BSAC vs EPAC - 2/2/2019                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA              1:51.05    2:01.58        
              26.66       56.55 (29.89)     1:29.75 (33.20)     2:01.58 (31.83)
  2 Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA              2:07.90    2:13.26        
              28.85     1:03.42 (34.57)     1:39.40 (35.98)     2:13.26 (33.86)
  3 Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA              2:34.08    2:30.85        
              31.16     1:08.56 (37.40)     1:49.34 (40.78)     2:30.85 (41.51)
 
Event 2  Women 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA              2:15.30    2:14.98        
              30.53     1:04.68 (34.15)     1:40.34 (35.66)     2:14.98 (34.64)
  2 Clouse, Lexi              13 BSAC-MA              2:16.25    2:17.43        
              31.12     1:05.94 (34.82)     1:41.98 (36.04)     2:17.43 (35.45)
  3 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              2:12.97    2:17.70        
              32.46     1:08.06 (35.60)     1:43.37 (35.31)     2:17.70 (34.33)
  4 Danner, Myah M            15 EPAC-MA              2:30.69    2:24.77        
              32.32     1:09.66 (37.34)     1:47.89 (38.23)     2:24.77 (36.88)
 
Event 3  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Souder, Liam J             8 BSAC-MA                17.99      17.93        
  2 Ellerman, Liam R           8 BSAC-MA                18.59      18.29        
  3 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                20.54      20.74        
  4 Dinh, Dustin H             8 EPAC-MA                23.21      22.71        
  4 Sepahpanah, Bobby          8 EPAC-MA                22.66      22.71        
  6 Boughanmi, Baraa M         6 EPAC-MA                44.01      41.87        
 -- Ellerman, Gavin R          8 BSAC-MA                20.54     X21.59        
 
Event 4  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Autumn K            7 BSAC-MA                19.61      21.98        
  2 Williams, Bella M          7 EPAC-MA                26.46      22.59        
  3 Madorsky, Lucy             7 BSAC-MA                21.84      24.41        
  4 Souder, Ashlynn L          6 BSAC-MA                38.60      37.67        
  5 Boughanmi, Israa M         6 EPAC-MA                39.02      51.60        
 -- Weyant, Fiona              6 BSAC-MA                59.36     X44.19        
 -- Swope, Marie               4 BSAC-MA              1:10.74   X1:02.36        
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA                31.64      32.13        
  2 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA                36.85      38.11        
  3 Clouse, Blake A            9 BSAC-MA                38.22      39.64        
  4 Mersch, Dalton D          10 BSAC-MA                46.42      45.21        
 -- Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                38.04         DQ        
      False start
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA                35.94      33.76        
  2 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA                35.91      35.87        
  3 Scott, Averi L            10 BSAC-MA                39.27      38.76        
  4 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                36.95      39.40        
  5 Jones, Amelia L           10 BSAC-MA                44.03      42.78        
 -- Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA                39.10     X39.36        
 -- Whiteside, Alivia R        9 EPAC-MA                45.83     X39.60        
 -- Whalen, Amelia A           9 EPAC-MA              1:04.87   X1:04.03        
 
Event 7  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA                26.01      26.17        
  2 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA                26.97      26.45        
  3 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA                27.40      27.37        
  4 Johnson, Thomas J         11 BSAC-MA                36.41      36.36        
 -- Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA                30.76     X30.60        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA                32.11     X32.20        
 -- Dinh, David H             11 EPAC-MA                41.06     X35.61        
 -- Luttrell, Julian N        11 EPAC-MA                40.69     X37.91        
 
Event 8  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kielty, Alice M           12 EPAC-MA                30.74      29.16        
  2 Ward, Kimberly A          11 BSAC-MA                29.73      29.90        
  3 Henke, Tamsyn E           12 EPAC-MA                30.06      29.93        
  4 Yohe, Ava E               12 EPAC-MA                29.33      30.14        
  5 Fertig, Rebekah J         11 BSAC-MA                31.09      31.00        
  6 Cherricks, Courtney E     11 BSAC-MA                31.42      31.67        
 -- Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                33.67     X33.66        
 -- Swope, Shaylyn Z          11 BSAC-MA                37.87     X34.70        
 -- Primas, Grace L           12 EPAC-MA                34.65     X34.78        
 -- Warner, Jocelyn R         11 BSAC-MA                37.55     X36.91        
 -- Gaus, Brooke C            12 BSAC-MA                33.64     X37.24        
 -- Novinger, Ella A          12 EPAC-MA                   NT     X39.82        
 
