SMSC - 11/17/2018                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA              1:51.05    1:59.81        
            1:28.60     1:59.85 (31.25)         1:59.81 ( )                    
  2 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA              2:03.38    2:02.50        
              28.23       59.39 (31.16)     1:31.46 (32.07)     2:02.50 (31.04)
  3 Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA              2:10.70    2:11.14        
              29.41     1:03.12 (33.71)     1:38.12 (35.00)     2:11.14 (33.02)
  4 Shively, Kyle             16 SMSC-MA              2:05.52    2:13.64        
              29.12     1:02.84 (33.72)     1:38.53 (35.69)     2:13.64 (35.11)
  5 Book, Nathan              15 SMSC-MA              2:17.83    2:16.03        
              30.26     1:04.13 (33.87)     1:40.41 (36.28)     2:16.03 (35.62)
  6 Kondek, Brayden           13 SMSC-MA              2:30.95    2:21.47        
              31.06   2:22.30 (1:51.24)         2:21.47 ( )                    
 
Event 2  Women 11-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              2:06.61    2:10.71        
              31.21     1:04.66 (33.45)     1:38.00 (33.34)     2:10.71 (32.71)
  2 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA              2:09.91    2:13.16        
              30.26     1:03.74 (33.48)     1:39.03 (35.29)     2:13.16 (34.13)
  3 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA              2:15.02    2:17.44        
              31.13     1:05.89 (34.76)     1:41.84 (35.95)     2:17.44 (35.60)
  4 Mowe, Kenleigh            17 SMSC-MA              2:22.97    2:26.47        
              33.13     1:11.09 (37.96)     1:49.20 (38.11)     2:26.47 (37.27)
  5 Asper, Callie             14 SMSC-MA              2:31.64    2:28.33        
              33.17     1:09.80 (36.63)     1:49.40 (39.60)     2:28.33 (38.93)
  6 Schrade, Emily            17 SMSC-MA              2:31.83    2:38.54        
              35.33     1:15.45 (40.12)     1:57.70 (42.25)     2:38.54 (40.84)
 
Event 3  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Xander              8 SMSC-MA                   NT      16.05        
  2 Bock, Owen                 6 SMSC-MA                   NT      28.52        
  3 Rudge, Jackson             6 SMSC-MA                   NT      33.40        
  4 Boughanmi, Baraa M         6 EPAC-MA                   NT      51.54        
 -- Levy, Ethan                6 SMSC-MA                   NT     X39.61        
 
Event 4  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Elise             8 SMSC-MA                27.52      22.23        
  2 Lebo, Taylar               7 SMSC-MA                25.34      23.23        
  3 Parthiban, Harshita        8 SMSC-MA                26.86      27.18        
  4 Williams, Bella M          7 EPAC-MA                28.78      27.38        
  5 Boughanmi, Israa M         6 EPAC-MA                   NT      41.05        
 -- Walters, Kyleigha          7 SMSC-MA                   NT      X9.43        
 -- Kozup, Jada                8 SMSC-MA                   NT     X22.42        
 -- Raymond, Ainsleigh         7 SMSC-MA                   NT     X32.79        
 -- Bruce, Macy                7 SMSC-MA                   NT     X33.20        
 -- Wiley, Emilee              7 SMSC-MA                   NT     X33.88        
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA                   NT      31.64        
  2 Ackley, Cameron           10 SMSC-MA                36.32      34.43        
  3 Brenner, Jack              9 SMSC-MA                37.70      36.57        
  4 Mason, Logan              10 SMSC-MA                   NT      36.66        
  5 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA                39.65      37.19        
 -- Parrillo, Dominic          9 SMSC-MA                47.41     X39.09        
 -- Tomasov, Evan              9 SMSC-MA                   NT     X45.88        
 -- Hays, Mason                9 SMSC-MA                49.33     X46.89        
 -- Zheng, Victor             10 SMSC-MA              1:07.49     X47.96        
 -- Denoto, Nicholas           9 SMSC-MA                49.59     X48.06        
 -- Petula, Dylan             10 SMSC-MA                   NT     X50.49        
 -- Succa, John                9 SMSC-MA                   NT     X58.01        
 -- Van Volkenburg, Jakob     10 SMSC-MA                   NT   X1:08.26        
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA                37.14      37.24        
  2 Heyman, Piper              9 SMSC-MA                45.88      42.31        
  3 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA                43.63      42.56        
  4 McCarty, Alexandra        10 SMSC-MA                47.19      45.54        
  5 Fetchko, Joci              9 SMSC-MA                45.95      47.90        
 -- Chen, Carina              10 SMSC-MA                47.23     X42.39        
 -- Disbrow, Abby              9 SMSC-MA                48.23     X46.21        
 -- Snyder, Kyleigh           10 SMSC-MA                48.88     X48.25        
 -- Stoermer, Liza Marie       9 SMSC-MA              1:08.54     X52.00        
 -- Murphy, Jillian            9 SMSC-MA                   NT     X56.47        
 -- Arbour, Kiana              9 SMSC-MA                   NT   X1:11.26        
 -- Trostle, Cameron          10 SMSC-MA                   NT        XDQ        
 
