( )   8:20.00 (3:20.00)         1:29.94 ( )
 -- Kean, Xander A            10 LPAC-MA              1:04.73     X56.87        
 -- Casey, Daniel P            9 PACS-MA                   NT     X59.04        
 -- Bowers, Adrian E           9 PACS-MA                   NT   X1:05.25        
 -- Smith, Oliver D           10 PACS-MA                   NT   X1:24.62        
 -- Rosenberger, Ethan A       9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Heller, Dean R             9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Did not finish on back
 -- Ondesko, Andy D            9 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 36  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Sophie G            10 LPAC-MA                38.06      37.61        
  2 Tum, Kayden E              9 LPAC-MA                45.46      47.79        
  3 Sattele, Gabi R           10 PACS-MA              1:07.96      50.38        
  4 Good, Anna C               9 PACS-MA                   NT      54.17        
  5 Ross, Sarah K              9 PACS-MA                   NT      55.66        
  6 Burke, Mina                9 LPAC-MA                56.81      57.06        
 -- Zlogar, Emma E            10 LPAC-MA                   NT     X49.42        
 -- Anderson, Annie B         10 PACS-MA                   NT     X52.36        
 -- Wohlfarth, Kara R         10 PACS-MA                   NT     X52.58        
 -- Conches, Keira             9 LPAC-MA              1:01.23     X54.64        
 -- Bowden, Claire             9 LPAC-MA                   NT     X54.87        
 -- Reese, Laura G             9 PACS-MA                   NT     X56.15        
 -- Knapp, Ava E              10 PACS-MA                   NT     X57.39        
 -- Katzenmoyer, Maggie A     10 LPAC-MA                54.69     X58.03        
 -- Spaid, Shahirah B         10 LPAC-MA              1:07.59     X59.57        
 -- Lewis, Olivia L           10 LPAC-MA              1:02.67   X1:00.01        
 -- Evans, Rebecca H           9 LPAC-MA                54.84   X1:01.57        
 -- Handelman, Lyla Q          9 LPAC-MA              1:04.88   X1:03.35        
 -- Cassel, Adalee J           9 PACS-MA                   NT   X1:11.98        
 -- Belfanti, Ella G           9 LPAC-MA                   NT   X1:14.90        
 -- Wydra, Mia                10 LPAC-MA              1:01.10        XDQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 37  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurmakov, Grant A         12 LPAC-MA                31.35      32.40        
  2 Palmer, Cade D            12 PACS-MA                36.62      33.32        
  3 Vicknair, Hayden S        11 LPAC-MA                35.41      36.28        
  4 Frey, Gabe S              12 PACS-MA                40.86      36.36        
  5 Duffy, Rj J               11 LPAC-MA                38.69      37.04        
  6 Hawley, Jhayce T          11 PACS-MA                51.62      47.23        
 -- Pitassi, Leo J            11 LPAC-MA                   NT     X39.96        
 -- Towsen, Connor M          12 LPAC-MA                46.55     X46.02        
 -- Sowers, Ryan A            11 LPAC-MA                46.09     X46.17        
 -- Wohlfarth, Nikolas S      12 PACS-MA                   NT     X46.39        
 -- Knauss, Hunter W          12 LPAC-MA                51.09     X47.42        
 -- Keiner, Nathan F          12 PACS-MA                54.11     X48.00        
 -- Rosenberger, Connor S     11 PACS-MA                   NT     X48.26        
 -- Zampedri, Alex M          11 PACS-MA                   NT     X49.68        
 -- Brightbill, Chace D       11 LPAC-MA                52.87     X52.41        
 -- Szajda, Tyler J           12 PACS-MA                   NT     X53.63        
 -- Bucks, Landen J           11 PACS-MA                   NT     X54.23        
 -- Johnson, Tate J           12 PACS-MA                   NT     X59.71        
 -- Kothuru, Suhas R          12 PACS-MA                   NT   X1:13.14        
 -- Wydra, Cole               12 LPAC-MA                46.35        XDQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 38  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Elizabeth C     12 LPAC-MA                37.59      36.42        
  2 Bretz, Sarah A            11 LPAC-MA                42.54      41.55        
  3 Connor, Viv C             12 LPAC-MA                41.36      42.45        
  4 Brower, Eleanor R         11 PACS-MA                46.53      42.56        
  5 Palmer, Jordan J          12 PACS-MA                46.15      43.66        
 -- Ricker, Kathryn A         11 LPAC-MA                46.15     X41.56        
 -- mcShane, Mia g            11 LPAC-MA                46.21     X44.17        
 -- Kotzmoyer, Kayla M        12 LPAC-MA                49.90     X45.89        
 -- Scheib, Elly              11 LPAC-MA                49.03     X47.91        
 -- Durand, Ava               11 PACS-MA                59.01     X49.30        
 -- Kershner, Abbey C         11 LPAC-MA                50.48     X49.88        
 -- Good, Abby E              11 PACS-MA                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Bandi, Rachita            11 LPAC-MA              1:12.33        XDQ        
      Not on back off wall
 -- Libhart, Leah             12 LPAC-MA                52.65        XDQ        
      Did not finish on back
 