Event 9  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haskins, John A           14 EPAC-MA                24.30      24.89        
  2 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA                26.90      25.41        
  3 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA                26.12      26.63        
 -- Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA                28.57     X28.38        
 -- Apeti, Peter M            14 EPAC-MA                29.26     X29.41        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA                36.28        XDQ        
      False start
 
Event 10  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA                27.16      26.75        
  2 Hawkins, Bramley E        14 EPAC-MA                26.22      27.13        
  3 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA                27.30      27.86        
 
Event 11  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                23.92      24.79        
  2 Singley, Michael G        15 EPAC-MA                25.69      24.99        
  3 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA                25.28      25.76        
 
Event 12  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA                25.86      27.17        
  2 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA                27.75      27.52        
  3 Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA                30.64      30.11        
 
Event 13  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                21.63      21.17        
  2 Souder, Liam J             8 BSAC-MA                26.82      25.53        
  3 Thompson, Samuel           8 BSAC-MA                31.90      29.34        
  4 Dinh, Dustin H             8 EPAC-MA                34.54      30.22        
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Williams, Bella M          7 EPAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                40.30      41.20        
  2 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA                49.95      52.49        
  3 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                55.84      56.75        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                40.82      42.27        
  2 Scott, Averi L            10 BSAC-MA                49.05      48.79        
  3 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA                52.30      49.90        
  4 Jones, Amelia L           10 BSAC-MA                50.43      50.23        
  5 Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA                50.98      52.90        
 -- Whalen, Amelia A           9 EPAC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick
 
Event 17  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutshall, Ray R           12 BSAC-MA                41.61      41.04        
  2 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA                41.02      41.84        
  3 Castillo, Alec E          11 EPAC-MA                43.21      44.31        
  4 Dinh, David H             11 EPAC-MA                47.81      46.66        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA                49.33     X47.26        
 -- Luttrell, Julian N        11 EPAC-MA                48.48     X54.27        
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA                42.58      41.34        
  2 Eckenrode, Elizabeth M    11 BSAC-MA                45.24      44.42        
  3 Primas, Grace L           12 EPAC-MA                46.18      45.35        
  4 Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                45.30      45.84        
  5 Willinsky, Courtney L     11 BSAC-MA                53.93      49.35        
 -- Hawkins, Della K          11 EPAC-MA                46.84     X43.40        
 -- Artell, Eliza C           11 EPAC-MA                48.42     X46.40        
 -- Novinger, Ella A          12 EPAC-MA                54.27     X52.31        
 -- Gaus, Brooke C            12 BSAC-MA                47.82         DQ        
      Scissors kick
 
Event 19  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA              1:13.34    1:13.46        
              34.20     1:13.46 (39.26)                                        
  2 James, Jaydon M           13 EPAC-MA              1:15.47    1:16.87        
              36.73     1:16.87 (40.14)                                        
  3 Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA              1:29.06    1:24.89        
              40.01     1:24.89 (44.88)                                        
 -- Zlogar, Luke M            13 EPAC-MA                   NT   X1:26.34        
              40.22     1:26.34 (46.12)                                        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA              1:46.38   X1:44.96        
              50.11     1:44.96 (54.85)                                        
 
Event 20  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA              1:11.69    1:12.32        
              33.97     1:12.32 (38.35)                                        
  2 Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA              1:17.56    1:27.23        
              39.84     1:27.23 (47.39)                                        
  3 Danner, Addi M            13 EPAC-MA                   NT    1:31.52        
              43.91     1:31.52 (47.61)                                        
 -- Snyder, Londyn R          14 EPAC-MA              1:16.76   X1:20.15        
              37.66     1:20.15 (42.49)                                        
 
