2019 CPAL Division 2A Meet - 2/23/2019                     
                          Central Penn Aquatic League                          
             2018 2A Division Championship Meet at South Middleton             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:47.49   2/25/2017 Jared Herr, Gettysburg                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braelen Mowe              14 SMSC                 2:05.49    1:59.64        
              27.31       57.62 (30.31)     1:28.77 (31.15)     1:59.64 (30.87)
  2 Johann Riebe              16 MSC                  2:00.02    2:01.25        
              27.62       57.99 (30.37)     1:29.91 (31.92)     2:01.25 (31.34)
  3 Jacob Bordatto            15 Gettysburg           2:16.01    2:04.72        
              28.63     1:00.02 (31.39)     1:32.63 (32.61)     2:04.72 (32.09)
  4 Ethan Turner              17 Gettysburg           2:19.67    2:12.78        
              29.77     1:03.25 (33.48)     1:38.42 (35.17)     2:12.78 (34.36)
  5 Benjamin Franks           15 MSC                  2:09.72    2:13.47        
              30.03     1:03.80 (33.77)     1:39.25 (35.45)     2:13.47 (34.22)
  6 Nathan Hoover             15 MASH                 2:15.18    2:15.34        
              31.16     1:05.08 (33.92)     1:40.57 (35.49)     2:15.34 (34.77)
  7 Zach Turner               13 Gettysburg           2:26.95    2:18.87        
  8 Kieran Shannon            15 MSC                  2:32.56    2:29.62        
              33.61     1:12.76 (39.15)     1:52.85 (40.09)     2:29.62 (36.77)
  9 William Dovey             12 MASC                      NT    2:30.21        
              33.31     1:11.35 (38.04)     1:51.98 (40.63)     2:30.21 (38.23)
 10 William Thompson          11 BSAC                 2:56.96    2:47.57        
              37.25     1:20.34 (43.09)     2:05.28 (44.94)     2:47.57 (42.29)
 11 Carter Wilt               11 MASC                      NT    2:59.32        
              40.42     1:26.46 (46.04)     2:14.18 (47.72)     2:59.32 (45.14)
 -- Nate Leech                16 Gettysburg           2:29.30        DFS        
      Declared false start
 
Event 2  Girls 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:03.39   2/23/2013 Shannon Ball, ACWS Swimming                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Reed                 16 EPAC                 2:06.61    2:09.78        
              29.94     1:03.11 (33.17)     1:36.50 (33.39)     2:09.78 (33.28)
  2 Delia Corbett             15 EPAC                 2:11.83    2:15.56        
              31.10     1:06.08 (34.98)     1:41.35 (35.27)     2:15.56 (34.21)
  3 Amber Grew                14 MASH                 2:20.99    2:17.03        
              31.03     1:05.34 (34.31)     1:41.26 (35.92)     2:17.03 (35.77)
  4 Ashley Myers              17 Gettysburg           2:06.59    2:20.20        
              31.37     1:07.50 (36.13)     1:44.71 (37.21)     2:20.20 (35.49)
  5 Kyleigh Hostetter         14 SMSC                 2:19.49    2:20.28        
              33.02     1:09.07 (36.05)     1:46.12 (37.05)     2:20.28 (34.16)
  6 Alicia Hahn               14 MSC                  2:29.22    2:21.44        
              32.93     1:09.69 (36.76)     1:47.11 (37.42)     2:21.44 (34.33)
  7 Lexi Clouse               13 BSAC                 2:16.25    2:21.69        
              30.92     1:05.69 (34.77)     1:43.06 (37.37)     2:21.69 (38.63)
  8 Alyssa Brown              14 BSAC                 2:24.49    2:22.10        
              33.14     1:10.46 (37.32)     1:47.89 (37.43)     2:22.10 (34.21)
  9 Leah Snyder               14 MASH                 2:22.81    2:26.51        
              33.68     1:11.42 (37.74)     1:50.21 (38.79)     2:26.51 (36.30)
 10 Brenna Kretschman         13 MSC                  2:30.33    2:27.69        
              32.27     1:09.55 (37.28)     1:49.22 (39.67)     2:27.69 (38.47)
 11 Makayla Gesell            15 MASH                 2:29.03    2:29.99        
              34.91     1:13.18 (38.27)     1:51.90 (38.72)     2:29.99 (38.09)
 12 Kendall Garman            12 SMSC                 2:46.83    2:44.28        
              36.36     1:18.35 (41.99)     2:02.88 (44.53)     2:44.28 (41.40)
 13 Jade Haller               13 MSC                  2:56.49    2:52.67        
              39.31     1:24.18 (44.87)     2:09.75 (45.57)     2:52.67 (42.92)
 
Event 3  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:19.83   2/21/2004 Carlisle YMCA Aquatics Assoc.              
                         D Baran, M Montesclaros, W Hinthorn, F Griggs     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mechanicsburg Swim Club  'A'                           NT    1:34.37        
     1) Lincoln Kortze 7                2) Jacob Runkle 8                 
     3) Eli Kichline 8                  4) Omkar Makwana 7                
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    1:40.54    1:40.38        
     1) Will Agar 8                     2) Bennett Rudge 8                
     3) Owen Bock 6                     4) Joshua Simon 7                 
 
Event 4  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:23.57   2/14/2009 York YMCA Swimming                         
                         S Singh, C Paff, T Becket, M French               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    1:28.89    1:31.85        
     1) Mai Kennedy 7                   2) Ryle Pittman 7                 
     3) Marissa Lenker 7                4) Vivian Chen 8                  
 
Event 5  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:27.39   2/14/2009 Sea Lions Swim Team                        
                         W Heck, A Lauer, J Waters, C Paynter              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    3:01.66    2:54.21        
     1) Logan Mason 10                  2) Matthew Chronister 9           
     3) Dominic Parrillo 9              4) Jackson Miller 9               
              42.41     1:29.38 (46.97)     2:20.67 (51.29)     2:54.21 (33.54)
 
Event 6  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:23.18   2/19/2005 Carlisle YMCA Aquatics Assoc.              
                         T Schwartz, K Strahosky, C Finkbeiner, S Shields  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:39.48    2:38.63        
     1) Suha Rockwell 10                2) Hannah Turner 10               
     3) Helen Kielty 10                 4) Kim Silot 10                   
              36.68     1:19.63 (42.95)     2:02.10 (42.47)     2:38.63 (36.53)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    3:24.09    3:15.83        
     1) Piper Heyman 9                  2) Kayla Samad 9                  
     3) Abby Disbrow 9                  4) Alexandra McCarty 10           
              48.52     1:44.59 (56.07)     2:36.52 (51.93)     3:15.83 (39.31)
 
Event 7  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:15.24   2/14/2009 York YMCA Swimming                         
                         M Becket, J Zamalis, J Tate, A Tate               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    2:42.29    2:35.03        
     1) Ryan Kuffa 11                   2) Benjamin Disbrow 12            
     3) Noah Kondek 11                  4) Michael O'Brien 12             
              40.22     1:22.76 (42.54)     2:02.27 (39.51)     2:35.03 (32.76)
 
Event 8  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:09.61   2/27/2010 Hanover YMCA Stingrays, HAY                
                         M Small, H Baughman, R Eisenberg, S Small         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team  'A'                  2:25.43    2:18.05        
     1) Rebekah Reaver 12               2) Olivia Goldman-Smith 11        
     3) Maya Brainard 11                4) Morgan Bishop 11               
              34.44     1:16.57 (42.13)     1:48.59 (32.02)     2:18.05 (29.46)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    2:28.59    2:18.36        
     1) Molly Kimmel 12                 2) Toireann Rost 11               
     3) Ashleigh Booths 11              4) Ella Garman 11                 
              35.30     1:14.67 (39.37)     1:47.99 (33.32)     2:18.36 (30.37)
  3 Big Spring Aquatic Club  'A'                      2:25.06    2:23.87        
     1) Courtney Cherricks 11           2) Elizabeth Eckenrode 11         
     3) Kimberly Ward 11                4) Rebekah Fertig 11              
              36.30     1:20.04 (43.74)     1:53.62 (33.58)     2:23.87 (30.25)
  4 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:28.08    2:28.41        
     1) Montana Mulroy 12               2) Cora Laudenslager 11           
     3) Rachel Singley 12               4) Eliza Artell 11                
              36.66     1:18.64 (41.98)     1:55.80 (37.16)     2:28.41 (32.61)
  5 South Middleton Swim Club  'B'                    2:42.26    2:37.88        
     1) Callie McCann 11                2) Gabriella Bush 11              
     3) Karlea Wilson 11                4) Kendall Garman 12              
              39.97     1:25.38 (45.41)     2:04.56 (39.18)     2:37.88 (33.32)
 
Event 10  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:03.99   2/14/2009 Marauder Aquatic Club                      
                         O Caceres, J Heckman, T Grenier, L Longenecker    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team  'A'                  2:22.55    2:21.26        
     1) Hannah Green 13                 2) Carolyn Scheungrab 13          
     3) Malina Reber 13                 4) Veronica Marchak 14            
              38.18     1:17.33 (39.15)     1:50.83 (33.50)     2:21.26 (30.43)
 
Event 11  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:45.20  12/17/2005 Chambersburg Memorial YMCA                 
                         C Beckner, K Moran, H Proctor, J Addlesberger     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:51.12    1:47.18        
     1) Alec Burger 17                  2) Michael Singley 15             
     3) Zack Gallagher 16               4) Trevor Fisic 15                
              26.77       57.62 (30.85)     1:21.78 (24.16)     1:47.18 (25.40)
  2 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   1:51.21    1:59.38        
     1) Dylan Hervieux 15               2) Broden Green 15                
     3) Macen Wilt 15                   4) Even Dickerson 16              
              29.12     1:04.06 (34.94)     1:33.90 (29.84)     1:59.38 (25.48)
 
Event 12  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:01.62   2/23/2013 Shippensburg Aquatic Club, SHIP -MA        
                         M Morehouse, D Slattery, M Goodhart, R Nye        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mechanicsburg Swim Club  'A'                      2:23.57    2:21.19        
     1) Molly Snyder 16                 2) Alexa Kanelos 15               
     3) Makayla Gesell 15               4) Leah Snyder 14                 
              35.20     1:13.45 (38.25)     1:50.70 (37.25)     2:21.19 (30.49)
 