Event 39  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Nate J           14 LPAC-MA              1:07.55    1:08.11        
                  31.59     1:08.11 (36.52)                                        
  2 Kishel, mac J             12 PACS-MA                   NT    1:31.05        
                1:31.15         1:31.05 ( )                                        
  3 Pawling, Liam C           13 PACS-MA                   NT    1:37.16        
                  44.11     1:37.16 (53.05)                                        
  4 Ondesko, Teddy D          13 LPAC-MA                   NT    1:40.00        
                1:40.03         1:40.00 ( )                                        
  5 Wiedt, Josh S             13 LPAC-MA                   NT    1:51.06        
                1:51.06         1:51.06 ( )                                        
 
Event 40  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Emma R             13 LPAC-MA              1:12.82    1:11.15        
                  34.91     1:11.15 (36.24)                                        
  2 Harr, Aynslee P           13 LPAC-MA              1:24.28    1:20.52        
                  38.07     1:20.52 (42.45)                                        
  3 Leach, Tessie M           14 PACS-MA              1:32.13    1:27.91        
 -- Harrell, Holland          13 LPAC-MA              1:53.04         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Curry, Mackenzie E        14 PACS-MA                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  42.20          DQ (47.30)                                        
 
Event 41  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pitassi, Justin T         18 LPAC-MA                55.04      59.87        
                  28.01       59.87 (31.86)                                        
  2 Palmer, David W           16 PACS-MA              1:06.01    1:01.54        
                  30.18     1:01.54 (31.36)                                        
  3 Leach, Daniel J           17 PACS-MA                57.66    1:03.16        
                  30.07     1:03.16 (33.09)                                        
  4 Berarducci, Nathan D      15 PACS-MA              1:06.04    1:03.92        
                  30.45     1:03.92 (33.47)                                        
  5 Askins, Jaden             16 LPAC-MA                   NT    1:22.84        
                  39.66     1:22.84 (43.18)                                        
 
Event 42  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Madelyn O          16 PACS-MA                   NT    1:09.18        
                  33.02     1:09.18 (36.16)                                        
  2 Oliveira, Sofia N         16 LPAC-MA              1:13.08    1:13.42        
                  35.22     1:13.42 (38.20)                                        
  3 Rundle, Emma m            15 LPAC-MA              1:13.80    1:15.91        
                  36.05     1:15.91 (39.86)                                        
  4 Taylor, Sarah E           16 PACS-MA                   NT    1:32.79        
                  43.65     1:32.79 (49.14)                                        
 
Event 43  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurmakov, Max A            8 LPAC-MA                16.14      16.38        
  2 Moran, Landon R            8 LPAC-MA                20.60      19.97        
  3 Eirkson, Alex J            8 LPAC-MA                22.38      23.38        
 -- Anson, Matthew P           7 LPAC-MA                25.59     X24.07        
 