Event 21  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA                59.79    1:08.11        
              31.46     1:08.11 (36.65)                                        
  2 Singley, Michael G        15 EPAC-MA              1:11.29    1:10.49        
              32.96     1:10.49 (37.53)                                        
  3 Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA              1:12.15    1:12.69        
              32.94     1:12.69 (39.75)                                        
  4 Wilson, Devin L           15 BSAC-MA              1:11.86    1:17.06        
              35.30     1:17.06 (41.76)                                        
 
Event 22  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA              1:19.01    1:19.89        
              38.03     1:19.89 (41.86)                                        
  2 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              1:17.66    1:20.03        
              37.47     1:20.03 (42.56)                                        
  3 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              1:13.73    1:22.63        
              39.01     1:22.63 (43.62)                                        
 
Event 23  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Souder, Liam J             8 BSAC-MA                41.65      40.71        
  2 Ellerman, Liam R           8 BSAC-MA                44.28      42.46        
  3 Ellerman, Gavin R          8 BSAC-MA                52.74      52.13        
  4 Sepahpanah, Bobby          8 EPAC-MA                52.68      55.62        
  5 Boughanmi, Baraa M         6 EPAC-MA                   NT    1:51.02        
 -- Ritchey, Alexander         8 BSAC-MA                55.91     X56.62        
 
Event 24  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Autumn K            7 BSAC-MA                49.24      53.53        
  2 Madorsky, Lucy             7 BSAC-MA                54.54      55.36        
  3 Boughanmi, Israa M         6 EPAC-MA              2:00.80    1:40.52        
 
Event 25  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA              1:19.47    1:16.17        
              35.32     1:16.17 (40.85)                                        
  2 Katora, Daniel J          10 BSAC-MA              1:24.48    1:26.14        
              38.98     1:26.14 (47.16)                                        
  3 Clouse, Blake A            9 BSAC-MA              1:28.26    1:28.98        
              42.10     1:28.98 (46.88)                                        
  4 Mersch, Dalton D          10 BSAC-MA              1:42.32    1:44.30        
              46.74     1:44.30 (57.56)                                        
 
Event 26  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA              1:11.10    1:11.32        
              33.59     1:11.32 (37.73)                                        
  2 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA              1:29.87    1:27.70        
              40.53     1:27.70 (47.17)                                        
  3 Silot, Kim P              10 EPAC-MA              1:25.38    1:28.81        
              41.75     1:28.81 (47.06)                                        
  4 Scott, Averi L            10 BSAC-MA              1:27.30    1:29.34        
              40.83     1:29.34 (48.51)                                        
 -- Whiteside, Alivia R        9 EPAC-MA                   NT   X1:34.47        
              44.70     1:34.47 (49.77)                                        
 -- Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA              1:33.57   X1:34.85        
              43.65     1:34.85 (51.20)                                        
 
Event 27  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA              1:01.11    1:00.64        
              29.99     1:00.64 (30.65)                                        
  2 Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA              1:10.04    1:08.72        
              33.26     1:08.72 (35.46)                                        
  3 Gutshall, Ray R           12 BSAC-MA                   NT    1:09.63        
              32.68     1:09.63 (36.95)                                        
  4 Castillo, Alec E          11 EPAC-MA              1:11.05    1:11.97        
              34.03     1:11.97 (37.94)                                        
  5 Thompson, William F       11 BSAC-MA              1:17.98    1:19.90        
              37.68     1:19.90 (42.22)                                        
  6 Johnson, Thomas J         11 BSAC-MA              1:24.17    1:28.25        
              40.21     1:28.25 (48.04)                                        
 -- Shyk, Ian C               11 EPAC-MA              1:11.11   X1:09.40        
              32.85     1:09.40 (36.55)                                        
 -- Carpenter, Grant E        11 EPAC-MA              1:14.48   X1:13.54        
              34.58     1:13.54 (38.96)                                        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA              1:20.34        XDQ        
      False start
              35.95          DQ (40.69)                                        
 