Event 13  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 14.17   2/25/2012 Lek C Powell, Shippensburg                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonah Turk-Geller          8 EPAC                   15.61      15.54        
  2 George Webster             7 MASC                   19.62      16.13        
  3 Logan Zeis                 8 MASC                   19.45      17.32        
  4 Giles Ernst                8 SMSC                   18.67      17.39        
  5 Liam Ellerman              8 BSAC                   18.59      17.53        
  6 Liam Souder                8 BSAC                   17.99      17.56        
  7 Everett Rock               8 MASC                   24.67      18.23        
  8 Bennett Rudge              8 SMSC                   20.21      18.93        
  9 Kyle Shirk                 8 SMSC                   19.83      19.05        
 10 Eli Kichline               8 MSC                    18.86      19.46        
 11 Lincoln Kortze             7 MSC                    19.79      19.52        
 12 Owen Bock                  6 SMSC                   22.70      21.16        
 13 Gavin Ellerman             8 BSAC                   20.54      21.33        
 14 Omkar Makwana              7 MSC                    20.12      21.40        
 15 Keller Brashear            8 Gettysburg             22.04      21.80        
 16 Ryan McKenney              7 MSC                    24.14      22.09        
 17 Caetano Magalhaes          8 MASC                   24.19      22.23        
 18 Elijah Unger               8 Gettysburg             30.34      22.41        
 19 Alexander Ritchey          8 BSAC                   24.83      25.01        
 20 Samuel Fertig              7 BSAC                   22.90      25.49        
 21 Ethan Levy                 6 SMSC                   29.25      26.01        
 22 Lance Douglas              7 Gettysburg             33.21      28.76        
 23 Baraa Boughanmi            6 EPAC                   41.87      29.85        
 24 Liam Dubbs                 8 SMSC                   32.66      31.77        
 25 Jackson Rudge              6 SMSC                   30.83      32.11        
 26 Wyatt Unger                7 Gettysburg             35.07      35.32        
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 14.85   2/22/2014 Jillian Strine, Shippensburg-MA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chloe Luft-Hoover          8 MSC                    18.81      16.94        
  2 Mary Maurer                8 MASC                   18.37      17.38        
  3 Addy Pagel                 7 BSAC                   19.84      18.35        
  4 Emily Green                8 Gettysburg             20.29      19.38        
  5 Brynley Dagen              8 SMSC                   30.14      19.40        
  6 Harshita Parthiban         8 SMSC                   21.90      19.90        
  7 Alyvia Shoemaker           7 SMSC                   21.68      20.53        
  8 Makayla Kiehl              7 SMSC                   25.49      20.70        
  9 Marley Graeser             6 MSC                    21.11      20.90        
 10 Autumn Scott               7 BSAC                   19.61      21.13        
 11 McKinlee Whitmire          7 SMSC                   22.97      21.15        
 12 Eve Gunkelmen              8 MASC                   25.96      22.48        
 13 Ainsleigh Raymond          7 SMSC                   22.56      23.03        
 14 Bella Williams             7 EPAC                   22.59      23.26        
 15 Kyleigha Walters           7 SMSC                   24.76      24.19        
 16 Rebecca Reeder             6 MASC                   26.61      25.08        
 17 Elise Johnson              8 SMSC                   22.23      25.43        
 18 Lucy Madorsky              7 BSAC                   21.84      25.48        
 19 Sloane Hollenshead         6 MASC                   28.28      26.32        
 20 Halle Shannon              7 BSAC                   24.66      26.43        
 21 Macy Bruce                 7 SMSC                   27.30      26.70        
 22 Vivien Cherricks           5 BSAC                   24.67      26.95        
 23 Paige Hollingshead         8 MASC                   30.47      27.08        
 24 Ella Livelsberger          8 MSC                    28.75      27.90        
 25 Taylar Lebo                7 SMSC                   23.23      29.20        
 26 Josie Switzer              8 Gettysburg             32.67      29.64        
 27 Maggie Meals               8 MASC                   31.23      30.52        
 28 Olivia James               7 MSC                    36.53      34.34        
 29 Ella Kichline              4 MSC                    47.66      35.05        
 30 Ashlynn Souder             6 BSAC                   38.60      37.12        
 31 Fiona Weyant               6 BSAC                   59.36      37.57        
 32 Israa Boughanmi            6 EPAC                   39.02      39.81        
 33 Marie Swope                4 BSAC                 1:10.74      54.20        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 27.67   2/22/2014 Lek Powell, Shippensburg-MA                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmy Garber               9 EPAC                   31.64      29.22        
  2 Cameron Gesell             9 MSC                    32.91      33.47        
  3 Ayden Pittman              9 SMSC                   34.99      33.96        
  4 Sam Coolbaugh             10 Gettysburg             35.80      35.53        
  5 Kaeden Zook               10 EPAC                   36.85      36.14        
  6 Nicholas Decker           10 SMSC                   36.61      36.21        
  7 Dominic Parrillo           9 SMSC                   36.64      36.30        
  8 Ethan Eckenrode            9 BSAC                   38.04      37.32        
  9 Vincent Mathias            9 MSC                    41.24      38.98        
 10 Jackson Miller             9 SMSC                   38.17      39.58        
 11 Adam Bodenberg            10 Gettysburg             40.42      39.63        
 12 Blake Clouse               9 BSAC                   38.22      39.78        
 13 Matthew White             10 SMSC                   40.70      39.94        
 14 Weston Rudge              10 SMSC                   39.34      40.23        
 15 Evan Tomasov               9 SMSC                   42.85      40.88        
 16 Maleki Reichenbach         9 SMSC                   40.53      44.12        
 17 Elijiah Hopkins           10 MASC                   43.50      44.15        
 18 Dylan Petula              10 SMSC                   46.29      45.77        
 19 Victor Zheng              10 SMSC                   43.87      46.22        
 20 Pete Page                  9 Gettysburg             50.54      50.39        
 21 Nicholas Denoto            9 SMSC                   47.59      51.25        
 22 John Succa                 9 SMSC                   53.50      53.50        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 28.82   2/27/2010 Abby Keating, YY Tidal Waves                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Addelyn Ketterman         10 Gettysburg             31.19      30.94        
  2 Christine Gartrell        10 MSC                    33.98      33.53        
  3 Suha Rockwell             10 EPAC                   33.76      34.46        
  4 Irie Graeser               9 MSC                    36.73      35.34        
  5 Cate Green                10 Gettysburg             36.71      35.90        
  6 Helen Kielty              10 EPAC                   35.87      36.14        
  7 Claire Jurney              9 Gettysburg             37.02      36.41        
  8 Aubrey Chestnut           10 BSAC                   38.67      36.60        
  9 Peyton Rucki              10 MASC                   40.89      37.21        
 10 Tasneem Boughanmi         10 EPAC                   37.72      37.36        
 11 Alivia Whiteside           9 EPAC                   39.17      37.79        
 12 Emma Zlogar                9 EPAC                   39.10      38.38        
 13 Olivia Sprankle           10 MSC                    38.39      38.75        
 14 Piper Heyman               9 SMSC                   38.63      38.77        
 15 Ava Keller-Lee            10 MSC                    38.06      38.95        
 16 Averi Scott               10 BSAC                   39.27      38.96        
 17 Lauren Renard              9 MSC                    41.59      40.64        
 18 Abby Disbrow               9 SMSC                   40.84      41.17        
 19 Cassandra Cherricks        9 BSAC                   41.77      42.47        
 20 Arya Agrawal               9 MSC                    45.15      43.00        
 21 Jillian Murphy             9 SMSC                   46.66      43.51        
 22 Grace Meals               10 MASC                   53.68      44.07        
 23 Kayla Samad                9 SMSC                   44.00      44.17        
 24 Alexandra McCarty         10 SMSC                   44.62      44.48        
 25 Joci Fetchko               9 SMSC                   45.13      44.60        
 26 Amelia Jones              10 BSAC                   44.03      45.68        
 27 Alli Scheungrab            9 Gettysburg             50.17      47.71        
 28 Kiana Arbour               9 SMSC                   55.46      52.73        
 29 Anna Dormer                9 MSC                    48.60      53.28        
 30 Madelyn Peake              9 Gettysburg             56.80      55.33        
 31 Emma Simon                 9 SMSC                   53.52      55.70        
 32 Cameron Trostle           10 SMSC                   56.60    1:00.89        
 33 Danielle Guirand          10 SMSC                 1:23.97    1:21.58        
 
Event 17  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 25.14   2/25/2017 Andrew Wetherhold, MSC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bobby Dempsey             11 EPAC                   26.01      26.29        
  2 Isaac Hancock             12 EPAC                   26.45      26.94        
  3 Bryce Miller              12 EPAC                   26.89      27.17        
  4 Ray Gutshall              12 BSAC                   30.93      29.74        
  5 Declan Ehrhart            11 MASC                   31.44      30.12        
  6 Mitchell Corbett          12 EPAC                   32.11      30.97        
  7 Ian Shyk                  11 EPAC                   32.04      31.87        
  8 John Swank                12 SMSC                   32.33      32.32        
  9 Nicholas Trabucco         12 SMSC                   32.82      32.78        
 10 Wes Coolbaugh             12 Gettysburg             34.64      33.22        
 11 Andrew Snyder             12 SMSC                   33.84      34.06        
 12 Ryan Kuffa                11 SMSC                   34.76      34.24        
 13 David Dinh                11 EPAC                   35.61      34.34        
 14 Ryan Lauver               12 MSC                    34.88      35.54        
 15 Michael Shirk             11 SMSC                   36.80      36.00        
 16 Chase Morton              11 SMSC                   38.13      36.86        
 17 Jack Lewis                11 MASC                   37.85      36.96        
 18 Thomas McCullough         12 MASC                   48.18      37.52        
 19 Julian Luttrell           11 EPAC                   37.91      37.57        
 20 Jedrik Sobota             12 MSC                    35.47      37.67        
 21 Zachary Hudson            12 MASC                   42.27      38.34        
 22 Cynciere Walters          11 SMSC                   36.36      38.95        
 23 Gabe Delacruz             12 Gettysburg             33.17      41.77        
 24 Bud Aichele               11 SMSC                   45.71      42.75        
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 27.00   2/22/2014 Athena Tolentino, ACWS Swimming              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tess Naylor               12 SMSC                   27.40      27.33        
  2 Maya Brainard             11 Gettysburg             27.97      27.57        
  3 Alice Kielty              12 EPAC                   29.16      29.75        
  4 Nora Smith                12 MASC                   32.63      29.78        
  5 Rebekah Fertig            11 BSAC                   31.09      30.67        
  6 Kimberly Ward             11 BSAC                   29.73      30.71        
  7 Molly Kimmel              12 SMSC                   31.28      30.80        
  8 Morgan Bishop             11 Gettysburg             31.90      30.98        
  9 Rebekah Reaver            12 Gettysburg             31.30      31.15        
 10 Della Hawkins             11 EPAC                   31.88      31.16        
 11 Samantha Scheungrab       11 Gettysburg             34.85      31.23        
 12 Carissa Myers             12 MASC                   34.07      32.88        
 13 Katelyn McKenney          12 MSC                    33.84      32.94        
 14 Katherine Renard          12 MSC                    34.00      33.24        
 15 Rachel Singley            12 EPAC                   33.66      33.54        
 16 Gabriella Bush            11 SMSC                   32.81      33.55        
 17 Karlea Wilson             11 SMSC                   34.10      34.06        
 18 Grace Primas              12 EPAC                   34.65      34.60        
 19 Riley Emig                12 MSC                    33.88      34.86        
 20 Shaylyn Swope             11 BSAC                   37.87      34.89        
 21 Lily Arnold               12 Gettysburg             37.23      35.00        
 22 Lily Etter                12 MASC                   36.21      35.63        
 23 Elizabeth Shoemaker       11 SMSC                   37.58      36.03        
 24 Ayanna Hess               11 MASC                   36.69      36.16        
 25 Jocelyn Warner            11 BSAC                   37.55      36.96        
 26 Quinlan Caretti           12 MASC                   37.89      37.23        
 27 Naida Flaherty            11 Gettysburg             43.22      37.35        
 28 Brooke Gaus               12 BSAC                   33.64      37.69        
 29 Rosalyn Remeikas          12 MASC                   39.88      37.86        
 30 Savannah Schneider        11 Gettysburg             39.89      39.43        
 31 Kate Gutshall             11 BSAC                   38.47      39.86        
 32 Lucy Page                 12 Gettysburg             39.34      39.88        
 33 Emma Bodenberg            12 Gettysburg             38.93      40.18        
 34 Nevaeh Davis              11 SMSC                   39.49      41.00        
 35 Veronica Edeburn          12 MASC                   47.62      43.39        
 36 Janalee Sobota            11 MSC                    48.14      44.03        
 37 Mackenzie Raymond         11 SMSC                   42.51      44.14        
 38 Gabrielle Keller          11 MSC                    57.28      53.49        
 
Event 19  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 23.51   2/23/2019 Andrew Wetherhold, MASH                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Wetherhold         14 MASH                   23.10      23.51$       
  2 Lucas Hancock             14 EPAC                   25.41      25.60        
  3 Seth Fertig               13 BSAC                   26.94      27.19        
  4 Zachary Hancock           14 EPAC                   28.38      27.91        
  5 Zach Turner               13 Gettysburg             27.79      27.93        
  6 Hunter Kuffa              13 SMSC                   27.66      28.16        
  7 Luke Zlogar               13 EPAC                   28.82      28.50        
  8 EJ Heyman                 13 SMSC                   28.86      28.54        
  9 Alex Koufos               13 MSC                    30.72      29.64        
 10 Adam Sheaffer             14 SMSC                   30.22      29.81        
 11 Gavin Schmidt             13 MSC                    32.03      30.21        
 12 Kyler Hale                13 MASC                   32.29      30.38        
 13 Riley Morton              14 SMSC                   32.75      31.77        
 14 Michael Crowther          14 SMSC                   33.48      32.79        
 15 Patrick Flaherty          13 Gettysburg             37.99      34.38        
 16 Om Makwana                13 MSC                    35.01      34.48        
 17 Mason Morrone             13 MSC                    35.32      36.80        
 18 Nathan Leppla             13 EPAC                   36.28      37.34        
 
Event 20  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 25.50   2/23/2013 Shannon Ball, ACWS Swimming                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoe Benka-Davies          13 EPAC                   25.51      25.62        
  2 ZoŽ Gallagher             14 EPAC                   24.52      25.69        
  3 Bramley Hawkins           14 EPAC                   26.21      26.20        
  4 Danielle Rodgers          14 MASH                   27.76      28.03        
  5 Shyda Piper               14 MASC                   28.60      28.07        
  6 KatieK Ketterman          14 Gettysburg             26.96      28.12        
  7 Alicia Hahn               14 MSC                    28.29      28.39        
  8 Kortny Green              14 MASC                   29.47      28.65        
  9 Alexa Myers               14 MASC                   28.74      28.82        
 10 Brenna Kretschman         13 MSC                    30.79      28.98        
 11 Haley Lenker              13 SMSC                   29.70      29.41        
 12 Carolyn Scheungrab        13 Gettysburg             30.40      29.73        
 13 Addi Danner               13 EPAC                   31.74      30.11        
 14 Leah Snyder               14 MASH                   30.48      30.42        
 15 Joy Kutz                  14 MASH                   30.32      30.65        
 16 Makenna Guttshall         13 SMSC                   30.73      30.73        
 17 Taylor McrRae             13 MASC                   32.68      30.79        
 18 Alyssa Brown              14 BSAC                   30.18      31.64        
 19 Maya Williams             13 EPAC                   32.63      31.97        
 20 Kyla Stine                13 MASC                   33.32      32.00        
 21 Julia Chestnut            13 BSAC                   31.80      32.17        
 22 Rebecca Norris            14 Gettysburg             32.51      32.18        
 23 Elana Kanelos             14 MSC                    32.79      32.20        
 24 Imane Tagouma             13 MSC                    33.09      32.26        
 25 Jenah Hovis               13 SMSC                   31.66      32.95        
 26 Danielle Martin           13 MSC                    36.19      36.04        
 27 Jade Haller               13 MSC                    35.83      37.27        
 28 Amanda Woerner            13 Gettysburg             49.26      50.47        
 