Event 44  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Brooke P           8 PACS-MA                   NT      17.12        
  2 Doyle, Mo M                8 LPAC-MA                19.11      19.06        
  3 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                   NT      21.90        
  4 Raback, Chloe G            8 LPAC-MA                25.22      25.63        
  5 Hutchinson, Reagan G       8 LPAC-MA                26.77      26.87        
 -- Phaeton, Abigail N         7 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 -- Adair, Aiden J             7 PACS-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Miller, Trystan            8 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 
Event 45  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Dalton M            10 PACS-MA                   NT      40.28        
  2 Sweeney, Nathan J         10 LPAC-MA                40.99      40.39        
  3 Cummings, Finn B           9 PACS-MA                   NT      56.77        
  4 Gardner, Tyler A           9 LPAC-MA                   NT    1:08.29        
 -- Sobin, Max K               9 LPAC-MA                48.77     X44.81        
 -- Urbanavage, Grant O       10 LPAC-MA                58.31     X54.38        
 -- Kazi, Arman A             10 PACS-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Taylor, Miles B            9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      Kick breaststroke type
 -- Edwards, Seth T           10 LPAC-MA                33.59         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 46  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka            10 PACS-MA                   NT      38.51        
  2 Hunt, Sophie G            10 LPAC-MA                37.21      39.10        
  3 Mickalonis, Sarah A       10 PACS-MA                   NT      39.39        
  4 Anson, Katie E             9 LPAC-MA                50.89      48.18        
  5 Frey, Lily M              10 PACS-MA                   NT      49.46        
  6 Li, Jolynn Y               9 LPAC-MA                59.61    1:02.90        
 -- Bowden, Claire             9 LPAC-MA                   NT     X55.10        
 -- Handelman, Lyla Q          9 LPAC-MA              1:06.35        XDQ        
      Scissors kick
 -- Wydra, Mia                10 LPAC-MA                56.97        XDQ        
      Kick breaststroke type
 -- Good, Anna C               9 PACS-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vicknair, Felix S         12 LPAC-MA                29.94      30.52        
  2 Cummings, Cornelius E     12 PACS-MA                35.14      31.74        
  3 Zastowny, Owen M          12 PACS-MA                35.70      34.57        
  4 Rusten, Tristen K         12 LPAC-MA                37.54      36.47        
  5 Claar, Cohen R            12 PACS-MA                39.28      37.34        
  6 Duffy, Rj J               11 LPAC-MA                   NT      39.37        
 -- Bowden, Lane              11 LPAC-MA                39.15     X40.62        
 -- Towsen, Connor M          12 LPAC-MA                45.45     X43.05        
 -- Keiner, Nathan F          12 PACS-MA                   NT     X44.64        
 -- Knauss, Hunter W          12 LPAC-MA                49.88     X45.78        
 -- Shuman, Parker S          12 PACS-MA                   NT     X47.34        
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anson, Abby A             11 LPAC-MA                34.63      35.68        
  2 Altenburger, Caitlyn      11 LPAC-MA                39.59      37.21        
  3 Ross, Meghan R            11 PACS-MA                46.35      37.56        
  4 Palmer, Jordan J          12 PACS-MA                49.76      44.83        
  5 Libhart, Leah             12 LPAC-MA                58.15      49.73        
 -- Monahan, Riley            11 LPAC-MA                35.61     X36.74        
 -- Brower, Eleanor R         11 PACS-MA                45.24     X38.10        
 -- Wiedt, Lizzie R           11 LPAC-MA                42.00     X39.99        
 -- Scheib, Elly              11 LPAC-MA                43.13     X41.41        
 -- Kober, Sarah A            12 PACS-MA                   NT     X43.60        
 -- Raback, Ella F            11 LPAC-MA                43.17        XDQ        
      Alternating Kick
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Evan J            14 LPAC-MA                59.90    1:01.45        
                  28.44     1:01.45 (33.01)                                        
  2 Gibbons, Nate J           14 LPAC-MA              1:14.20    1:11.57        
                  31.64     1:11.57 (39.93)                                        
  3 Mintonye, Zach            13 PACS-MA                   NT    1:18.15        
                  36.40     1:18.15 (41.75)                                        
  4 Hicks, Garrett M          13 LPAC-MA              1:21.57    1:18.64        
                  36.04     1:18.64 (42.60)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claar, Megan N            14 PACS-MA                   NT    1:11.87        
                  33.05     1:11.87 (38.82)                                        
  2 Edwards, Kendra A         13 LPAC-MA              1:14.77    1:12.63        
                  34.12     1:12.63 (38.51)                                        
  3 Berarducci, Abby L        13 PACS-MA                   NT    1:13.23        
                  33.01     1:13.23 (40.22)                                        
  4 Smith, Tatum M            13 LPAC-MA              1:16.36    1:15.57        
                  33.67     1:15.57 (41.90)                                        
  5 Leach, Tessie M           14 PACS-MA                   NT    1:32.14        
                  41.88     1:32.14 (50.26)                                        
 -- Bowden, Tessa             13 LPAC-MA                   NT   X1:43.40        
                  45.13     1:43.40 (58.27)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klucinec, Jake S          16 PACS-MA              1:00.97      59.72        
                  28.36       59.72 (31.36)                                        
  2 Pitassi, Justin T         18 LPAC-MA                55.62    1:00.71        
                  27.95     1:00.71 (32.76)                                        
  3 Klinefelter, Jason A      17 PACS-MA                   NT    1:03.20        
                  29.61     1:03.20 (33.59)                                        
  4 Palmer, David W           16 PACS-MA              1:02.27    1:04.15        
                  29.90     1:04.15 (34.25)                                        
  5 Katzenmoyer, Joseph M     14 LPAC-MA              1:06.45    1:08.56        
                  30.80     1:08.56 (37.76)                                        
 -- Berarducci, Nathan D      15 PACS-MA              1:12.12   X1:04.85        
                  30.60     1:04.85 (34.25)                                        
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Claire S            16 PACS-MA              1:15.01    1:14.36        
                  33.57     1:14.36 (40.79)                                        
  2 Collins, Kara E           17 LPAC-MA              1:16.22    1:17.02        
                  35.45     1:17.02 (41.57)                                        
  3 Zampedri, Catherine J     16 PACS-MA                   NT    1:20.04        
                  36.86     1:20.04 (43.18)                                        
  4 Weiser, Morgan K          16 LPAC-MA              1:19.34    1:20.52        
                  34.69     1:20.52 (45.83)                                        
  5 Greiner, Haley M          15 LPAC-MA                   NT    1:32.07        
                  40.68     1:32.07 (51.39)                                        
 