Event 28  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Kimberly A          11 BSAC-MA              1:07.74    1:06.71        
              32.23     1:06.71 (34.48)                                        
  2 Kielty, Alice M           12 EPAC-MA              1:11.71    1:06.75        
              31.86     1:06.75 (34.89)                                        
  3 Yohe, Ava E               12 EPAC-MA              1:06.07    1:09.00        
              32.96     1:09.00 (36.04)                                        
  4 Fertig, Rebekah J         11 BSAC-MA              1:10.76    1:11.59        
              33.89     1:11.59 (37.70)                                        
  5 Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA              1:15.64    1:13.18        
              34.88     1:13.18 (38.30)                                        
  6 Warner, Jocelyn R         11 BSAC-MA              1:24.61    1:24.41        
              40.50     1:24.41 (43.91)                                        
 -- Artell, Eliza C           11 EPAC-MA              1:15.89   X1:12.69        
              33.82     1:12.69 (38.87)                                        
 -- Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA              1:16.00   X1:13.09        
              34.10     1:13.09 (38.99)                                        
 -- Hawkins, Della K          11 EPAC-MA              1:16.74   X1:13.85        
              35.44     1:13.85 (38.41)                                        
 -- Willinsky, Courtney L     11 BSAC-MA              1:33.49   X1:26.41        
              39.60     1:26.41 (46.81)                                        
 
Event 29  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA                58.55      57.00        
              27.24       57.00 (29.76)                                        
  2 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA              1:01.20      57.84        
              27.42       57.84 (30.42)                                        
  3 Zlogar, Luke M            13 EPAC-MA              1:04.36    1:02.57        
              29.59     1:02.57 (32.98)                                        
 -- Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA              1:06.58   X1:02.98        
              30.04     1:02.98 (32.94)                                        
 -- Apeti, Peter M            14 EPAC-MA              1:08.02   X1:06.60        
 
Event 30  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA                54.99      58.02        
              27.42       58.02 (30.60)                                        
  2 Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA                56.38    1:03.31        
  3 Clouse, Lexi              13 BSAC-MA              1:03.52    1:03.83        
              30.50     1:03.83 (33.33)                                        
  4 Danner, Addi M            13 EPAC-MA              1:12.92    1:09.17        
              33.64     1:09.17 (35.53)                                        
 
Event 31  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA                50.87      55.71        
              26.41       55.71 (29.30)                                        
  2 Wilson, Devin L           15 BSAC-MA                57.14      56.54        
              26.74       56.54 (29.80)                                        
  3 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA                56.86      56.75        
              27.08       56.75 (29.67)                                        
  4 Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA                57.00      58.78        
              27.72       58.78 (31.06)                                        
 -- Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA                58.09     X59.35        
              28.13       59.35 (31.22)                                        
 -- Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA              1:02.41   X1:06.22        
              30.52     1:06.22 (35.70)                                        
 
Event 32  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA                58.64      59.93        
              28.38       59.93 (31.55)                                        
  2 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA                58.01    1:04.18        
              30.56     1:04.18 (33.62)                                        
  3 Danner, Myah M            15 EPAC-MA                56.34    1:04.63        
              30.28     1:04.63 (34.35)                                        
 
Event 33  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellerman, Liam R           8 BSAC-MA                24.36      23.91        
  2 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                25.45      24.67        
  3 Ellerman, Gavin R          8 BSAC-MA                25.11      24.83        
  4 Sepahpanah, Bobby          8 EPAC-MA                31.16      29.39        
  5 Boughanmi, Baraa M         6 EPAC-MA                38.97      41.62        
 -- Ritchey, Alexander         8 BSAC-MA                32.82     X37.97        
 
Event 34  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Bella M          7 EPAC-MA                25.81      24.35        
  2 Scott, Autumn K            7 BSAC-MA                25.71      26.64        
  3 Boughanmi, Israa M         6 EPAC-MA                39.76      35.21        
  4 Souder, Ashlynn L          6 BSAC-MA                43.19      41.26        
  5 Swope, Marie               4 BSAC-MA                50.29      45.85        
 -- Weyant, Fiona              6 BSAC-MA                53.29     X51.17        
 
Event 35  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                39.51      39.51        
  2 Katora, Daniel J          10 BSAC-MA                43.14      42.98        
  3 Mersch, Dalton D          10 BSAC-MA                56.11      55.94        
 
Event 36  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA                40.57      38.43        
  2 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA                48.27      44.03        
  3 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                46.44      47.24        
  4 Cherricks, Cassandra B     9 BSAC-MA                44.63      48.84        
  5 Jones, Amelia L           10 BSAC-MA                51.39      53.03        
 -- Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA                51.35     X53.41        
 -- Whalen, Amelia A           9 EPAC-MA              1:03.40   X1:04.64        
 