Event 21  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 21.89   2/14/2004 Caleb Courage, SAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alec Burger               17 EPAC                   23.15      23.97        
  2 Michael Singley           15 EPAC                   24.81      24.97        
  3 Trevor Fisic              15 EPAC                   25.26      25.56        
  4 James Hayward             17 Gettysburg             27.13      26.08        
  5 Benjamin Franks           15 MSC                    25.86      26.42        
  6 Broden Green              15 MASC                   29.10      27.75        
  7 Ethan Turner              17 Gettysburg             28.77      28.00        
  8 Jake Zlogar               15 EPAC                   29.50      29.17        
 
Event 22  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 25.30   2/20/2016 Katelyn Kopacko, MSC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Richter            16 Gettysburg             25.26      27.25        
  2 Sarah Landauer            15 Gettysburg             27.77      28.09        
  3 Myah Danner               15 EPAC                   28.03      28.19        
  4 Tara Noel                 16 Gettysburg             27.32      28.38        
  5 Ashley Myers              17 Gettysburg             27.88      29.76        
  6 Abigail Tiffany           15 MASC                   33.52      33.13        
 -- Molly Snyder              16 MSC                    28.69        DFS        
      Declared false start
 
Event 23  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 18.28   2/27/2010 Alex Sun, YY Tidal Waves                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kylan Piper                8 MASC                   26.28      24.70        
  2 Jacob Runkle               8 MSC                    26.62      25.83        
  3 Keller Brashear            8 Gettysburg             30.01      28.35        
  4 Elijah Unger               8 Gettysburg             29.45      29.74        
  5 Logan Levy                 8 SMSC                      NT      30.25        
  6 Lance Douglas              7 Gettysburg                NT      33.75        
  7 Caetano Magalhaes          8 MASC                   35.20      36.28        
 -- Wyatt Unger                7 Gettysburg                NT         DQ        
 
Event 24  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 18.76   2/22/2014 Kari Powell, Shippensburg-MA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryle Pittman               7 SMSC                   24.68      23.46        
  2 Emily Green                8 Gettysburg             27.20      24.45        
  3 Makayla Kiehl              7 SMSC                   25.19      24.90        
  4 Elise Johnson              8 SMSC                   28.32      28.87        
  5 Addy Pagel                 7 BSAC                   30.07      29.28        
  6 Halle Shannon              7 BSAC                   39.33      31.59        
  7 Isabella Miller            7 MASC                   43.23      38.03        
 -- Bella Williams             7 EPAC                   35.38         DQ        
 
Event 25  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 36.82   2/21/2015 Logan Smith, SLST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daxton Kasputis           10 EPAC                   40.13      39.66        
  2 Matthew Chronister         9 SMSC                   48.19      48.88        
  3 Nicholas Decker           10 SMSC                   48.84      49.84        
  4 Kaeden Zook               10 EPAC                   49.95      50.08        
  5 Daniel Katora             10 BSAC                   50.96      50.75        
  6 Lucas Delacruz             9 Gettysburg             49.19      51.00        
  7 Logan Mason               10 SMSC                   51.91      51.36        
  8 Adam Bodenberg            10 Gettysburg           1:04.10      55.57        
  9 Elijiah Hopkins           10 MASC                   59.05      56.56        
 10 Ethan Eckenrode            9 BSAC                   55.84      57.57        
 11 Victor Zheng              10 SMSC                 1:08.65    1:05.59        
           26:40.00         1:05.59 ( )                                        
 -- Hardy Zeng                10 Gettysburg             43.66         DQ        
 -- Dylan Petula              10 SMSC                   54.56         DQ        
 -- Nicholas Denoto            9 SMSC                      NT         DQ        
 
Event 26  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 36.42   2/27/2010 Jessica Sun, YY Tidal Waves                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Turner             10 EPAC                   40.82      41.10        
  2 Autumn Boldosser          10 Gettysburg             42.39      41.76        
  3 Olivia Sprankle           10 MSC                    45.48      45.08        
  4 Emily Shaulis             10 SMSC                   45.00      46.21        
  5 Vika Reber                10 Gettysburg             48.78      46.35        
  6 Johanna Runkle            10 MSC                    49.30      46.97        
  7 Averi Scott               10 BSAC                   49.05      48.80        
  8 Alli Scheungrab            9 Gettysburg             51.63      48.82        
  9 Liv Garman                 9 SMSC                   49.12      49.23        
 10 Kara Hostetter             9 SMSC                   50.47      49.45        
 11 Elizabeth Wise            10 EPAC                   50.98      49.62        
 12 Carina Chen               10 SMSC                      NT      51.43        
 13 Claire Jurney              9 Gettysburg             54.25      51.80        
 14 Amelia Jones              10 BSAC                   50.43      52.14        
 15 Lauren Renard              9 MSC                    51.84      52.50        
 16 Kayla Samad                9 SMSC                   56.33      55.22        
 17 Grace Meals               10 MASC                   54.74      57.32        
 18 Arya Agrawal               9 MSC                  1:14.75    1:06.94        
 19 Anna Dormer                9 MSC                  1:48.68    1:34.25        
 
Event 27  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 31.32   2/25/2017 Andrew Wetherhold, MSC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Josiah Garber             11 EPAC                   35.81      36.93        
  2 Kohen Westberry           12 MASC                   37.56      37.37        
  3 Brady Turk-Geller         11 EPAC                   41.02      41.13        
  4 Jaxon Townsend            12 Gettysburg             40.61      41.18        
  5 Ray Gutshall              12 BSAC                   41.61      41.74        
  6 Gabe Delacruz             12 Gettysburg             43.43      43.30        
  7 Ugo Marsico               12 EPAC                   45.47      44.05        
  8 Noah Kondek               11 SMSC                   44.16      44.78        
  9 Benjamin Disbrow          12 SMSC                   45.20      45.08        
 10 Julian Luttrell           11 EPAC                   48.32      46.03        
 11 David Dinh                11 EPAC                   46.66      47.21        
 12 Michael O'Brien           12 SMSC                   46.97      49.35        
 13 Chase Morton              11 SMSC                   53.67      49.81        
 14 Jack Lewis                11 MASC                      NT      54.66        
 15 Zachary Hudson            12 MASC                   58.41      57.72        
 
Event 28  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 33.91   2/21/2015 Sarah Hardy, Gettysburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annabelle Hoover          12 MSC                    40.15      37.12        
  2 Toireann Rost             11 SMSC                   41.45      41.36        
  3 Cora Laudenslager         11 EPAC                   41.34      41.58        
  4 Katherine Renard          12 MSC                    41.56      41.74        
  5 Ella Garman               11 SMSC                   41.72      41.92        
  6 Carissa Myers             12 MASC                   43.59      42.35        
  7 Olivia Goldman-Smith      11 Gettysburg             42.92      43.10        
  8 Grace Primas              12 EPAC                   45.35      43.93        
  9 Louisa Gunkelman          11 MASC                   46.58      44.39        
 10 Lily Arnold               12 Gettysburg             47.04      44.53        
 11 Gabriella Bush            11 SMSC                   44.00      44.65        
 12 Olivia Burkholder         12 MSC                    44.55      44.73        
 13 Elizabeth Eckenrode       11 BSAC                   45.24      44.79        
 14 Addison Brown             11 BSAC                   42.59      44.92        
 15 Riley Emig                12 MSC                    46.43      46.04        
 16 Ayanna Hess               11 MASC                   46.42      47.31        
 17 Zaida Moore               11 BSAC                   46.81      47.47        
 18 Quinlan Caretti           12 MASC                   53.99      49.10        
 19 Naida Flaherty            11 Gettysburg             52.82      50.79        
 20 Nevaeh Davis              11 SMSC                   53.84      52.89        
 21 Emma Bodenberg            12 Gettysburg             54.19      54.21        
 22 Shaylyn Swope             11 BSAC                   57.70      55.87        
 23 Veronica Edeburn          12 MASC                      NT    1:02.66        
 -- Callie McCann             11 SMSC                   42.20         DQ        
 
Event 29  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:04.22   2/23/2013 Ricky Averill, EPAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Wetherhold         14 MASH                 1:05.71    1:06.53        
              30.91     1:06.53 (35.62)                                        
  2 Jaydon James              13 EPAC                 1:15.47    1:13.88        
              35.07     1:13.88 (38.81)                                        
  3 Brayden Kondek            13 SMSC                 1:17.06    1:17.41        
              36.11     1:17.41 (41.30)                                        
  4 Zach Tipton               13 Gettysburg           1:15.83    1:18.35        
              37.44     1:18.35 (40.91)                                        
  5 Seth Fertig               13 BSAC                 1:24.77    1:21.09        
              37.29     1:21.09 (43.80)                                        
  6 Darren Bakermans          13 SMSC                 1:26.22    1:23.54        
              40.76     1:23.54 (42.78)                                        
  7 Connor Slemp              13 MASC                 1:25.62    1:23.76        
              39.31     1:23.76 (44.45)                                        
  8 Hunter Kuffa              13 SMSC                 1:21.46    1:24.12        
              38.72     1:24.12 (45.40)                                        
  9 Peter Apeti               14 EPAC                 1:32.85    1:30.83        
              41.51     1:30.83 (49.32)                                        
 10 Kyler Hale                13 MASC                 1:32.13    1:31.82        
              43.86     1:31.82 (47.96)                                        
 11 Sparsh Agrawal            13 MSC                  1:35.79    1:31.96        
              44.77     1:31.96 (47.19)                                        
 12 Patrick Flaherty          13 Gettysburg           1:48.73    1:37.09        
              45.54     1:37.09 (51.55)                                        
 13 Om Makwana                13 MSC                  1:42.36    1:39.98        
              48.38     1:39.98 (51.60)                                        
 14 Nathan Leppla             13 EPAC                 1:44.34    1:46.05        
              51.65     1:46.05 (54.40)                                        
 
Event 30  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:08.91   2/25/2017 Sarah Hardy, Gettysburg                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sara Turner               14 EPAC                 1:11.69    1:11.67        
              33.81     1:11.67 (37.86)                                        
  2 Peyton Ellis              13 SMSC                 1:17.42    1:15.74        
              34.49     1:15.74 (41.25)                                        
  3 Londyn Snyder             14 EPAC                 1:14.61    1:17.29        
              36.82     1:17.29 (40.47)                                        
  4 Kortny Green              14 MASC                 1:18.88    1:18.60        
              37.44     1:18.60 (41.16)                                        
  5 Joy Kutz                  14 MASH                 1:21.29    1:21.30        
              38.59     1:21.30 (42.71)                                        
  6 Faith Dickerson           13 MASC                 1:26.98    1:24.39        
  7 KatieK Ketterman          14 Gettysburg           1:19.67    1:24.91        
              39.87     1:24.91 (45.04)                                        
  8 Makenna Guttshall         13 SMSC                 1:25.78    1:25.51        
  9 Carolyn Scheungrab        13 Gettysburg           1:28.05    1:26.68        
 10 Haylee Erme               13 SMSC                 1:29.92    1:29.06        
 11 Maya Williams             13 EPAC                 1:33.22    1:29.13        
 12 Elana Kanelos             14 MSC                  1:30.50    1:29.92        
 13 Imane Tagouma             13 MSC                  1:35.85    1:33.58        
 14 Julia Chestnut            13 BSAC                 1:39.03    1:36.24        
 15 Kyla Stine                13 MASC                 1:36.22    1:37.05        
 16 Danielle Martin           13 MSC                  1:39.53    1:39.98        
 -- Amanda Woerner            13 Gettysburg                NT         DQ        
 
Event 31  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:01.70   2/23/2019 Zack Gallagher, EPAC -MA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zack Gallagher            16 EPAC                   58.55    1:01.70$       
  2 James Hayward             17 Gettysburg           1:09.56    1:07.72        
  3 Devin Wilson              15 BSAC                 1:11.86    1:15.39        
  4 Macen Wilt                15 MASC                 1:27.03    1:16.32        
  5 Even Dickerson            16 MASC                 1:18.73    1:19.75        
  6 Ethan Turner              17 Gettysburg           1:19.62    1:21.63        
 