Event 53  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurmakov, Max A            8 LPAC-MA              1:25.94    1:26.90        
                  39.08     1:26.90 (47.82)                                        
 -- Ward, Carter               8 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:10.97        DQ (1:24.85)                                        
 -- Estep, Micah R             8 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  55.49        DQ (1:18.02)                                        
 
Event 54  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuman, Brooke P           8 PACS-MA                   NT    1:27.31        
                  38.20     1:27.31 (49.11)                                        
  2 Doyle, Mo M                8 LPAC-MA                   NT    1:47.72        
                  47.00   1:47.72 (1:00.72)                                        
  3 Vicknair, Lily I           7 LPAC-MA              1:54.08    1:53.60        
                  50.96   1:53.60 (1:02.64)                                        
  4 Hughes, Lexi R             8 PACS-MA                   NT    2:01.32        
                  53.43   2:01.32 (1:07.89)                                        
 -- Sterbinsky, Mia M          7 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch - breast
                1:11.26        DQ (1:23.88)                                        
 -- Feaser, Ava L              7 LPAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Event 55  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Seth T           10 LPAC-MA              1:18.55    1:20.45        
                  34.72     1:20.45 (45.73)                                        
  2 Sweeney, Nathan J         10 LPAC-MA              1:48.71    1:35.68        
                  43.41     1:35.68 (52.27)                                        
  3 Sholly, Ryan A            10 PACS-MA              1:48.02    1:42.31        
                  48.18     1:42.31 (54.13)                                        
 -- Shaffer, Colin J          10 LPAC-MA              1:37.66         DQ        
      One hand touch - breast
                  42.38          DQ (50.17)                                        
 -- Cole, Dalton M            10 PACS-MA                   NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
 -- Kazi, Arman A             10 PACS-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:41.52        DQ (1:45.84)                                        
 
Event 56  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka            10 PACS-MA              1:33.17    1:22.10        
                  39.08     1:22.10 (43.02)                                        
  2 Hunt, Sophie G            10 LPAC-MA              1:26.72    1:29.54        
                  40.12     1:29.54 (49.42)                                        
  3 Frey, Lily M              10 PACS-MA              1:51.36    1:36.60        
                  46.35     1:36.60 (50.25)                                        
  4 Shellenberger, Mary E      9 PACS-MA                   NT    1:44.93        
                  51.04     1:44.93 (53.89)                                        
  5 Anson, Katie E             9 LPAC-MA                   NT    1:45.66        
                  46.68     1:45.66 (58.98)                                        
  6 Eshelman, Phoebe N         9 LPAC-MA              1:57.15    1:59.03        
                  55.65   1:59.03 (1:03.38)                                        
 -- Li, Jolynn Y               9 LPAC-MA              1:55.07   X1:57.37        
                  55.91   1:57.37 (1:01.46)                                        
 -- Burke, Mina                9 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick - breast
                1:01.06        DQ (1:14.05)                                        
 