Event 37  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA                31.55      32.40        
  2 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA                33.78      33.83        
  3 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA                34.53      37.05        
  4 Johnson, Thomas J         11 BSAC-MA                44.59      48.08        
 -- Shyk, Ian C               11 EPAC-MA                37.19     X38.46        
 -- Luttrell, Julian N        11 EPAC-MA                50.77     X44.21        
 -- Dinh, David H             11 EPAC-MA                44.03     X44.54        
 
Event 38  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henke, Tamsyn E           12 EPAC-MA                35.72      34.96        
  2 Cherricks, Courtney E     11 BSAC-MA                36.80      37.43        
  3 Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA                36.97      38.24        
  4 Sandhaus, Skylar J        11 EPAC-MA                38.33      41.58        
  5 Gaus, Brooke C            12 BSAC-MA                40.37      46.66        
 -- Primas, Grace L           12 EPAC-MA                42.52     X42.52        
 -- Hawkins, Della K          11 EPAC-MA                44.14     X43.67        
 -- Swope, Shaylyn Z          11 BSAC-MA                49.03     X48.23        
 -- Novinger, Ella A          12 EPAC-MA                53.84     X52.15        
 -- Warner, Jocelyn R         11 BSAC-MA                49.03         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 39  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haskins, John A           14 EPAC-MA              1:03.47    1:03.79        
              30.76     1:03.79 (33.03)                                        
  2 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA              1:07.49    1:04.71        
              31.58     1:04.71 (33.13)                                        
  3 James, Jaydon M           13 EPAC-MA              1:12.29    1:12.63        
              35.43     1:12.63 (37.20)                                        
 -- Apeti, Peter M            14 EPAC-MA              1:18.55   X1:21.80        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA              1:35.30   X1:34.99        
              44.99     1:34.99 (50.00)                                        
 
Event 40  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA              1:03.64    1:08.13        
              32.80     1:08.13 (35.33)                                        
  2 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA              1:05.13    1:09.08        
              33.59     1:09.08 (35.49)                                        
  3 Hawkins, Bramley E        14 EPAC-MA              1:12.22    1:12.84        
              34.96     1:12.84 (37.88)                                        
 
Event 41  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA                56.06      59.45        
              28.96       59.45 (30.49)                                        
  2 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                56.61    1:00.41        
              29.11     1:00.41 (31.30)                                        
  3 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA              1:00.22    1:07.89        
              31.49     1:07.89 (36.40)                                        
 -- Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA              1:24.28   X1:23.43        
 
Event 42  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              1:02.67    1:07.72        
              32.99     1:07.72 (34.73)                                        
  2 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA              1:13.69    1:15.37        
              36.11     1:15.37 (39.26)                                        
  3 Danner, Myah M            15 EPAC-MA              1:12.06    1:15.65        
              35.88     1:15.65 (39.77)                                        
 
Event 43  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                18.63      19.75        
  2 Thompson, Samuel           8 BSAC-MA                24.80      23.30        
  3 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                35.32      29.87        
  4 Dinh, Dustin H             8 EPAC-MA                59.88      30.24        
 
Event 44  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Madorsky, Lucy             7 BSAC-MA                35.45         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 45  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                36.47      36.45        
  2 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                45.75      53.46        
  3 Clouse, Blake A            9 BSAC-MA                52.98      54.03        
 