Event 32  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:12.15   2/21/2015 Katelyn Kopacko, MSC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molly Snyder              16 MSC                  1:18.10    1:17.46        
              37.15     1:17.46 (40.31)                                        
  2 Emma Reed                 16 EPAC                 1:17.66    1:18.27        
              37.62     1:18.27 (40.65)                                        
  3 Alexa Kanelos             15 MSC                  1:21.80    1:24.49        
              39.94     1:24.49 (44.55)                                        
  4 Emily Schrade             17 SMSC                 1:28.10    1:30.05        
              42.43     1:30.05 (47.62)                                        
 
Event 33  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 31.65   2/27/2010 Alex Sun, YY Tidal Waves                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Logan Zeis                 8 MASC                   42.00      38.63        
  2 Liam Souder                8 BSAC                   41.65      38.92        
  3 Giles Ernst                8 SMSC                   46.21      39.44        
  4 Liam Ellerman              8 BSAC                   44.28      39.87        
  5 George Webster             7 MASC                   44.31      40.47        
  6 Bennett Rudge              8 SMSC                   47.63      43.45        
  7 Kylan Piper                8 MASC                   48.61      47.96        
  8 Will Agar                  8 SMSC                   46.78      49.41        
  9 Keller Brashear            8 Gettysburg             49.74      55.99        
 10 Alexander Ritchey          8 BSAC                   55.91    1:00.66        
 11 Gavin Ellerman             8 BSAC                   52.74    1:01.07        
 12 Ethan Levy                 6 SMSC                 1:02.30    1:03.78        
 13 Jackson Rudge              6 SMSC                 1:15.02    1:13.78        
 14 Baraa Boughanmi            6 EPAC                 1:51.02    1:25.19        
 
Event 34  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 32.49   2/17/2007 Summer R Small, HAY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Karchner           8 Gettysburg             38.66      36.69        
  2 Amaris Vioral              8 BSAC                   38.19      37.60        
  3 Marissa Lenker             7 SMSC                   38.58      37.97        
  4 Chloe Luft-Hoover          8 MSC                    41.02      39.11        
  5 Marley Graeser             6 MSC                    50.83      46.88        
  6 Vivian Chen                8 SMSC                   51.76      49.37        
  7 Autumn Scott               7 BSAC                   49.24      49.39        
  8 Sloane Hollenshead         6 MASC                 1:00.12      56.19        
  9 Rebecca Reeder             6 MASC                 1:02.00      59.59        
 10 Halle Shannon              7 BSAC                   56.43    1:00.84        
 11 Isabella Miller            7 MASC                   56.96    1:02.40        
 12 Ella Livelsberger          8 MSC                  1:09.96    1:14.02        
 13 Olivia James               7 MSC                  1:15.62    2:03.38        
 -- Israa Boughanmi            6 EPAC                 1:32.27         DQ        
 -- Vivien Cherricks           5 BSAC                 1:01.16         DQ        
 
Event 35  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:00.95   2/22/2014 Lek Powell, Shippensburg-MA                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron Ackley            10 SMSC                 1:17.38    1:15.02        
              34.51     1:15.02 (40.51)                                        
  2 Jack Brenner               9 SMSC                 1:19.72    1:17.35        
              35.92     1:17.35 (41.43)                                        
  3 Ayden Pittman              9 SMSC                 1:22.47    1:19.85        
              36.46     1:19.85 (43.39)                                        
  4 Daniel Katora             10 BSAC                 1:24.48    1:22.38        
              38.97     1:22.38 (43.41)                                        
  5 Blake Clouse               9 BSAC                 1:28.26    1:26.48        
              41.01     1:26.48 (45.47)                                        
  6 Jackson Miller             9 SMSC                 1:29.16    1:32.41        
              44.86     1:32.41 (47.55)                                        
  7 Weston Rudge              10 SMSC                 1:32.58    1:33.82        
              45.95     1:33.82 (47.87)                                        
  8 Vincent Mathias            9 MSC                  1:37.11    1:39.88        
              46.35     1:39.88 (53.53)                                        
  9 Elijiah Hopkins           10 MASC                 1:47.88    1:42.93        
              49.95     1:42.93 (52.98)                                        
 10 Evan Tomasov               9 SMSC                 1:40.75    1:43.07        
              50.32     1:43.07 (52.75)                                        
 
Event 36  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:01.47   2/27/2010 Jenna Hufnagle, YY Tidal Waves             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MaKenna Brainard           9 Gettysburg           1:20.90    1:16.01        
              35.55     1:16.01 (40.46)                                        
  2 Christine Gartrell        10 MSC                  1:21.53    1:17.65        
              36.37     1:17.65 (41.28)                                        
  3 Irie Graeser               9 MSC                  1:21.45    1:23.03        
              39.75     1:23.03 (43.28)                                        
  4 Kara Hostetter             9 SMSC                 1:24.42    1:23.55        
              38.88     1:23.55 (44.67)                                        
  5 Carina Chen               10 SMSC                 1:25.17    1:23.71        
              40.53     1:23.71 (43.18)                                        
  6 Ava Keller-Lee            10 MSC                  1:22.76    1:24.78        
              40.52     1:24.78 (44.26)                                        
  7 Kim Silot                 10 EPAC                 1:24.01    1:25.78        
              38.98     1:25.78 (46.80)                                        
  8 Tasneem Boughanmi         10 EPAC                 1:27.70    1:26.25        
              39.94     1:26.25 (46.31)                                        
  9 Aubrey Chestnut           10 BSAC                 1:25.78    1:26.75        
              42.34     1:26.75 (44.41)                                        
 10 Elizabeth Wise            10 EPAC                 1:33.57    1:28.44        
              41.85     1:28.44 (46.59)                                        
 11 Averi Scott               10 BSAC                 1:27.30    1:29.30        
              41.55     1:29.30 (47.75)                                        
 12 Cassandra Cherricks        9 BSAC                 1:36.64    1:41.43        
              46.15     1:41.43 (55.28)                                        
 
Event 37  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 58.90   2/19/2005 Austin M Stover, BSAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Declan Ehrhart            11 MASC                 1:07.48    1:06.98        
              33.32     1:06.98 (33.66)                                        
  2 Murphy Hughes             11 EPAC                 1:08.72    1:07.15        
              32.55     1:07.15 (34.60)                                        
  3 Ian Shyk                  11 EPAC                 1:09.40    1:08.00        
              33.01     1:08.00 (34.99)                                        
  4 William Dovey             12 MASC                 1:08.15    1:08.43        
              33.21     1:08.43 (35.22)                                        
  5 Ugo Marsico               12 EPAC                 1:20.34    1:12.84        
              34.78     1:12.84 (38.06)                                        
  6 Wes Coolbaugh             12 Gettysburg           1:20.22    1:17.69        
              35.62     1:17.69 (42.07)                                        
  7 Benjamin Disbrow          12 SMSC                 1:19.39    1:18.03        
              36.20     1:18.03 (41.83)                                        
  8 Carter Wilt               11 MASC                 1:17.90    1:21.38        
              38.09     1:21.38 (43.29)                                        
  9 Max Carlson               11 Gettysburg           1:29.34    1:22.86        
              39.23     1:22.86 (43.63)                                        
 10 Ryan Lauver               12 MSC                  1:21.92    1:23.01        
              37.83     1:23.01 (45.18)                                        
 11 Jedrik Sobota             12 MSC                  1:26.13    1:26.79        
 12 Thomas McCullough         12 MASC                 1:26.44    1:28.43        
              40.66     1:28.43 (47.77)                                        
 13 Bud Aichele               11 SMSC                 1:42.89    1:36.98        
              46.19     1:36.98 (50.79)                                        
 
Event 38  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 57.43   2/25/2017 Hannah Brainard, Gettysburg                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tess Naylor               12 SMSC                 1:00.11      59.63        
              28.50       59.63 (31.13)                                        
  2 Maya Brainard             11 Gettysburg           1:00.39    1:00.28        
              29.28     1:00.28 (31.00)                                        
  3 Tamsyn Henke              12 EPAC                 1:03.63    1:02.81        
              30.17     1:02.81 (32.64)                                        
  4 Ava Yohe                  12 EPAC                 1:03.09    1:02.90        
              29.46     1:02.90 (33.44)                                        
  5 Annabelle Hoover          12 MSC                  1:06.23    1:03.82        
              31.10     1:03.82 (32.72)                                        
  6 Maggie Brenner            12 SMSC                 1:10.68    1:06.90        
              32.37     1:06.90 (34.53)                                        
  7 Kimberly Ward             11 BSAC                 1:07.74    1:07.18        
              32.36     1:07.18 (34.82)                                        
  8 Nora Smith                12 MASC                 1:07.06    1:07.57        
              32.58     1:07.57 (34.99)                                        
  9 Courtney Cherricks        11 BSAC                 1:10.84    1:09.99        
              34.19     1:09.99 (35.80)                                        
 10 Samantha Scheungrab       11 Gettysburg           1:17.29    1:10.15        
              33.61     1:10.15 (36.54)                                        
 11 Carissa Myers             12 MASC                 1:14.00    1:10.42        
              33.55     1:10.42 (36.87)                                        
 12 Addison Brown             11 BSAC                 1:09.72    1:10.73        
              33.60     1:10.73 (37.13)                                        
 13 Skylar Sandhaus           11 EPAC                 1:11.36    1:11.33        
              33.54     1:11.33 (37.79)                                        
 14 Katelyn McKenney          12 MSC                  1:14.64    1:13.01        
              35.17     1:13.01 (37.84)                                        
 15 Eliza Artell              11 EPAC                 1:12.69    1:15.51        
              35.17     1:15.51 (40.34)                                        
 16 Karlea Wilson             11 SMSC                 1:19.93    1:15.76        
              35.85     1:15.76 (39.91)                                        
 17 Lily Arnold               12 Gettysburg           1:22.68    1:18.34        
              37.71     1:18.34 (40.63)                                        
 18 Lily Etter                12 MASC                 1:29.36    1:19.25        
              37.55     1:19.25 (41.70)                                        
 19 Brooke Gaus               12 BSAC                 1:20.11    1:20.35        
              37.26     1:20.35 (43.09)                                        
 20 Madison Pisle             12 MASC                 1:34.92    1:20.66        
              37.22     1:20.66 (43.44)                                        
 21 Jocelyn Warner            11 BSAC                 1:24.61    1:21.09        
              38.99     1:21.09 (42.10)                                        
 22 Toireann Rost             11 SMSC                 1:18.23    1:21.15        
              37.79     1:21.15 (43.36)                                        
 23 Lauren Kiehl              11 SMSC                 1:26.46    1:23.00        
              38.69     1:23.00 (44.31)                                        
 24 Quinlan Caretti           12 MASC                 1:24.64    1:25.06        
              41.74     1:25.06 (43.32)                                        
 25 Kate Gutshall             11 BSAC                 1:30.25    1:30.86        
              43.47     1:30.86 (47.39)                                        
 26 Janalee Sobota            11 MSC                  1:55.47    1:51.77        
              50.41   1:51.77 (1:01.36)                                        
 
Event 39  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 52.64   2/27/2010 Zack Miller, Gettysburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Kothe                14 EPAC                   54.99      55.09        
              26.51       55.09 (28.58)                                        
  2 Lucas Hancock             14 EPAC                   56.25      58.68        
              27.89       58.68 (30.79)                                        
  3 Jaydon James              13 EPAC                 1:00.04      59.80        
              28.79       59.80 (31.01)                                        
  4 Seth Fertig               13 BSAC                 1:00.65    1:00.33        
              28.40     1:00.33 (31.93)                                        
  5 Zachary Hancock           14 EPAC                 1:02.98    1:01.39        
              29.23     1:01.39 (32.16)                                        
  6 Luke Zlogar               13 EPAC                 1:02.57    1:03.38        
              29.84     1:03.38 (33.54)                                        
  7 Brayden Kondek            13 SMSC                 1:03.05    1:03.99        
              30.48     1:03.99 (33.51)                                        
  8 Connor Slemp              13 MASC                 1:04.17    1:06.60        
              31.38     1:06.60 (35.22)                                        
  9 Sam Nelson                13 Gettysburg           1:08.68    1:07.42        
              31.71     1:07.42 (35.71)                                        
 10 Alex Koufos               13 MSC                  1:10.37    1:08.05        
              33.04     1:08.05 (35.01)                                        
 11 Adam Sheaffer             14 SMSC                 1:11.01    1:08.45        
              30.99     1:08.45 (37.46)                                        
 12 Gavin Schmidt             13 MSC                  1:12.50    1:10.14        
 13 Sparsh Agrawal            13 MSC                  1:13.28    1:11.44        
              34.39     1:11.44 (37.05)                                        
 14 Michael Crowther          14 SMSC                 1:17.57    1:13.90        
              34.61     1:13.90 (39.29)                                        
 15 Riley Morton              14 SMSC                 1:13.48    1:16.83        
 16 Patrick Flaherty          13 Gettysburg           1:30.54    1:21.91        
              37.84     1:21.91 (44.07)                                        
 17 Mason Morrone             13 MSC                  1:24.56    1:28.17        
              41.01     1:28.17 (47.16)                                        
 -- Braelen Mowe              14 SMSC                   54.24         DQ        
 