Event 7  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA                27.58      27.52        
  2 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA                27.41      27.67        
  3 Garber, Josiah M          11 EPAC-MA                28.82      28.85        
  4 Trabucco, Nicholas        12 SMSC-MA                33.82      33.43        
  5 Kuffa, Ryan               11 SMSC-MA                36.27      34.93        
  6 Lippert, Aidan            11 SMSC-MA                36.71      35.65        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA                36.94     X34.71        
 -- Shirk, Michael            11 SMSC-MA                37.69     X36.83        
 -- Morton, Chase             11 SMSC-MA                40.69     X39.52        
 -- Plante, Joshua            11 SMSC-MA                43.11     X39.78        
 -- Walters, Cynciere         11 SMSC-MA                44.53     X43.28        
 -- Aichele, Bud              11 SMSC-MA                   NT     X47.95        
 
Event 8  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Tess              12 SMSC-MA                29.59      28.07        
  2 Hays, Reese               12 SMSC-MA                32.48      30.59        
  3 Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA                42.64      32.76        
  4 Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                   NT      33.67        
  5 Booths, Ashleigh          11 SMSC-MA                32.87      33.80        
  6 Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA                35.06      34.53        
 -- Garman, Kendall           12 SMSC-MA                33.80     X33.43        
 -- Bush, Gabriella           11 SMSC-MA                34.94     X34.52        
 -- Rost, Toireann            11 SMSC-MA                34.92     X35.09        
 -- Peachey, Isabel           11 SMSC-MA                40.71     X35.96        
 -- Wilson, Karlea            11 SMSC-MA                34.49     X36.33        
 -- Kiehl, Lauren             11 SMSC-MA                37.00     X37.13        
 -- Raymond, Mackenzie        11 SMSC-MA                   NT     X50.21        
 
Event 9  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haskins, John A           14 EPAC-MA                25.28      24.63        
  2 Mowe, Braelen             14 SMSC-MA                24.98      24.97        
  3 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA                27.02      26.32        
  4 James, Jaydon M           13 EPAC-MA                27.92      28.56        
  5 Heyman, EJ                13 SMSC-MA                30.28      30.97        
  6 Sheaffer, Adam            14 SMSC-MA                32.20      31.38        
 -- Apeti, Peter M            14 EPAC-MA                31.49     X29.89        
 -- Morton, Riley             14 SMSC-MA                34.71     X33.46        
 -- Bakermans, Darren         13 SMSC-MA                35.36     X33.48        
 -- Crowther, Michael         14 SMSC-MA                34.55     X34.29        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA                36.51     X37.38        
 
Event 10  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA                25.12      26.11        
  2 Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA                25.65      27.25        
  3 Ellis, Peyton             13 SMSC-MA                27.98      27.77        
  4 Hostetter, Kyleigh        14 SMSC-MA                29.56      29.33        
  5 Snyder, Londyn R          14 EPAC-MA                30.84      32.13        
  6 Crowther, Emma            14 SMSC-MA                33.47      32.77        
 -- Williams, Maya G          13 EPAC-MA                35.67     X33.73        
 
Event 11  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jack C           15 EPAC-MA                22.46      23.28        
  2 Barnes, Kevin             18 SMSC-MA                24.10      23.94        
  3 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                24.61      24.11        
  4 Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA                26.41      25.51        
  5 McClure, Colin            16 SMSC-MA                31.83      32.24        
 -- Singley, Michael G        15 EPAC-MA                26.69     X25.69        
 -- Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA                31.26     X30.55        
 
Event 12  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plempel, Jordan M         16 EPAC-MA                25.19      25.83        
  2 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA                27.78      28.16        
  3 Erme, Abbie               16 SMSC-MA                28.23      28.29        
  4 Mowe, Kenleigh            17 SMSC-MA                   NT      28.60        
  5 Zimmerman, Marlee I       16 EPAC-MA                28.69      29.25        
  6 Erme, Haylee              13 SMSC-MA                33.90      32.76        
 -- Danner, Myah M            15 EPAC-MA                30.24     X28.34        
 -- Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA                30.98     X30.64        
 -- Lamo, Vivian              14 SMSC-MA                40.13     X39.18        
 
Event 13  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                22.85      21.82        
  2 Rudge, Bennett             8 SMSC-MA                33.06      28.70        
 -- Levy, Logan                8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shirk, Kyle                8 SMSC-MA                   NT         DQ        
 