Event 46  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                40.38      39.22        
  2 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA                49.24      47.76        
  3 Whiteside, Alivia R        9 EPAC-MA                47.91      51.37        
  4 Cherricks, Cassandra B     9 BSAC-MA              1:00.04    1:01.73        
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA                30.80      31.05        
  2 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA                31.59      32.55        
  3 Castillo, Alec E          11 EPAC-MA                35.04      35.70        
  4 Thompson, William F       11 BSAC-MA                39.58      40.24        
 -- Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA                39.53     X39.35        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA                52.41     X39.37        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA                39.80     X39.73        
 -- Carpenter, Grant E        11 EPAC-MA                42.36     X39.92        
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yohe, Ava E               12 EPAC-MA                32.09      34.21        
  2 Ward, Kimberly A          11 BSAC-MA                36.57      35.50        
  3 Sandhaus, Skylar J        11 EPAC-MA                36.59      37.84        
  4 Eckenrode, Elizabeth M    11 BSAC-MA                36.73      38.02        
  5 Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                35.91      38.28        
 -- Kielty, Alice M           12 EPAC-MA                37.77     X35.20        
 -- Artell, Eliza C           11 EPAC-MA                40.51     X38.13        
 -- Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA                39.83     X39.72        
 -- Swope, Shaylyn Z          11 BSAC-MA                35.94     X45.75        
 -- Willinsky, Courtney L     11 BSAC-MA                44.91         DQ        
      One hand touch
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA              1:01.04    1:06.23        
              30.06     1:06.23 (36.17)                                        
  2 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA              1:12.26    1:16.37        
              36.12     1:16.37 (40.25)                                        
  3 James, Jaydon M           13 EPAC-MA              1:18.55    1:17.01        
              34.23     1:17.01 (42.78)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA                59.05    1:05.89        
              30.23     1:05.89 (35.66)                                        
  2 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA              1:04.05    1:07.21        
              31.31     1:07.21 (35.90)                                        
  3 Hawkins, Bramley E        14 EPAC-MA              1:04.50    1:08.35        
              31.19     1:08.35 (37.16)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA                52.44      57.76        
              26.53       57.76 (31.23)                                        
  2 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                55.15    1:01.03        
              28.34     1:01.03 (32.69)                                        
  3 Wilson, Devin L           15 BSAC-MA              1:00.16    1:03.62        
              28.55     1:03.62 (35.07)                                        
  4 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA              1:01.53    1:05.01        
              29.40     1:05.01 (35.61)                                        
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA              1:03.71    1:05.82        
              29.72     1:05.82 (36.10)                                        
  2 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              1:10.97    1:10.73        
              33.28     1:10.73 (37.45)                                        
  3 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA              1:08.77    1:12.95        
 
Event 53  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA              1:34.11    1:32.85        
              44.52     1:32.85 (48.33)                                        
 -- Thompson, Samuel           8 BSAC-MA              1:58.32         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
              51.01        DQ (1:05.28)                                        
 
Event 55  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA                   NT    1:27.83        
              38.37     1:27.83 (49.46)                                        
  2 Katora, Daniel J          10 BSAC-MA              1:42.30    1:34.57        
  3 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA              1:37.01    1:45.16        
              52.18     1:45.16 (52.98)                                        
 
Event 56  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA              1:34.45    1:30.50        
              38.35     1:30.50 (52.15)                                        
  2 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA              1:36.09    1:32.15        
              43.66     1:32.15 (48.49)                                        
  3 Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA              1:56.78    1:52.95        
              47.97   1:52.95 (1:04.98)                                        
  4 Cherricks, Cassandra B     9 BSAC-MA              1:51.61    2:04.07        
              54.21   2:04.07 (1:09.86)                                        
 
Event 57  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA              1:10.09    1:08.71        
              32.24     1:08.71 (36.47)                                        
  2 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA              1:18.69    1:21.74        
              37.89     1:21.74 (43.85)                                        
  3 Gutshall, Ray R           12 BSAC-MA              1:23.06    1:22.31        
              38.85     1:22.31 (43.46)                                        
  4 Shyk, Ian C               11 EPAC-MA              1:27.79    1:25.51        
              38.45     1:25.51 (47.06)                                        
  5 Thompson, William F       11 BSAC-MA              1:29.99    1:29.36        
              42.02     1:29.36 (47.34)                                        
 -- Carpenter, Grant E        11 EPAC-MA              1:28.44   X1:26.57        
              39.15     1:26.57 (47.42)                                        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA              1:29.58        XDQ        
      One hand touch - fly
              39.53          DQ (45.17)                                        
 