Event 40  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 56.34   2/14/2009 Emily Ondrizek, Gettysburg                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoe Benka-Davies          13 EPAC                   56.38      56.61        
              26.77       56.61 (29.84)                                        
  2 Shyda Piper               14 MASC                 1:05.48    1:00.78        
              28.99     1:00.78 (31.79)                                        
  3 Danielle Rodgers          14 MASH                 1:01.54    1:00.92        
              28.84     1:00.92 (32.08)                                        
  4 Kyleigh Hostetter         14 SMSC                 1:03.68    1:02.88        
              30.23     1:02.88 (32.65)                                        
  5 Malina Reber              13 Gettysburg           1:04.18    1:03.18        
              30.70     1:03.18 (32.48)                                        
  6 Alexa Myers               14 MASC                 1:06.00    1:03.30        
              30.86     1:03.30 (32.44)                                        
  7 Amber Grew                14 MASH                 1:04.75    1:03.35        
              30.60     1:03.35 (32.75)                                        
  8 KatieK Ketterman          14 Gettysburg           1:01.96    1:03.40        
              30.05     1:03.40 (33.35)                                        
  9 Alicia Hahn               14 MSC                  1:03.55    1:03.52        
              30.57     1:03.52 (32.95)                                        
 10 Lexi Clouse               13 BSAC                 1:03.52    1:04.78        
              30.60     1:04.78 (34.18)                                        
 11 Brenna Kretschman         13 MSC                  1:06.95    1:05.54        
              30.87     1:05.54 (34.67)                                        
 12 Addi Danner               13 EPAC                 1:09.17    1:07.31        
              33.21     1:07.31 (34.10)                                        
 13 Emily Frey                13 MASC                 1:10.10    1:08.73        
              33.49     1:08.73 (35.24)                                        
 14 Taylor McrRae             13 MASC                 1:09.45    1:09.00        
              32.90     1:09.00 (36.10)                                        
 15 Allison Bradley           13 MASC                 1:18.00    1:12.90        
              35.57     1:12.90 (37.33)                                        
 16 Emma Crowther             14 SMSC                 1:12.73    1:13.00        
              32.99     1:13.00 (40.01)                                        
 17 Julia Chestnut            13 BSAC                 1:13.74    1:13.35        
              35.52     1:13.35 (37.83)                                        
 18 Imane Tagouma             13 MSC                  1:21.52    1:13.96        
              33.34     1:13.96 (40.62)                                        
 19 Rebecca Norris            14 Gettysburg           1:14.47    1:14.48        
              34.20     1:14.48 (40.28)                                        
 20 Kyla Stine                13 MASC                      NT    1:14.97        
              34.57     1:14.97 (40.40)                                        
 21 Danielle Martin           13 MSC                  1:22.33    1:21.77        
              38.42     1:21.77 (43.35)                                        
 22 Amanda Woerner            13 Gettysburg           1:54.77    1:56.71        
 
Event 41  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 48.46   2/21/2004 Caleb Courage, SAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Singley           15 EPAC                   58.35      55.18        
              26.65       55.18 (28.53)                                        
  2 Devin Wilson              15 BSAC                   57.14      56.88        
              26.52       56.88 (30.36)                                        
  3 Benjamin Franks           15 MSC                    57.18      56.94        
              27.66       56.94 (29.28)                                        
  4 Jacob Bordatto            15 Gettysburg           1:01.70      59.43        
              28.73       59.43 (30.70)                                        
  5 Broden Green              15 MASC                 1:05.99    1:02.46        
              30.14     1:02.46 (32.32)                                        
  6 Jake Zlogar               15 EPAC                 1:02.41    1:05.18        
              30.27     1:05.18 (34.91)                                        
  7 Kieran Shannon            15 MSC                  1:13.97    1:15.03        
              37.14     1:15.03 (37.89)                                        
 -- Harry Nelson              15 Gettysburg             57.56        DFS        
      Declared false start
 
Event 42  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 55.95   2/27/2010 Emily Ondrizek, Gettysburg                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Richter            16 Gettysburg             54.83      59.09        
              27.99       59.09 (31.10)                                        
  2 Aliyah Rabino             16 EPAC                   57.62    1:00.19        
              28.84     1:00.19 (31.35)                                        
  3 Sarah Landauer            15 Gettysburg           1:01.40    1:01.39        
              29.51     1:01.39 (31.88)                                        
  4 Tara Noel                 16 Gettysburg           1:02.44    1:02.99        
              29.84     1:02.99 (33.15)                                        
  5 Delia Corbett             15 EPAC                   58.01    1:03.28        
              29.97     1:03.28 (33.31)                                        
  6 Myah Danner               15 EPAC                   56.34    1:03.65        
              29.72     1:03.65 (33.93)                                        
  7 Jordan Small              15 MASC                 1:19.98    1:07.86        
              31.77     1:07.86 (36.09)                                        
  8 Emily Schrade             17 SMSC                 1:09.53    1:09.28        
              32.72     1:09.28 (36.56)                                        
  9 Makayla Gesell            15 MASH                 1:08.87    1:11.99        
              33.61     1:11.99 (38.38)                                        
 10 Abigail Tiffany           15 MASC                 1:19.89    1:16.73        
              38.06     1:16.73 (38.67)                                        
 
Event 43  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 18.44   2/19/2005 Devin M Baran, CYAA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Everett Rock               8 MASC                   31.36      21.33        
  2 Lincoln Kortze             7 MSC                    21.92      22.03        
  3 Liam Ellerman              8 BSAC                   24.36      23.42        
  4 Will Agar                  8 SMSC                   23.06      24.86        
  5 Owen Bock                  6 SMSC                   26.21      25.21        
  6 Gavin Ellerman             8 BSAC                   25.11      26.01        
  7 Toryn Wilson               6 BSAC                   25.45      26.55        
  8 Ryan McKenney              7 MSC                    28.90      29.70        
  9 Logan Levy                 8 SMSC                   28.38      30.36        
 10 Wyatt Unger                7 Gettysburg                NT      30.47        
 11 Elijah Unger               8 Gettysburg             35.06      32.22        
 12 Samuel Fertig              7 BSAC                   30.10      33.81        
 13 Lance Douglas              7 Gettysburg             37.62      33.91        
 14 Liam Dubbs                 8 SMSC                   37.19      37.69        
 15 Alexander Ritchey          8 BSAC                   32.82      38.27        
 16 Baraa Boughanmi            6 EPAC                   37.86      40.14        
 
Event 44  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 18.09   2/22/2014 Jillian Strine, Shippensburg-MA              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vivian Chen                8 SMSC                   23.70      20.84        
  2 Mary Maurer                8 MASC                   23.07      21.21        
  3 Chloe Luft-Hoover          8 MSC                    22.15      21.43        
  4 Mai Kennedy                7 SMSC                   23.57      22.38        
  5 Emily Green                8 Gettysburg             24.78      23.16        
  6 Harshita Parthiban         8 SMSC                   24.98      23.31        
  7 Brynley Dagen              8 SMSC                   23.71      23.47        
  8 McKinlee Whitmire          7 SMSC                   25.31      25.04        
  9 Eve Gunkelman              8 MASC                   26.50      25.84        
 10 Paige Hollingshead         8 MASC                   29.92      26.05        
 11 Marley Graeser             6 MSC                    25.48      26.07        
 12 Alyvia Shoemaker           7 SMSC                   26.66      26.27        
 13 Isabella Miller            7 MASC                   28.03      26.90        
 14 Sloane Hollenshead         6 MASC                   33.92      27.08        
 15 Bella Williams             7 EPAC                   24.35      27.38        
 16 Macy Bruce                 7 SMSC                   31.10      28.43        
 17 Ainsleigh Raymond          7 SMSC                   27.84      28.91        
 18 Rebecca Reeder             6 MASC                   27.47      29.36        
 19 Vivien Cherricks           5 BSAC                   26.93      29.40        
 20 Kyleigha Walters           7 SMSC                   28.19      30.40        
 21 Taylar Lebo                7 SMSC                   35.08      31.02        
 22 Israa Boughanmi            6 EPAC                   35.21      31.58        
 23 Maggie Meals               8 MASC                   34.00      32.78        
 24 Ella Livelsberger          8 MSC                    32.74      33.05        
 25 Josie Switzer              8 Gettysburg             37.30      33.72        
 26 Olivia James               7 MSC                    37.81      35.52        
 27 Ashlynn Souder             6 BSAC                   43.19      38.41        
 28 Marie Swope                4 BSAC                   50.29      41.46        
 29 Fiona Weyant               6 BSAC                   53.29      41.91        
 30 Ella Kichline              4 MSC                    49.06      49.04        
 
Event 45  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 33.73   2/21/2015 Gavin Guckavan, SLST                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cameron Ackley            10 SMSC                   38.51      38.31        
  2 Timmy Garber               9 EPAC                   40.11      38.32        
  3 Hardy Zeng                10 Gettysburg             42.73      41.67        
  4 Logan Mason               10 SMSC                   44.21      43.16        
  5 Jack Brenner               9 SMSC                   43.26      43.34        
  6 Dominic Parrillo           9 SMSC                   45.98      44.87        
  7 Matthew White             10 SMSC                   48.68      49.50        
  8 Jackson Miller             9 SMSC                   47.25      50.22        
  9 Lucas Delacruz             9 Gettysburg             52.83      51.50        
 10 Maleki Reichenbach         9 SMSC                   56.72      51.94        
 11 Vincent Mathias            9 MSC                    52.05      52.15        
 12 Pete Page                  9 Gettysburg             58.99      53.76        
       268:53:20.00           53.76 ( )                                        
 13 John Succa                 9 SMSC                 1:01.06      54.89        
 