Event 57  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Ricky              12 PACS-MA              1:20.36    1:11.32        
                  34.95     1:11.32 (36.37)                                        
  2 Kurmakov, Grant A         12 LPAC-MA              1:12.86    1:11.76        
                  32.88     1:11.76 (38.88)                                        
  3 Palmer, Cade D            12 PACS-MA              1:26.97    1:20.83        
                  34.33     1:20.83 (46.50)                                        
  4 Zastowny, Owen M          12 PACS-MA              1:24.28    1:21.28        
                  37.20     1:21.28 (44.08)                                        
  5 Pitassi, Leo J            11 LPAC-MA              1:34.83    1:26.53        
                  40.31     1:26.53 (46.22)                                        
  6 Li, Bayllen Y             11 LPAC-MA                   NT    1:29.75        
                  43.09     1:29.75 (46.66)                                        
 -- Estep, Braeden J          11 LPAC-MA                   NT   X1:48.02        
                  57.10     1:48.02 (50.92)                                        
 -- Kelly, Holden J           11 LPAC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick - fly
                  51.31          DQ (57.39)                                        
 
Event 58  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Coryn E          12 LPAC-MA              1:17.64    1:14.20        
                  33.05     1:14.20 (41.15)                                        
  2 Gibbons, Mara C           11 LPAC-MA              1:18.27    1:19.69        
                  37.78     1:19.69 (41.91)                                        
  3 Ross, Meghan R            11 PACS-MA              1:38.26    1:23.17        
                  39.97     1:23.17 (43.20)                                        
  4 Monahan, Riley            11 LPAC-MA              1:24.18    1:23.68        
                  37.47     1:23.68 (46.21)                                        
  5 Brelsford, Elise M        12 PACS-MA                   NT    1:25.44        
  6 Burke, Leah M             12 PACS-MA              1:45.09    1:28.99        
 -- mcShane, Mia g            11 LPAC-MA              1:34.96   X1:34.18        
                  46.51     1:34.18 (47.67)                                        
 -- Brunner, Ryann E          11 LPAC-MA                   NT   X1:40.04        
                  44.65     1:40.04 (55.39)                                        
 
Event 59  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bretz, Nathan A           13 LPAC-MA                   NT    2:49.56        
                  34.83     1:18.14 (43.31)     2:10.48 (52.34)     2:49.56 (39.08)
  2 Mintonye, Zach            13 PACS-MA                   NT    2:56.97        
                  35.06     1:17.73 (42.67)   2:17.99 (1:00.26)     2:56.97 (38.98)
  3 Gates, Ben R              13 LPAC-MA                   NT    3:00.12        
                  39.99     1:27.55 (47.56)     2:18.33 (50.78)     3:00.12 (41.79)
 
Event 60  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berarducci, Abby L        13 PACS-MA                   NT    2:38.07        
                  33.83     1:13.33 (39.50)     2:02.73 (49.40)     2:38.07 (35.34)
  2 Edwards, Kendra A         13 LPAC-MA              2:40.76    2:39.76        
                  34.75     1:16.26 (41.51)     2:02.77 (46.51)     2:39.76 (36.99)
  3 Lasher, Jodi N            14 LPAC-MA              2:44.54    2:43.43        
                  34.21     1:15.78 (41.57)     2:03.79 (48.01)     2:43.43 (39.64)
  4 Schoenbaum, Maddie G      13 PACS-MA                   NT    2:45.45        
                  34.34     1:17.06 (42.72)     2:08.04 (50.98)     2:45.45 (37.41)
  5 Harr, Aynslee P           13 LPAC-MA                   NT    2:50.00        
                  33.81     1:16.69 (42.88)     2:10.22 (53.53)     2:50.00 (39.78)
 
Event 61  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Daniel J           17 PACS-MA              2:13.49    2:16.95        
                  28.12     1:02.95 (34.83)     1:44.72 (41.77)     2:16.95 (32.23)
  2 Kothe, Ryan G             15 LPAC-MA                   NT    2:20.25        
                  29.98     1:06.18 (36.20)     1:47.31 (41.13)     2:20.25 (32.94)
  3 Klinefelter, Steven J     16 PACS-MA                   NT    2:26.29        
                  30.90     1:06.64 (35.74)     1:50.22 (43.58)     2:26.29 (36.07)
  4 Palmer, David W           16 PACS-MA              2:21.62    2:30.41        
                  31.08     1:08.06 (36.98)     1:54.94 (46.88)     2:30.41 (35.47)
  5 Cummings, Brady P         17 LPAC-MA              2:29.16    2:30.72        
                  30.60     1:11.28 (40.68)     1:56.82 (45.54)     2:30.72 (33.90)
  6 Katzenmoyer, Joseph M     14 LPAC-MA              2:45.70    2:41.45        
                  33.69     1:15.60 (41.91)     2:06.60 (51.00)     2:41.45 (34.85)
 