Event 58  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henke, Tamsyn E           12 EPAC-MA              1:14.04    1:16.89        
              34.59     1:16.89 (42.30)                                        
  2 Fertig, Rebekah J         11 BSAC-MA              1:22.71    1:21.61        
              37.13     1:21.61 (44.48)                                        
  3 Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA              1:23.93    1:24.58        
              37.34     1:24.58 (47.24)                                        
  4 Cherricks, Courtney E     11 BSAC-MA              1:24.80    1:25.60        
              39.09     1:25.60 (46.51)                                        
  5 Sandhaus, Skylar J        11 EPAC-MA              1:30.82    1:28.73        
              40.56     1:28.73 (48.17)                                        
  6 Eckenrode, Elizabeth M    11 BSAC-MA              1:27.32    1:29.12        
              43.35     1:29.12 (45.77)                                        
 
Event 59  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA              2:17.63    2:18.28        
              29.97     1:05.15 (35.18)     1:46.26 (41.11)     2:18.28 (32.02)
  2 Haskins, John A           14 EPAC-MA              2:20.21    2:21.15        
              28.63     1:03.25 (34.62)     1:48.30 (45.05)     2:21.15 (32.85)
  3 Zlogar, Luke M            13 EPAC-MA              2:46.81    2:41.84        
              31.31     1:12.52 (41.21)     2:03.65 (51.13)     2:41.84 (38.19)
 
Event 60  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA              2:17.58    2:20.29        
              30.38     1:06.15 (35.77)     1:47.33 (41.18)     2:20.29 (32.96)
  2 Clouse, Lexi              13 BSAC-MA              2:41.32    2:44.16        
              36.14     1:21.01 (44.87)     2:07.81 (46.80)     2:44.16 (36.35)
  3 Danner, Addi M            13 EPAC-MA                   NT    2:47.24        
              37.23     1:20.89 (43.66)     2:10.99 (50.10)     2:47.24 (36.25)
 -- Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA              2:28.28        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 61  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singley, Michael G        15 EPAC-MA              2:22.13    2:21.76        
              29.31     1:08.97 (39.66)     1:48.50 (39.53)     2:21.76 (33.26)
  2 Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA              2:28.97    2:30.94        
              29.41     1:11.87 (42.46)     1:56.47 (44.60)     2:30.94 (34.47)
  3 Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA              2:46.37    2:40.09        
              33.90     1:14.00 (40.10)     2:06.65 (52.65)     2:40.09 (33.44)
 
Event 62  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              2:21.09    2:29.29        
              31.59     1:08.68 (37.09)     1:53.92 (45.24)     2:29.29 (35.37)
  2 Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA              2:34.94    2:40.43        
              34.77     1:17.60 (42.83)     2:03.49 (45.89)     2:40.43 (36.94)
  3 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA              2:39.84    2:41.86        
              33.23     1:16.42 (43.19)     2:05.88 (49.46)     2:41.86 (35.98)
 
Event 63  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   1:15.53    1:23.35        
     1) Ellerman, Gavin R 8             2) Wilson, Toryn 6                
     3) Thompson, Samuel 8              4) Souder, Liam J 8               
              44.19     1:23.35 (39.16)                                        
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            1:45.49    1:54.75        
     1) Turk-Geller, Jonah 8            2) Boughanmi, Baraa M 6           
     3) Sepahpanah, Bobby 8             4) Dinh, Dustin H 8               
            1:04.68     1:54.75 (50.07)                                        
 
Event 64  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                     51.52    2:11.00        
     1) Madorsky, Lucy 7                2) Weyant, Fiona 6                
     3) Souder, Ashlynn L 6             4) Scott, Autumn K 7              
            1:10.19   2:11.00 (1:00.81)                                        
 
Event 65  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:38.73    2:48.30        
     1) Eckenrode, Ethan M 9            2) Mersch, Dalton D 10            
     3) Clouse, Blake A 9               4) Katora, Daniel J 10            
              41.23     1:25.85 (44.62)     2:09.36 (43.51)     2:48.30 (38.94)
 
Event 66  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:43.28    3:15.08        
     1) Whiteside, Alivia R 9           2) Whalen, Amelia A 9             
     3) Zlogar, Emma E 9                4) Boughanmi, Tasneem M 10        
              43.15   1:54.66 (1:11.51)     2:34.37 (39.71)     3:15.08 (40.71)
 -- Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:20.28         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Kielty, Helen M 10              2) Silot, Kim P 10                
     3) Rockwell, Suha S 10             4) Turner, Hannah M 10            
              37.15     1:14.58 (37.43)     1:50.04 (35.46)          DQ (31.86)
 