Event 46  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 34.07   2/16/2008 Regan M Chalk, HAY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suha Rockwell             10 EPAC                   38.15      38.13        
  2 Cate Green                10 Gettysburg             35.07      42.75        
  3 Maria Marchak              9 Gettysburg             46.30      42.89        
  4 Claire Jurney              9 Gettysburg             46.62      43.47        
  5 Kim Silot                 10 EPAC                   44.34      43.97        
  6 MaKenna Brainard           9 Gettysburg             44.38      45.23        
  7 Ava Keller-Lee            10 MSC                    44.50      46.58        
  8 Abby Disbrow               9 SMSC                   50.57      46.92        
  9 Tasneem Boughanmi         10 EPAC                   46.25      47.63        
 10 Alivia Whiteside           9 EPAC                   45.86      48.11        
 11 Cassandra Cherricks        9 BSAC                   44.63      48.38        
 12 Emma Zlogar                9 EPAC                   51.35      49.75        
 13 Aubrey Chestnut           10 BSAC                   52.43      50.44        
 14 Alli Scheungrab            9 Gettysburg             54.60      53.28        
 15 Alexandra McCarty         10 SMSC                   54.17      53.33        
 16 Joci Fetchko               9 SMSC                   52.38      53.69        
 17 Kiana Arbour               9 SMSC                 1:03.03      53.72        
 18 Amelia Jones              10 BSAC                   51.39      53.95        
 19 Arya Agrawal               9 MSC                    52.14      54.86        
 20 Jillian Murphy             9 SMSC                   52.11      56.61        
 21 Emma Simon                 9 SMSC                   57.98      58.93        
 22 Cameron Trostle           10 SMSC                 1:04.88    1:00.48        
 23 Anna Dormer                9 MSC                    57.08    1:02.33        
 24 Madelyn Peake              9 Gettysburg           1:08.77    1:03.51        
 25 Danielle Guirand          10 SMSC                 1:22.51    1:18.99        
 -- Lauren Renard              9 MSC                    49.72         DQ        
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 31.91   2/27/2010 Ben Chu, YY Tidal Waves                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryce Miller              12 EPAC                   31.55      32.19        
  2 Alec Castillo             11 EPAC                   35.35      34.56        
  3 Nicholas Trabucco         12 SMSC                   35.66      35.50        
  4 Brady Turk-Geller         11 EPAC                   34.53      35.93        
  5 Jaxon Townsend            12 Gettysburg             35.25      36.12        
  6 Murphy Hughes             11 EPAC                   37.44      36.82        
  7 Mitchell Corbett          12 EPAC                   38.57      37.41        
  8 Ian Shyk                  11 EPAC                   36.85      37.65        
  9 Nathan Grew               12 MSC                    39.21      38.43        
 10 Andrew Snyder             12 SMSC                   41.73      40.04        
 11 Gabe Delacruz             12 Gettysburg             39.89      40.50        
 12 Wes Coolbaugh             12 Gettysburg             44.01      41.01        
 13 Michael O'Brien           12 SMSC                   42.76      42.40        
 14 David Dinh                11 EPAC                   44.03      43.35        
 15 Jack Lewis                11 MASC                   44.67      43.97        
 16 Julian Luttrell           11 EPAC                   44.21      44.09        
 17 Cynciere Walters          11 SMSC                   44.79      44.39        
 18 Carter Wilt               11 MASC                   45.95      44.94        
 19 Zachary Hudson            12 MASC                   47.70      46.09        
 20 Thomas McCullough         12 MASC                   48.68      46.46        
 21 Jedrik Sobota             12 MSC                    49.67      51.76        
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 29.59   2/14/2009 Niki Price, MARA -MA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rebekah Reaver            12 Gettysburg             36.35      34.28        
  2 Reese Hays                12 SMSC                   36.57      34.73        
  3 Alice Kielty              12 EPAC                   36.38      35.09        
  4 Molly Kimmel              12 SMSC                   36.87      36.10        
  5 Courtney Cherricks        11 BSAC                   36.80      36.85        
  6 Montana Mulroy            12 EPAC                   36.97      37.15        
  7 Addison Brown             11 BSAC                   36.38      37.77        
  8 Olivia Goldman-Smith      11 Gettysburg             37.59      38.55        
  9 Cora Laudenslager         11 EPAC                   38.63      39.97        
 10 Olivia Burkholder         12 MSC                    38.21      40.23        
 11 Brooke Gaus               12 BSAC                   40.37      40.27        
 12 Riley Emig                12 MSC                    40.64      40.64        
 13 Lauren Kiehl              11 SMSC                   42.17      41.90        
 14 Ayanna Hess               11 MASC                   47.36      42.46        
 15 Lily Etter                12 MASC                   43.40      42.53        
 16 Grace Primas              12 EPAC                   42.52      42.78        
 17 Madison Pisle             12 MASC                   47.34      43.47        
 18 Elizabeth Shoemaker       11 SMSC                   45.62      43.48        
 19 Savannah Schneider        11 Gettysburg             43.34      47.42        
 20 Rosalyn Remeikas          12 MASC                   51.71      48.60        
 21 Jocelyn Warner            11 BSAC                   49.03      48.90        
 22 Emma Bodenberg            12 Gettysburg             51.78      49.14        
 23 Kate Gutshall             11 BSAC                   53.45      49.62        
 24 Mackenzie Raymond         11 SMSC                   52.06      51.76        
 25 Lucy Page                 12 Gettysburg             50.91      53.07        
 26 Janalee Sobota            11 MSC                    56.38      55.62        
 -- Gabrielle Keller          11 MSC                  1:02.88         DQ        
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 59.56   2/21/2004 Evan M McMullin, CYAA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zachary Hancock           14 EPAC                 1:11.69    1:11.43        
              34.82     1:11.43 (36.61)                                        
  2 Zach Turner               13 Gettysburg           1:12.13    1:12.53        
              35.18     1:12.53 (37.35)                                        
  3 EJ Heyman                 13 SMSC                 1:15.77    1:14.58        
  4 Zach Tipton               13 Gettysburg           1:18.42    1:14.72        
              36.38     1:14.72 (38.34)                                        
  5 Kyler Hale                13 MASC                      NT    1:15.08        
              38.04     1:15.08 (37.04)                                        
  6 Darren Bakermans          13 SMSC                 1:23.17    1:19.17        
  7 Gavin Schmidt             13 MSC                  1:22.15    1:22.34        
              40.02     1:22.34 (42.32)                                        
  8 Peter Apeti               14 EPAC                 1:17.27    1:22.90        
  9 Sparsh Agrawal            13 MSC                  1:22.61    1:24.87        
              41.68     1:24.87 (43.19)                                        
 10 Alex Koufos               13 MSC                  1:29.54    1:25.61        
              42.60     1:25.61 (43.01)                                        
 11 Nathan Leppla             13 EPAC                 1:31.58    1:38.41        
              47.95     1:38.41 (50.46)                                        
 12 Mason Morrone             13 MSC                  1:31.64    1:41.39        
              49.49     1:41.39 (51.90)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:03.84   2/22/2014 Taylor Howery, Gettysburg                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eliza Sandhaus            13 EPAC                 1:04.35    1:04.75        
              31.73     1:04.75 (33.02)                                        
  2 Danielle Rodgers          14 MASH                 1:12.90    1:12.86        
              35.48     1:12.86 (37.38)                                        
  3 Haley Lenker              13 SMSC                 1:15.04    1:13.81        
              35.56     1:13.81 (38.25)                                        
  4 Shyda Piper               14 MASC                 1:15.88    1:13.86        
              36.73     1:13.86 (37.13)                                        
  5 Alyssa Brown              14 BSAC                 1:18.70    1:17.23        
              37.22     1:17.23 (40.01)                                        
  6 Taylor McrRae             13 MASC                 1:19.73    1:18.29        
              37.78     1:18.29 (40.51)                                        
  7 Hannah Green              13 Gettysburg           1:20.63    1:20.09        
              39.01     1:20.09 (41.08)                                        
  8 Veronica Marchak          14 Gettysburg           1:18.84    1:21.35        
              39.61     1:21.35 (41.74)                                        
  9 Addi Danner               13 EPAC                 1:21.82    1:21.51        
 10 Haylee Erme               13 SMSC                 1:26.39    1:24.58        
              41.13     1:24.58 (43.45)                                        
 11 Allison Bradley           13 MASC                      NT    1:28.18        
              43.93     1:28.18 (44.25)                                        
 12 Jenah Hovis               13 SMSC                 1:31.15    1:29.19        
              42.83     1:29.19 (46.36)                                        
 13 Jade Haller               13 MSC                  1:28.98    1:32.06        
              45.31     1:32.06 (46.75)                                        
 14 Rebecca Norris            14 Gettysburg           1:27.86    1:33.39        
              44.64     1:33.39 (48.75)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 57.01   2/25/2017 Alex Pecher, Gettysburg                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alec Burger               17 EPAC                   55.04      58.66        
              28.00       58.66 (30.66)                                        
  2 Dylan Hervieux            15 MASC                 1:04.40    1:02.83        
              30.13     1:02.83 (32.70)                                        
  3 Harry Nelson              15 Gettysburg           1:00.60    1:04.29        
              30.93     1:04.29 (33.36)                                        
  4 Trevor Fisic              15 EPAC                 1:06.06    1:07.26        
              31.65     1:07.26 (35.61)                                        
  5 Johann Riebe              16 MSC                  1:07.04    1:07.37        
              32.55     1:07.37 (34.82)                                        
  6 Nathan Hoover             15 MASH                 1:15.47    1:11.32        
              34.81     1:11.32 (36.51)                                        
  7 Jake Zlogar               15 EPAC                 1:23.43    1:23.77        
  8 Kieran Shannon            15 MSC                  1:25.31    1:27.76        
              43.32     1:27.76 (44.44)                                        
 -- James Hayward             17 Gettysburg           1:01.22        DFS        
      Declared false start
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:05.59   2/25/2012 Emily M Nye, Shippensburg                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myah Danner               15 EPAC                 1:10.96    1:12.07        
              34.28     1:12.07 (37.79)                                        
  2 Abigail Tiffany           15 MASC                 1:22.81    1:21.18        
              39.71     1:21.18 (41.47)                                        
  3 Jordan Small              15 MASC                 1:22.30    1:21.26        
              39.15     1:21.26 (42.11)                                        
 -- Sarah Landauer            15 Gettysburg           1:08.43        DFS        
      Declared false start
 
Event 53  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 16.69   2/21/2004 William I Hinthorn, CYAA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonah Turk-Geller          8 EPAC                   18.63      18.56        
  2 Jacob Runkle               8 MSC                    20.20      20.11        
  3 Samuel Thompson            8 BSAC                   24.80      21.55        
  4 Eli Kichline               8 MSC                    23.93      23.74        
  5 Toryn Wilson               6 BSAC                   35.32      26.32        
  6 Omkar Makwana              7 MSC                    30.12      27.92        
  7 Ryan McKenney              7 MSC                    27.90      29.51        
 -- Joshua Simon               7 SMSC                      NT         DQ        
 -- Kyle Shirk                 8 SMSC                   30.01         DQ        
 
Event 54  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 16.49   2/22/2014 Kari Powell, Shippensburg-MA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Karchner           8 Gettysburg             25.46      20.21        
  2 Jada Kozup                 8 SMSC                   23.43      20.35        
  3 Amaris Vioral              8 BSAC                   22.71      20.53        
  4 Paige Hollingshead         8 MASC                   40.01      34.12        
  5 Lucy Madorsky              7 BSAC                   35.45      34.44        
 
Event 55  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 34.68   2/23/2019 Timmy Garber, EPAC -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timmy Garber               9 EPAC                   37.17      34.68$       
  2 Daxton Kasputis           10 EPAC                   36.45      35.74        
  3 Cameron Gesell             9 MSC                    37.07      37.36        
  4 Sam Coolbaugh             10 Gettysburg             46.19      43.76        
  5 Ethan Eckenrode            9 BSAC                   45.75      55.71        
  6 Blake Clouse               9 BSAC                   52.98      56.11        
 
Event 56  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 32.18   2/14/2009 Courtney Harnish, York Y                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Shaulis             10 SMSC                   39.59      36.84        
  2 Vika Reber                10 Gettysburg             40.27      36.99        
  3 Irie Graeser               9 MSC                    45.43      40.13        
  4 Maria Marchak              9 Gettysburg             43.57      41.50        
  5 Helen Kielty              10 EPAC                   42.78      42.74        
  6 Elizabeth Wise            10 EPAC                   44.98      44.90        
  7 Peyton Rucki              10 MASC                      NT      46.89        
  8 Emma Zlogar                9 EPAC                   47.97      50.15        
  9 Piper Heyman               9 SMSC                   50.30      50.54        
 10 Alivia Whiteside           9 EPAC                   47.91      51.22        
 11 Kyleigh Snyder            10 SMSC                 1:00.23      58.07        
 -- Christine Gartrell        10 MSC                    42.07         DQ        
 
Event 57  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 28.10   2/21/2004 Hank H Purvis, SMSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bobby Dempsey             11 EPAC                   28.64      28.99        
  2 Isaac Hancock             12 EPAC                   29.80      30.18        
  3 Alec Castillo             11 EPAC                   34.86      34.56        
  4 Kohen Westberry           12 MASC                   34.49      34.61        
  5 William Dovey             12 MASC                   36.18      37.13        
  6 William Thompson          11 BSAC                   39.58      38.53        
  7 John Swank                12 SMSC                   39.46      39.06        
  8 Aidan Lippert             11 SMSC                   39.75      40.60        
  9 Nathan Grew               12 MSC                    40.38      40.87        
 10 Ugo Marsico               12 EPAC                   39.37      41.05        
 11 Ryan Kuffa                11 SMSC                   40.93      42.34        
 12 Ryan Lauver               12 MSC                    45.77      43.28        
 13 Max Carlson               11 Gettysburg             43.51      43.45        
 14 Michael Shirk             11 SMSC                 1:01.71      43.89        
 
Event 58  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 30.02   2/25/2012 Taylor L Howery, Gettysburg                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ava Yohe                  12 EPAC                   32.09      32.59        
  2 Reese Hays                12 SMSC                   33.12      32.64        
  3 Ashleigh Booths           11 SMSC                   36.86      33.59        
  4 Maggie Brenner            12 SMSC                   34.63      35.03        
  5 Skylar Sandhaus           11 EPAC                   36.59      35.10        
  6 Louisa Gunkelman          11 MASC                   38.33      35.14        
  7 Nora Smith                12 MASC                   34.84      35.32        
  8 Eliza Artell              11 EPAC                   35.83      35.50        
  9 Rachel Singley            12 EPAC                   35.91      36.17        
 10 Elizabeth Eckenrode       11 BSAC                   36.73      36.82        
 11 Montana Mulroy            12 EPAC                   37.62      37.08        
 12 Della Hawkins             11 EPAC                   38.43      37.13        
 13 Olivia Burkholder         12 MSC                    38.97      38.69        
 14 Katelyn McKenney          12 MSC                    39.29      41.20        
 15 Kendall Garman            12 SMSC                   41.85      41.32        
 16 Zaida Moore               11 BSAC                      NT      41.82        
 17 Madison Pisle             12 MASC                   57.14      46.39        
 18 Rosalyn Remeikas          12 MASC                   59.91      48.72        
 19 Savannah Schneider        11 Gettysburg             56.18      51.23        
 -- Veronica Edeburn          12 MASC                      NT         DQ        
 