Event 62  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoerner, Maddy A          16 PACS-MA                   NT    2:38.49        
                  33.87     1:14.06 (40.19)     2:01.12 (47.06)     2:38.49 (37.37)
  2 Rundle, Emma m            15 LPAC-MA              2:34.44    2:41.81        
                  34.38                             2:04.99 ( )     2:41.81 (36.82)
  3 Zampedri, Catherine J     16 PACS-MA                   NT    2:46.93        
                  36.53     1:18.05 (41.52)     2:08.30 (50.25)     2:46.93 (38.63)
  4 Oliveira, Sofia N         16 LPAC-MA                   NT    2:56.91        
                  35.47     1:17.78 (42.31)     2:14.41 (56.63)     2:56.91 (42.50)
 
Event 63  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 1:05.82    1:12.09        
     1) Moran, Landon R 8               2) Kurmakov, Max A 8              
     3) Eirkson, Alex J 8               4) Lewis, AJ J 8                  
                  32.59     1:12.09 (39.50)                                        
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 1:31.34    1:40.85        
     1) Anson, Matthew P 7              2) Estep, Micah R 8               
     3) Ward, Carter 8                  4) Kurmakov, Reid A 6             
                  44.17     1:40.85 (56.68)                                        
  3 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               1:24.00    2:04.45        
     1) Conklin, Jase J 8               2) Grissinger, Jasper A 7         
     3) Brinser, Wyatt S 8              4) Richmond, Xavier J 8           
                  51.10   2:04.45 (1:13.35)                                        
 
Event 64  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               1:14.71    1:18.58        
     1) Hughes, Lexi R 8                2) Adair, Aiden J 7               
     3) Cole, Tynley M 7                4) Shuman, Brooke P 8             
                1:18.71         1:18.58 ( )                                        
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 1:26.96    1:25.68        
     1) Phaeton, Abigail N 7            2) Raback, Chloe G 8              
     3) Sterbinsky, Mia M 7             4) Vicknair, Lily I 7             
                  45.16     1:25.68 (40.52)                                        
  3 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'C'                 1:45.89    1:39.89        
     1) Feaser, Ava L 7                 2) Miller, Trystan 8              
     3) Hutchinson, Reagan G 8          4) Shaffer, Emersyn M 6           
                  53.50     1:39.89 (46.39)                                        
  4 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT    2:09.46        
     1) Imundo, Samantha M 8            2) Heller, Sydney P 6             
     3) Uhl, Lily E 7                   4) Dinger, Caroline A 7           
                  45.28   2:09.46 (1:24.18)                                        
  5 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'C'                    NT   x2:43.92        
     1) Casey, Amelia S 7               2) Chambers, Charlotte A 8        
     3) Gawel, Delany C 7               4) Smith, Angela E 7              
                1:26.04   2:43.92 (1:17.88)                                        
 
Event 65  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:17.02    2:23.83        
     1) Urbanavage, Grant O 10          2) Shaffer, Colin J 10            
     3) Sweeney, Nathan J 10            4) Edwards, Seth T 10             
                  42.38     1:16.87 (34.49)     1:53.04 (36.17)     2:23.83 (30.79)
  2 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               2:08.71    2:36.11        
     1) Klucinec, Gavin B 9             2) Cummings, Finn B 9             
     3) Cole, Dalton M 10               4) Sholly, Ryan A 10              
                  40.48     1:20.69 (40.21)     1:58.31 (37.62)     2:36.11 (37.80)
  3 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT    3:13.60        
     1) Rosenberger, Ethan A 9          2) McNaull, Parker J 9            
     3) Hughes, Brady A 10              4) Taylor, Miles B 9              
                  49.97     1:39.30 (49.33)     2:30.58 (51.28)     3:13.60 (43.02)
  4 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'C'                    NT   x3:33.25        
     1) Casey, Daniel P 9               2) Heller, Dean R 9               
     3) Alexander, Drew E 10            4) Bowers, Adrian E 9             
                  55.59     1:48.18 (52.59)     2:22.44 (34.26)   3:33.25 (1:10.81)
 