Event 14  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittman, Ryle              7 SMSC-MA                26.10      26.67        
  2 Johnson, Elise             8 SMSC-MA                31.23      28.32        
 -- Chen, Vivian               8 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Alternating Kick
 -- Kennedy, Mai               7 SMSC-MA                35.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chronister, Matthew        9 SMSC-MA                   NT      48.19        
  2 Decker, Nicholas          10 SMSC-MA                49.45      48.84        
  3 Pittman, Ayden             9 SMSC-MA                   NT    1:00.12        
 -- Zheng, Victor             10 SMSC-MA                   NT   X1:08.65        
 -- Succa, John                9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
 -- Denoto, Nicholas           9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                42.71      42.78        
  2 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA                45.90      45.00        
  3 Garman, Liv                9 SMSC-MA                   NT      49.12        
  4 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA                56.38      54.52        
  5 Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA                   NT      58.82        
  6 Weidner, Madalynn         10 SMSC-MA                   NT    1:03.31        
  7 McClure, Katelyn          10 SMSC-MA              1:03.72   x1:04.81        
 -- Samad, Kayla               9 SMSC-MA                   NT     X59.97        
 -- Liddick, Rowan             9 SMSC-MA                   NT   X1:03.45        
 -- Stoermer, Liza Marie       9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
 
Event 17  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA                39.98      38.91        
  2 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA                42.87      41.02        
  3 Kondek, Noah              11 SMSC-MA                44.59      44.19        
  4 Disbrow, Benjamin         12 SMSC-MA                49.78      45.20        
  5 Garber, Josiah M          11 EPAC-MA                37.54      47.20        
  6 O'Brien, Michael          12 SMSC-MA                48.79      48.23        
 -- Castillo, Alec E          11 EPAC-MA                48.69     X43.83        
 -- Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA                46.35     X44.25        
 -- Shyk, Ian C               11 EPAC-MA                52.71     X46.92        
 
Event 18  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kielty, Alice M           12 EPAC-MA                44.29      42.60        
  2 McCann, Callie            11 SMSC-MA                46.03      43.66        
  3 Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA                45.52      43.75        
  4 Bush, Gabriella           11 SMSC-MA                51.32      46.01        
  5 Kiehl, Lauren             11 SMSC-MA                48.96      46.89        
 -- Wilson, Karlea            11 SMSC-MA              1:00.97     X54.30        
 -- Raymond, Mackenzie        11 SMSC-MA                   NT         DQ        
 
Event 19  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA              1:17.41    1:15.50        
              35.45     1:15.50 (40.05)                                        
  2 Kondek, Brayden           13 SMSC-MA                   NT    1:18.19        
              37.01     1:18.19 (41.18)                                        
  3 James, Jaydon M           13 EPAC-MA              1:19.76    1:19.49        
              38.04     1:19.49 (41.45)                                        
  4 Kuffa, Hunter             13 SMSC-MA                   NT    1:21.97        
              38.38     1:21.97 (43.59)                                        
  5 Bakermans, Darren         13 SMSC-MA                   NT    1:29.25        
              42.59     1:29.25 (46.66)                                        
  6 Apeti, Peter M            14 EPAC-MA              1:35.85    1:32.85        
              41.84     1:32.85 (51.01)                                        
 -- Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA              1:40.06   X1:29.94        
              40.67     1:29.94 (49.27)                                        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA              1:50.34   X1:52.74        
              52.92     1:52.74 (59.82)                                        
 
Event 20  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA              1:13.64    1:12.90        
              34.38     1:12.90 (38.52)                                        
  2 Snyder, Londyn R          14 EPAC-MA              1:17.34    1:20.29        
              37.72     1:20.29 (42.57)                                        
  3 Guttshall, Makenna        13 SMSC-MA                   NT    1:27.06        
              40.07     1:27.06 (46.99)                                        
  4 Asper, Callie             14 SMSC-MA              1:23.44    1:27.78        
              41.16     1:27.78 (46.62)                                        
  5 Danner, Addi M            13 EPAC-MA                   NT    1:32.95        
              44.10     1:32.95 (48.85)                                        
  6 Crowther, Emma            14 SMSC-MA                   NT    1:45.38        
              49.44     1:45.38 (55.94)                                        
 
Event 21  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA              1:00.63    1:01.96        
              28.53     1:01.96 (33.43)                                        
  2 Asper, Garrett            16 SMSC-MA              1:13.24    1:12.50        
              33.29     1:12.50 (39.21)                                        
  3 Singley, Michael G        15 EPAC-MA              1:11.29    1:13.76        
              34.25     1:13.76 (39.51)                                        
  4 Book, Nathan              15 SMSC-MA              1:15.27    1:14.92        
              36.43     1:14.92 (38.49)                                        
  5 Shively, Kyle             16 SMSC-MA              1:16.88    1:15.93        
              36.38     1:15.93 (39.55)                                        
  6 Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA              1:12.15    1:18.97        
              37.02     1:18.97 (41.95)                                        
 