Event 67  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:08.88    2:21.60        
     1) Miller, Bryce A 12              2) Dempsey, Bobby A 11            
     3) Hancock, Isaac J 12             4) Turk-Geller, Brady 11          
              33.72     1:11.87 (38.15)     1:44.85 (32.98)     2:21.60 (36.75)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:30.92    2:39.04        
     1) Shyk, Ian C 11                  2) Carpenter, Grant E 11          
     3) Castillo, Alec E 11             4) Corbett, Mitchell J 12         
              39.98     1:27.66 (47.68)     2:07.08 (39.42)     2:39.04 (31.96)
 -- Elite Performance Aquatic Club-MA  'C'            2:59.14         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one
     1) Kasputis, Daxton E 10           2) Luttrell, Julian N 11          
     3) Garber, Timmy J 10              4) Dinh, David H 11               
              39.60   1:39.92 (1:00.32)     2:14.19 (34.27)          DQ (34.89)
 
Event 68  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:20.91    2:25.39        
     1) Mulroy, Montana N 12            2) Laudenslager, Cora J 11        
     3) Henke, Tamsyn E 12              4) Yohe, Ava E 12                 
              38.50     1:19.84 (41.34)     1:53.89 (34.05)     2:25.39 (31.50)
  2 Big Spring Aquatic Club-MA  'A'                   2:27.71    2:27.66        
     1) Cherricks, Courtney E 11        2) Eckenrode, Elizabeth M 11      
     3) Ward, Kimberly A 11             4) Fertig, Rebekah J 11           
              37.52     1:23.33 (45.81)     1:57.45 (34.12)     2:27.66 (30.21)
  3 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:30.70    2:41.32        
     1) Sandhaus, Skylar J 11           2) Kielty, Alice M 12             
     3) Singley, Rachel M 12            4) Novinger, Ella A 12            
              42.17     1:23.97 (41.80)     2:04.97 (41.00)     2:41.32 (36.35)
 -- Big Spring Aquatic Club-MA  'B'                        NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - fly
     1) Swope, Shaylyn Z 11             2) Gaus, Brooke C 12              
     3) Willinsky, Courtney L 11        4) Warner, Jocelyn R 11           
              58.15     1:38.78 (40.63)     2:23.65 (44.87)          DQ (35.94)
 
Event 69  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'                 NT    2:04.92        
     1) Hancock, Zachary T 14           2) James, Jaydon M 13             
     3) Haskins, John A 14              4) Hancock, Lucas D 14            
              35.18     1:11.65 (36.47)     1:39.17 (27.52)     2:04.92 (25.75)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:09.16    2:05.30        
     1) Zlogar, Luke M 13               2) Kothe, Ryan G 14               
     3) Dempsey, Luke A 13              4) Apeti, Peter M 14              
              35.20     1:08.20 (33.00)     1:35.56 (27.36)     2:05.30 (29.74)
 
Event 70  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:09.12    2:09.24        
     1) Sandhaus, Eliza M 13            2) Snyder, Londyn R 14            
     3) Turner, Sara C 14               4) Artell, Eliza C 11             
              31.32     1:08.03 (36.71)     1:37.56 (29.53)     2:09.24 (31.68)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:09.30    2:10.02        
     1) Danner, Addi M 13               2) Benka-Davies, Zoe M 13         
     3) Gallagher, ZoŽ R 14             4) Hawkins, Bramley E 14          
              38.09     1:15.13 (37.04)     1:43.43 (28.30)     2:10.02 (26.59)
 
Event 71  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'                 NT    1:55.96        
     1) Burger, Alec M 17               2) Singley, Michael G 15          
     3) Gallagher, Zack A 16            4) Hancock, Jonah M 16            
              28.64     1:00.74 (32.10)     1:27.74 (27.00)     1:55.96 (28.22)
 
Event 72  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'                 NT    2:07.19        
     1) Reed, Emma E 16                 2) Szobocsan, Liza K 17           
     3) Rabino, Aliyah C 16             4) Logan, Hannah K 16             
              33.02     1:10.06 (37.04)     1:40.18 (30.12)     2:07.19 (27.01)