Event 66  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               2:33.57    2:28.21        
     1) Verma, Anushka 10               2) Vates, Abbie L 10              
     3) Ross, Sarah K 9                 4) Mickalonis, Sarah A 10         
                  33.59     1:15.41 (41.82)     1:55.49 (40.08)     2:28.21 (32.72)
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:23.75    2:32.02        
     1) Anson, Katie E 9                2) Tum, Kayden E 9                
     3) Gardner, Ava M 10               4) Hunt, Sophie G 10              
                  39.19     1:17.38 (38.19)     1:59.00 (41.62)     2:32.02 (33.02)
  3 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT    2:49.40        
     1) Frey, Lily M 10                 2) Sattele, Gabi R 10             
     3) Shellenberger, Mary E 9         4) Sabat, Priya 9                 
                  39.88     1:19.66 (39.78)     2:06.47 (46.81)     2:49.40 (42.93)
  4 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'C'                    NT   x3:00.52        
     1) Grissinger, Bailey P 10         2) Kreitzer, Caroline G 9         
     3) Naveen, Druthi 10               4) Reese, Laura G 9               
                  40.98     1:27.29 (46.31)     2:13.32 (46.03)     3:00.52 (47.20)
  5 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 2:52.78    3:04.20        
     1) Li, Jolynn Y 9                  2) Evans, Rebecca H 9             
     3) Wydra, Mia 10                   4) Katzenmoyer, Maggie A 10       
                  44.49     1:28.05 (43.56)     2:18.35 (50.30)     3:04.20 (45.85)
  6 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'C'                 3:11.04   x3:22.16        
     1) Lewis, Olivia L 10              2) Spaid, Shahirah B 10           
     3) Eshelman, Phoebe N 9            4) Conches, Keira 9               
                  56.49     1:46.88 (50.39)     2:35.55 (48.67)     3:22.16 (46.61)
 
Event 67  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:07.49    2:10.55        
     1) Kurmakov, Grant A 12            2) Vicknair, Felix S 12           
     3) Vicknair, Hayden S 11           4) Pitassi, Leo J 11              
                  31.80     1:08.28 (36.48)     1:39.82 (31.54)     2:10.55 (30.73)
  2 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               2:24.19    2:12.01        
     1) Palmer, Cade D 12               2) Verma, Ricky 12                
     3) Cummings, Cornelius E 12        4) Claar, Cohen R 12              
                  33.56     1:09.47 (35.91)     1:41.37 (31.90)     2:12.01 (30.64)
  3 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 2:34.64    2:43.84        
     1) Duffy, Rj J 11                  2) Rusten, Tristen K 12           
     3) Bowden, Lane 11                 4) Knauss, Hunter W 12            
                  39.10     1:25.16 (46.06)     2:07.37 (42.21)     2:43.84 (36.47)
  4 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT    2:51.72        
     1) Frey, Gabe S 12                 2) Zampedri, Alex M 11            
     3) Zastowny, Owen M 12             4) Hawley, Jhayce T 11            
                  36.55   1:37.40 (1:00.85)     2:15.00 (37.60)     2:51.72 (36.72)
  5 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'C'                 2:54.47   x2:53.76        
     1) Sowers, Ryan A 11               2) Towsen, Connor M 12            
     3) Li, Bayllen Y 11                4) Wydra, Cole 12                 
                  47.12     1:32.23 (45.11)     2:16.91 (44.68)     2:53.76 (36.85)
  6 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'C'                    NT   x3:26.49        
     1) Barger, Jax P 11                2) Bucks, Landen J 11             
     3) Shuman, Parker S 12             4) Rosenberger, Connor S 11       
                  58.05   2:01.36 (1:03.31)     2:47.26 (45.90)     3:26.49 (39.23)
 