Event 59  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 58.92   2/23/2019 Andrew Wetherhold, MASH                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Wetherhold         14 MASH                   58.16      58.92$       
              27.34       58.92 (31.58)                                        
  2 Luke Dempsey              13 EPAC                   59.96      59.95        
              27.25       59.95 (32.70)                                        
  3 Luke Zlogar               13 EPAC                 1:13.69    1:13.80        
              32.25     1:13.80 (41.55)                                        
  4 Sam Nelson                13 Gettysburg           1:23.30    1:17.92        
              33.51     1:17.92 (44.41)                                        
  5 Connor Slemp              13 MASC                 1:29.34    1:29.04        
              37.50     1:29.04 (51.54)                                        
 -- Om Makwana                13 MSC                  1:49.00         DQ        
              52.14        DQ (1:02.29)                                        
 
Event 60  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:02.33   2/23/2019 ZoŽ Gallagher, EPAC -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ZoŽ Gallagher             14 EPAC                   59.05    1:02.33$       
              29.33     1:02.33 (33.00)                                        
  2 Eliza Sandhaus            13 EPAC                 1:01.72    1:02.67        
              29.76     1:02.67 (32.91)                                        
  3 Bramley Hawkins           14 EPAC                 1:02.81    1:04.47        
              30.02     1:04.47 (34.45)                                        
  4 Peyton Ellis              13 SMSC                 1:07.90    1:07.52        
              29.67     1:07.52 (37.85)                                        
  5 Londyn Snyder             14 EPAC                 1:10.51    1:12.98        
              34.56     1:12.98 (38.42)                                        
  6 Amber Grew                14 MASH                 1:13.92    1:14.51        
              34.39     1:14.51 (40.12)                                        
  7 Veronica Marchak          14 Gettysburg           1:16.18    1:16.37        
              34.69     1:16.37 (41.68)                                        
  8 Emily Frey                13 MASC                 1:20.64    1:20.95        
              37.24     1:20.95 (43.71)                                        
  9 Faith Dickerson           13 MASC                 1:21.69    1:22.00        
              34.06     1:22.00 (47.94)                                        
 10 Elana Kanelos             14 MSC                  1:26.03    1:26.32        
              38.79     1:26.32 (47.53)                                        
 11 Hannah Green              13 Gettysburg           1:29.94    1:26.54        
              39.86     1:26.54 (46.68)                                        
 12 Allison Bradley           13 MASC                 1:30.94    1:28.57        
              39.86     1:28.57 (48.71)                                        
 
Event 61  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 55.05   2/23/2019 Zack Gallagher, EPAC -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zack Gallagher            16 EPAC                   51.81      55.05$       
              25.27       55.05 (29.78)                                        
  2 Dylan Hervieux            15 MASC                 1:07.44    1:03.33        
              29.25     1:03.33 (34.08)                                        
  3 Jacob Bordatto            15 Gettysburg           1:05.05    1:05.31        
              30.79     1:05.31 (34.52)                                        
  4 Devin Wilson              15 BSAC                 1:00.16    1:08.23        
              30.02     1:08.23 (38.21)                                        
  5 Even Dickerson            16 MASC                 1:12.33    1:14.38        
              32.16     1:14.38 (42.22)                                        
 
Event 62  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:05.22   2/23/2013 Maddy Beekler, EPAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aliyah Rabino             16 EPAC                 1:01.83    1:05.35        
              29.58     1:05.35 (35.77)                                        
  2 Emma Reed                 16 EPAC                 1:06.04    1:10.64        
              32.82     1:10.64 (37.82)                                        
  3 Delia Corbett             15 EPAC                 1:08.77    1:15.08        
              34.37     1:15.08 (40.71)                                        
  4 Tara Noel                 16 Gettysburg           1:13.50    1:15.18        
              34.58     1:15.18 (40.60)                                        
  5 Jordan Small              15 MASC                      NT    1:35.50        
              43.58     1:35.50 (51.92)                                        
 -- Lauren Richter            16 Gettysburg           1:00.41        DFS        
      Declared false start
 
Event 63  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:16.96   2/27/2010 Alex Sun, YY Tidal Waves                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonah Turk-Geller          8 EPAC                 1:32.85    1:35.76        
              45.07     1:35.76 (50.69)                                        
  2 Samuel Thompson            8 BSAC                 1:58.32    1:50.19        
              50.81     1:50.19 (59.38)                                        
 -- Kylan Piper                8 MASC                 2:15.74         DQ        
            1:12.64          DQ (59.52)                                        
 
Event 64  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:23.50   2/22/2014 Kari Powell, Shippensburg-MA               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Karchner           8 Gettysburg           1:43.77    1:38.64        
              49.80     1:38.64 (48.84)                                        
  2 Marissa Lenker             7 SMSC                 1:44.07    1:46.31        
              50.78     1:46.31 (55.53)                                        
  3 Ryle Pittman               7 SMSC                 1:50.97    1:48.92        
              53.39     1:48.92 (55.53)                                        
  4 Mary Maurer                8 MASC                 1:56.89    1:58.41        
              52.93   1:58.41 (1:05.48)                                        
  5 Jada Kozup                 8 SMSC                 2:08.80    2:01.28        
              54.33   2:01.28 (1:06.95)                                        
  6 Eve Gunkelmen              8 MASC                      NT    2:27.16        
            1:07.35   2:27.16 (1:19.81)                                        
 
Event 65  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:18.71   2/14/2009 Austin Lauer, Sea Lions                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daxton Kasputis           10 EPAC                 1:22.10    1:20.22        
              38.02     1:20.22 (42.20)                                        
  2 Cameron Gesell             9 MSC                  1:27.92    1:28.14        
              41.49     1:28.14 (46.65)                                        
  3 Hardy Zeng                10 Gettysburg           1:27.95    1:28.77        
              45.11     1:28.77 (43.66)                                        
  4 Sam Coolbaugh             10 Gettysburg           1:41.34    1:34.18        
              44.22     1:34.18 (49.96)                                        
  5 Matthew Chronister         9 SMSC                 1:36.38    1:34.66        
              44.10     1:34.66 (50.56)                                        
  6 Daniel Katora             10 BSAC                 1:42.30    1:36.72        
              46.09     1:36.72 (50.63)                                        
  7 Adam Bodenberg            10 Gettysburg           1:51.82    1:45.06        
              50.42     1:45.06 (54.64)                                        
  8 Kaeden Zook               10 EPAC                 1:37.01    1:46.09        
              53.49     1:46.09 (52.60)                                        
  9 Lucas Delacruz             9 Gettysburg           1:53.23    2:00.77        
              59.35   2:00.77 (1:01.42)                                        
 -- Pete Page                  9 Gettysburg                NT         DQ        
            1:02.68        DQ (1:13.47)                                        
 
Event 66  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:12.90  12/17/2005 Kelly N Hamilton, Chambersburg Y           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Addelyn Ketterman         10 Gettysburg           1:21.41    1:18.74        
              34.33     1:18.74 (44.41)                                        
  2 Hannah Turner             10 EPAC                 1:19.17    1:20.84        
              37.34     1:20.84 (43.50)                                        
  3 Autumn Boldosser          10 Gettysburg           1:33.30    1:30.43        
              44.97     1:30.43 (45.46)                                        
  4 Johanna Runkle            10 MSC                  1:37.98    1:34.03        
              45.73     1:34.03 (48.30)                                        
  5 Olivia Sprankle           10 MSC                  1:38.95    1:37.61        
              46.70     1:37.61 (50.91)                                        
  6 Liv Garman                 9 SMSC                 1:41.16    1:37.67        
              46.60     1:37.67 (51.07)                                        
  7 MaKenna Brainard           9 Gettysburg           1:37.63    1:39.80        
              46.21     1:39.80 (53.59)                                        
  8 Peyton Rucki              10 MASC                 1:44.19    1:46.06        
              47.95     1:46.06 (58.11)                                        
  9 Grace Meals               10 MASC                 2:08.89    1:58.03        
              54.90   1:58.03 (1:03.13)                                        
 10 Kyleigh Snyder            10 SMSC                      NT    2:04.90        
              59.60   2:04.90 (1:05.30)                                        
 -- Vika Reber                10 Gettysburg           1:30.66         DQ        
 
Event 67  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:08.13   2/27/2010 Jacob Zamalis, YY Tidal Waves              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Josiah Garber             11 EPAC                 1:14.15    1:12.92        
              34.96     1:12.92 (37.96)                                        
  2 Kohen Westberry           12 MASC                 1:20.15    1:17.06        
              36.37     1:17.06 (40.69)                                        
  3 Jaxon Townsend            12 Gettysburg           1:20.03    1:17.48        
              36.84     1:17.48 (40.64)                                        
  4 Ray Gutshall              12 BSAC                 1:23.06    1:21.93        
              38.82     1:21.93 (43.11)                                        
  5 Declan Ehrhart            11 MASC                      NT    1:22.84        
              39.98     1:22.84 (42.86)                                        
  6 Aidan Lippert             11 SMSC                 1:29.49    1:25.24        
              38.79     1:25.24 (46.45)                                        
  7 Nathan Grew               12 MSC                  1:27.60    1:26.98        
              40.96     1:26.98 (46.02)                                        
  8 Noah Kondek               11 SMSC                 1:28.06    1:27.89        
              41.76     1:27.89 (46.13)                                        
  9 William Thompson          11 BSAC                 1:29.99    1:29.94        
              43.17     1:29.94 (46.77)                                        
 10 Max Carlson               11 Gettysburg           1:35.65    1:35.49        
              46.06     1:35.49 (49.43)                                        
 
Event 68  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:08.03   2/25/2017 Hannah Brainard, Gettysburg                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamsyn Henke              12 EPAC                 1:14.04    1:12.47        
              33.33     1:12.47 (39.14)                                        
  2 Annabelle Hoover          12 MSC                  1:17.39    1:15.21        
              38.25     1:15.21 (36.96)                                        
  3 Morgan Bishop             11 Gettysburg           1:22.10    1:18.92        
              35.54     1:18.92 (43.38)                                        
  4 Louisa Gunkelman          11 MASC                 1:24.45    1:21.08        
              36.28     1:21.08 (44.80)                                        
  5 Rebekah Fertig            11 BSAC                 1:22.71    1:21.53        
              36.83     1:21.53 (44.70)                                        
  6 Ella Garman               11 SMSC                 1:24.40    1:23.66        
              41.60     1:23.66 (42.06)                                        
  7 Skylar Sandhaus           11 EPAC                 1:27.20    1:24.41        
              38.35     1:24.41 (46.06)                                        
  8 Samantha Scheungrab       11 Gettysburg           1:33.10    1:25.06        
              42.01     1:25.06 (43.05)                                        
  9 Katherine Renard          12 MSC                  1:27.89    1:26.31        
              41.22     1:26.31 (45.09)                                        
 10 Zaida Moore               11 BSAC                 1:31.87    1:33.87        
              44.47     1:33.87 (49.40)                                        
 11 Naida Flaherty            11 Gettysburg           1:51.54    1:37.10        
              46.28     1:37.10 (50.82)                                        
 12 Shaylyn Swope             11 BSAC                 1:47.11    1:42.21        
              48.53     1:42.21 (53.68)                                        
 
Event 69  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:12.01   2/21/2004 Ryan C Alichwer, SMSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Kothe                14 EPAC                 2:17.63    2:18.14        
              29.41     1:07.31 (37.90)     1:46.79 (39.48)     2:18.14 (31.35)
  2 Luke Dempsey              13 EPAC                 2:22.14    2:24.11        
              29.62     1:09.09 (39.47)     1:50.27 (41.18)     2:24.11 (33.84)
  3 Zach Tipton               13 Gettysburg           2:36.16    2:41.25        
              38.27     1:19.76 (41.49)     2:05.51 (45.75)     2:41.25 (35.74)
  4 Sam Nelson                13 Gettysburg           2:55.87    2:48.79        
              38.51     1:21.97 (43.46)     2:12.77 (50.80)     2:48.79 (36.02)
  5 Peter Apeti               14 EPAC                 2:51.71    2:51.75        
              37.02     1:19.60 (42.58)     2:11.07 (51.47)     2:51.75 (40.68)
 
Event 70  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:17.06   2/23/2019 Sara Turner, EPAC -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sara Turner               14 EPAC                 2:16.21    2:17.06$       
              29.40     1:04.30 (34.90)     1:44.81 (40.51)     2:17.06 (32.25)
  2 Eliza Sandhaus            13 EPAC                 2:22.52    2:24.08        
              30.87     1:08.02 (37.15)     1:51.10 (43.08)     2:24.08 (32.98)
  3 Kortny Green              14 MASC                 2:36.81    2:35.13        
              33.87     1:14.82 (40.95)     2:01.10 (46.28)     2:35.13 (34.03)
  4 Malina Reber              13 Gettysburg           2:43.40    2:37.73        
              34.39     1:14.50 (40.11)     2:02.66 (48.16)     2:37.73 (35.07)
  5 Londyn Snyder             14 EPAC                 2:35.92    2:38.17        
              34.58     1:15.77 (41.19)     2:00.27 (44.50)     2:38.17 (37.90)
  6 Alexa Myers               14 MASC                 2:45.07    2:43.83        
              36.81     1:19.17 (42.36)     2:07.64 (48.47)     2:43.83 (36.19)
  7 Lexi Clouse               13 BSAC                 2:41.32    2:46.69        
              38.51     1:21.29 (42.78)     2:09.20 (47.91)     2:46.69 (37.49)
  8 Joy Kutz                  14 MASH                 2:43.78    2:48.70        
              36.46     1:20.45 (43.99)     2:08.87 (48.42)     2:48.70 (39.83)
  9 Faith Dickerson           13 MASC                 2:51.74    2:56.92        
                            1:21.86 ( )     2:18.13 (56.27)     2:56.92 (38.79)
 10 Emily Frey                13 MASC                 2:51.21    2:57.62        
              38.26     1:23.93 (45.67)     2:19.37 (55.44)     2:57.62 (38.25)
 11 Maya Williams             13 EPAC                      NT    3:02.91        
              42.06     1:29.74 (47.68)     2:21.78 (52.04)     3:02.91 (41.13)
 12 Emma Crowther             14 SMSC                 3:13.19    3:08.54        
              39.47     1:26.47 (47.00)     2:24.86 (58.39)     3:08.54 (43.68)
 
Event 71  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:06.99   2/27/2010 John Taylor, Gettysburg                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johann Riebe              16 MSC                  2:20.26    2:22.60        
              32.13     1:08.64 (36.51)     1:50.83 (42.19)     2:22.60 (31.77)
  2 Macen Wilt                15 MASC                 2:45.52    2:35.31        
              33.31     1:12.30 (38.99)     1:58.86 (46.56)     2:35.31 (36.45)
  3 Nathan Hoover             15 MASH                 2:37.94    2:38.36        
              37.30     1:17.01 (39.71)     2:03.37 (46.36)     2:38.36 (34.99)
 
Event 72  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:22.54   1/28/2006 Brittney M Brooks, NYAC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aliyah Rabino             16 EPAC                 2:27.24    2:30.08        
              30.45     1:10.10 (39.65)     1:55.36 (45.26)     2:30.08 (34.72)
  2 Molly Snyder              16 MSC                  2:33.11    2:38.14        
              34.10     1:15.45 (41.35)     2:00.48 (45.03)     2:38.14 (37.66)
  3 Alexa Kanelos             15 MSC                  2:41.58    2:41.09        
              35.25     1:17.23 (41.98)     2:03.24 (46.01)     2:41.09 (37.85)
  4 Emily Schrade             17 SMSC                 2:59.74    3:01.92        
              38.71     1:27.66 (48.95)     2:22.64 (54.98)     3:01.92 (39.28)
 -- Ashley Myers              17 Gettysburg           2:31.56        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 73  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:11.16   2/22/2014 Aquatic Club of the West Shore, ACWS Swimmi
                         B Pacifico, A Apa, C Enders, J Stupka             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    1:19.21    1:18.07        
     1) Kyle Shirk 8                    2) Joshua Simon 7                 
     3) Bennett Rudge 8                 4) Giles Ernst 8                  
              46.11     1:18.07 (31.96)                                        
  2 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   1:28.77    1:19.51        
     1) George Webster 7                2) Caetano Magalhaes 8            
     3) Everett Rock 8                  4) Logan Zeis 8                   
              47.44     1:19.51 (32.07)                                        
  3 Big Spring Aquatic Club  'A'                      1:21.48    1:25.85        
     1) Samuel Thompson 8               2) Samuel Fertig 7                
     3) Toryn Wilson 6                  4) Liam Souder 8                  
              48.77     1:25.85 (37.08)                                        
  4 South Middleton Swim Club  'B'                    1:54.65    1:58.51        
     1) Liam Dubbs 8                    2) Logan Levy 8                   
     3) Jackson Rudge 6                 4) Ethan Levy 6                   
              57.72   1:58.51 (1:00.79)                                        
 
Event 74  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:09.27   2/23/2013 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC          
                         E Brenner, M Grove, L Marshall, S Turner          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    1:29.45    1:24.72        
     1) Mai Kennedy 7                   2) Brynley Dagen 8                
     3) Alyvia Shoemaker 7              4) Jada Kozup 8                   
              48.36     1:24.72 (36.36)                                        
  2 South Middleton Swim Club  'B'                    1:32.92    1:30.03        
     1) Harshita Parthiban 8            2) Makayla Kiehl 7                
     3) McKinlee Whitmire 7             4) Ainsleigh Raymond 7            
              45.22     1:30.03 (44.81)                                        
  3 South Middleton Swim Club  'C'                    1:37.52    1:48.07        
     1) Macy Bruce 7                    2) Taylar Lebo 7                  
     3) Kyleigha Walters 7              4) Elise Johnson 8                
            1:02.76     1:48.07 (45.31)                                        
 -- Big Spring Aquatic Club  'A'                      1:19.71         DQ        
     1) Autumn Scott 7                  2) Lucy Madorsky 7                
     3) Addy Pagel 7                    4) Amaris Vioral 8                
              46.97          DQ (36.62)                                        
 
Event 75  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:11.15   2/21/2004 South Middleton Swim Club                  
                         B Jumper, S Foster, Z Pasquariello, T Lemmons     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    2:20.02    2:19.41        
     1) Cameron Ackley 10               2) Nicholas Decker 10             
     3) Jack Brenner 9                  4) Ayden Pittman 9                
              34.72     1:11.11 (36.39)     1:45.58 (34.47)     2:19.41 (33.83)
  2 South Middleton Swim Club  'B'                    2:43.42    2:54.85        
     1) Maleki Reichenbach 9            2) Weston Rudge 10                
     3) Evan Tomasov 9                  4) Matthew White 10               
              47.14     1:34.94 (47.80)     2:19.88 (44.94)     2:54.85 (34.97)
  3 South Middleton Swim Club  'C'                    3:11.25    3:14.51        
     1) Nicholas Denoto 9               2) Dylan Petula 10                
     3) John Succa 9                    4) Victor Zheng 10                
            1:04.37     1:38.06 (33.69)   3:14.51 (1:36.45)                    
 
Event 76  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 2:07.97   2/16/2008 Hanover YMCA Stingrays                     
                         N Bode, K Mowrey, S Small, R Chalk                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettysburg Sharks Swim Team  'A'                  2:22.39    2:23.63        
     1) Maria Marchak 9                 2) Autumn Boldosser 10            
     3) Cate Green 10                   4) Addelyn Ketterman 10           
              40.59   1:51.39 (1:10.80)     2:23.65 (32.26)         2:23.63 ( )
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    2:29.91    2:26.84        
     1) Kara Hostetter 9                2) Liv Garman 9                   
     3) Carina Chen 10                  4) Emily Shaulis 10               
              33.57     1:11.28 (37.71)     1:50.69 (39.41)     2:26.84 (36.15)
 -- South Middleton Swim Club  'B'                    3:11.76         DQ        
     1) Joci Fetchko 9                  2) Emma Simon 9                   
     3) Kyleigh Snyder 10               4) Jillian Murphy 9               
                            1:48.13 ( )     2:34.96 (46.83)          DQ (42.67)
 
Event 77  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:51.83   2/23/2019 Elite Performance Aquatic Club, EPAC -MA   
                         I Hancock, B Miller, J Garber, R Dempsey          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:48.65    1:51.83$       
     1) Isaac Hancock 12                2) Bryce Miller 12                
     3) Josiah Garber 11                4) Bobby Dempsey 11               
              28.72       55.80 (27.08)     1:25.44 (29.64)     1:51.83 (26.39)
  2 Elite Performance Aquatic Club  'B'               2:05.47    2:05.60        
     1) Mitchell Corbett 12             2) Brady Turk-Geller 11           
     3) Alec Castillo 11                4) Murphy Hughes 11               
              30.85     1:03.65 (32.80)     1:35.72 (32.07)     2:05.60 (29.88)
  3 South Middleton Swim Club  'A'                    2:12.95    2:19.11        
     1) John Swank 12                   2) Andrew Snyder 12               
     3) Nicholas Trabucco 12            4) Aidan Lippert 11               
              33.27     1:08.45 (35.18)     1:41.97 (33.52)     2:19.11 (37.14)
  4 South Middleton Swim Club  'B'                    2:37.00    2:41.46        
     1) Cynciere Walters 11             2) Michael Shirk 11               
     3) Chase Morton 11                 4) Bud Aichele 11                 
              39.69       54.55 (14.86)   1:57.24 (1:02.69)     2:41.46 (44.22)
 
Event 78  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:56.34   2/23/2019 South Middleton Swim Club, SMSC            
                         R Hays, A Booths, M Brenner, T Naylor             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club  'A'                    2:00.91    1:56.34$       
     1) Reese Hays 12                   2) Ashleigh Booths 11             
     3) Maggie Brenner 12               4) Tess Naylor 12                 
              29.51     1:00.06 (30.55)     1:29.38 (29.32)     1:56.34 (26.96)
  2 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:00.72    1:58.50        
     1) Ava Yohe 12                     2) Tamsyn Henke 12                
     3) Della Hawkins 11                4) Alice Kielty 12                
              29.32       59.14 (29.82)     1:29.70 (30.56)     1:58.50 (28.80)
  3 South Middleton Swim Club  'B'                    2:35.48    2:38.82        
     1) Lauren Kiehl 11                 2) Elizabeth Shoemaker 11         
     3) Nevaeh Davis 11                 4) Mackenzie Raymond 11           
              36.79     1:16.83 (40.04)     2:15.21 (58.38)     2:38.82 (23.61)
 
Event 79  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:43.81   2/23/2019 Elite Performance Aquatic Club, EPAC -MA   
                         L Hancock, R Kothe, L Dempsey, J James            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:44.03    1:43.81$       
     1) Lucas Hancock 14                2) Ryan Kothe 14                  
     3) Luke Dempsey 13                 4) Jaydon James 13                
              26.03       51.55 (25.52)     1:17.40 (25.85)     1:43.81 (26.41)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    1:49.65    1:51.73        
     1) Hunter Kuffa 13                 2) Brayden Kondek 13              
     3) EJ Heyman 13                    4) Braelen Mowe 14                
              28.00       56.77 (28.77)     1:27.23 (30.46)     1:51.73 (24.50)
  3 South Middleton Swim Club  'B'                    2:09.04    2:10.48        
     1) Darren Bakermans 13             2) Riley Morton 14                
     3) Michael Crowther 14             4) Adam Sheaffer 14               
              31.84     1:07.03 (35.19)     1:39.82 (32.79)     2:10.48 (30.66)
 
Event 80  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Div 1A Meet: $ 1:43.49   2/23/2019 Elite Performance Aquatic Club, EPAC -MA   
                         Z Gallagher, S Turner, B Hawkins, Z Benka-Davies  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:43.74    1:43.49$       
     1) ZoŽ Gallagher 14                2) Sara Turner 14                 
     3) Bramley Hawkins 14              4) Zoe Benka-Davies 13            
              25.88       52.22 (26.34)     1:18.01 (25.79)     1:43.49 (25.48)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    1:56.28    1:54.34        
     1) Haley Lenker 13                 2) Makenna Guttshall 13           
     3) Kyleigh Hostetter 14            4) Peyton Ellis 13                
              29.81     1:00.11 (30.30)     1:27.52 (27.41)     1:54.34 (26.82)
  3 South Middleton Swim Club  'B'                    2:11.86    2:13.65        
     1) Haylee Erme 13                  2) Emma Crowther 14               
     3) Callie McCann 11                4) Jenah Hovis 13                 
              32.55     1:05.94 (33.39)     1:39.42 (33.48)     2:13.65 (34.23)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 82                    
 
  1. South Middleton Swim Club           384   2. Elite Performance Aquatic Club      351
  3. Gettysburg Sharks Swim Team         292   4. Mechanicsburg Swim Club             154
  5. Mercersburg Area Swim Club          115   6. Big Spring Aquatic Club              75
  7. Mechanicsburg Area Senior High       34                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 82                     
 
  1. Elite Performance Aquatic Club      436   2. South Middleton Swim Club           331
  3. Mercersburg Area Swim Club          176   4. Gettysburg Sharks Swim Team         152
  5. Big Spring Aquatic Club             133   6. Mechanicsburg Swim Club             113
  7. Mechanicsburg Area Senior High       39