Event 68  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:17.60    2:20.75        
     1) Sweeney, Coryn E 12             2) Bretz, Sarah A 11              
     3) Anson, Abby A 11                4) Gibbons, Mara C 11             
                  34.01     1:14.67 (40.66)     1:49.91 (35.24)     2:20.75 (30.84)
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'C'                 2:42.12    2:37.46        
     1) Wiedt, Lizzie R 11              2) Ricker, Kathryn A 11           
     3) Altenburger, Caitlyn 11         4) Brunner, Ryann E 11            
                  39.32     1:24.95 (45.63)     2:01.05 (36.10)     2:37.46 (36.41)
  3 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               2:09.65    2:38.04        
     1) Brower, Eleanor R 11            2) Ross, Meghan R 11              
     3) Burke, Leah M 12                4) Brelsford, Elise M 12          
                  43.65     1:25.60 (41.95)     2:06.39 (40.79)     2:38.04 (31.65)
  4 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT    2:57.77        
     1) Palmer, Jordan J 12             2) Durand, Ava 11                 
     3) Kober, Sarah A 12               4) Woessner, Rachel C 12          
                  44.48     1:36.37 (51.89)     2:23.41 (47.04)     2:57.77 (34.36)
 -- Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 2:29.52         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Crawford, Elizabeth C 12        2) Connor, Viv C 12               
     3) Monahan, Riley 11               4) Hutchinson, Adia K 12          
                  37.67     1:24.05 (46.38)     2:02.90 (38.85)          DQ (34.24)
 
Event 69  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:10.43    2:08.08        
     1) Gibbons, Nate J 14              2) Wagner, Evan J 14              
     3) Bretz, Nathan A 13              4) Hicks, Garrett M 13            
                  31.53     1:13.97 (42.44)     1:41.06 (27.09)     2:08.08 (27.02)
  2 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               1:50.36    2:43.13        
     1) Kishel, mac J 12                2) Miller, Brody G 13             
     3) Mintonye, Zach 13               4) Pawling, Liam C 13             
                  41.40     1:34.61 (53.21)     2:07.07 (32.46)     2:43.13 (36.06)
 
Event 70  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                 2:07.28    2:07.02        
     1) Duffy, Emma R 13                2) Edwards, Kendra A 13           
     3) Smith, Tatum M 13               4) Lasher, Jodi N 14              
                  33.37     1:07.36 (33.99)     1:39.66 (32.30)     2:07.02 (27.36)
  2 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'                    NT    2:16.45        
     1) Berarducci, Abby L 13           2) Leach, Tessie M 14             
     3) Schoenbaum, Maddie G 13         4) Claar, Megan N 14              
                  33.13     1:15.26 (42.13)     1:50.23 (34.97)     2:16.45 (26.22)
  3 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 2:51.09    2:30.73        
     1) Harr, Aynslee P 13              2) Swartz, Cassidy R 14           
     3) Hatfield, Ali C 13              4) Bowden, Tessa 13               
                  37.42     1:24.45 (47.03)     1:57.69 (33.24)     2:30.73 (33.04)
 
Event 71  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               1:47.05    1:49.32        
     1) Leach, Daniel J 17              2) Klinefelter, Jason A 17        
     3) Klucinec, Jake S 16             4) Lyons, Stephen E 18            
                  28.52     1:00.51 (31.99)     1:26.82 (26.31)     1:49.32 (22.50)
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                      NT    1:54.63        
     1) Pitassi, Justin T 18            2) Kothe, Ryan G 15               
     3) Katzenmoyer, Joseph M 14        4) Cummings, Brady P 17           
                  27.89     1:01.63 (33.74)     1:29.67 (28.04)     1:54.63 (24.96)
 -- Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'B'                    NT   X2:01.58        
     1) Palmer, David W 16              2) Berarducci, Nathan D 15        
     3) Verma, Ricky 12                 4) Wolfe, Jack H 15               
                  29.27     1:02.38 (33.11)     1:35.41 (33.03)     2:01.58 (26.17)
 
Event 72  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club Sharks-MA  'A'               2:01.02    2:10.55        
     1) Hoerner, Maddy A 16             2) Keck, Claire S 16              
     3) Meyer, Madelyn O 16             4) Zampedri, Catherine J 16       
                  33.72     1:09.83 (36.11)     1:41.01 (31.18)     2:10.55 (29.54)
  2 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'B'                 2:52.70    2:10.75        
     1) Greiner, Haley M 15             2) McLean, Jayla 14               
     3) Harrell, Holland 13             4) Alleman, Vicky J 13            
                  33.91     1:09.97 (36.06)     1:41.21 (31.24)     2:10.75 (29.54)
  3 Lower Paxton Aquatic Club-MA  'A'                      NT    2:44.83        
     1) Rundle, Emma m 15               2) Weiser, Morgan K 16            
     3) Oliveira, Sofia N 16            4) Collins, Kara E 17             
                  46.66     1:30.55 (43.89)     2:15.76 (45.21)     2:44.83 (29.07)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 72                    
 
  1. Lower Paxton Aquatic Club           578   2. Palmyra Aquatic Club Sharks         511