Event 22  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erme, Abbie               16 SMSC-MA                   NT    1:17.78        
              37.08     1:17.78 (40.70)                                        
  2 Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA              1:19.01    1:19.46        
              38.17     1:19.46 (41.29)                                        
  3 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              1:17.66    1:20.27        
              37.65     1:20.27 (42.62)                                        
  4 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              1:13.73    1:20.33        
              37.60     1:20.33 (42.73)                                        
  5 Mowe, Kenleigh            17 SMSC-MA              1:21.67    1:21.14        
              38.42     1:21.14 (42.72)                                        
  6 Erme, Haylee              13 SMSC-MA                   NT    1:31.73        
              43.60     1:31.73 (48.13)                                        
 
Event 23  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                36.66      35.28        
  2 Agar, Will                 8 SMSC-MA                54.09      48.30        
  3 Levy, Logan                8 SMSC-MA                   NT      58.09        
 
Event 24  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lenker, Marissa            7 SMSC-MA                51.14      40.61        
  2 Hoffheins, Carly           7 SMSC-MA                   NT      45.88        
 -- Dagen, Brynley             8 SMSC-MA                   NT     X48.71        
 -- Kennedy, Mai               7 SMSC-MA              1:06.68     X51.96        
 -- Kiehl, Makayla             7 SMSC-MA                   NT     X54.80        
 -- Parthiban, Harshita        8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      Pulling on lane line
 
Event 25  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Cameron           10 SMSC-MA              1:22.48    1:17.67        
              34.91     1:17.67 (42.76)                                        
  2 Brenner, Jack              9 SMSC-MA                   NT    1:24.18        
              39.34     1:24.18 (44.84)                                        
  3 Chronister, Matthew        9 SMSC-MA                   NT    1:24.81        
              39.92     1:24.81 (44.89)                                        
  4 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA              1:50.18    1:32.03        
              43.02     1:32.03 (49.01)                                        
 -- Pauling, Garyn             9 SMSC-MA                   NT   X1:28.44        
              40.14     1:28.44 (48.30)                                        
 -- Decker, Nicholas          10 SMSC-MA              1:23.18   X1:29.86        
              42.34     1:29.86 (47.52)                                        
 
Event 26  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA              1:28.22    1:23.65        
              38.26     1:23.65 (45.39)                                        
  2 Hostetter, Kara            9 SMSC-MA                   NT    1:28.58        
              39.75     1:28.58 (48.83)                                        
  3 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA                   NT    1:33.20        
              43.64     1:33.20 (49.56)                                        
  4 Heyman, Piper              9 SMSC-MA                   NT    1:37.10        
              44.69     1:37.10 (52.41)                                        
  5 Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA              1:43.10    1:43.13        
              44.93     1:43.13 (58.20)                                        
  6 McClure, Katelyn          10 SMSC-MA              1:48.74    1:50.65        
              51.32     1:50.65 (59.33)                                        
 -- Chen, Carina              10 SMSC-MA                   NT   X1:33.79        
              43.48     1:33.79 (50.31)                                        
 -- McCarty, Alexandra        10 SMSC-MA              1:49.16   X1:45.16        
              49.42     1:45.16 (55.74)                                        
 -- Disbrow, Abby              9 SMSC-MA                   NT   X1:47.59        
              50.49     1:47.59 (57.10)                                        
 -- Snyder, Kyleigh           10 SMSC-MA              2:02.84   X2:00.75        
              52.27   2:00.75 (1:08.48)                                        
 
Event 27  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA              1:01.64    1:01.56        
              29.93     1:01.56 (31.63)                                        
  2 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA              1:02.62    1:03.12        
              30.20     1:03.12 (32.92)                                        
  3 Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA              1:12.56    1:12.06        
              35.05     1:12.06 (37.01)                                        
  4 Snyder, Andrew            12 SMSC-MA              1:20.44    1:19.13        
  5 Kuffa, Ryan               11 SMSC-MA              1:21.53    1:20.11        
              37.49     1:20.11 (42.62)                                        
  6 Lippert, Aidan            11 SMSC-MA              1:26.21    1:23.39        
              38.11     1:23.39 (45.28)                                        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA              1:22.36   X1:13.11        
              35.55     1:13.11 (37.56)                                        
 -- Shyk, Ian C               11 EPAC-MA              1:13.40   X1:13.59        
              35.63     1:13.59 (37.96)                                        
 -- Shirk, Michael            11 SMSC-MA              1:28.40   X1:26.68        
              40.32     1:26.68 (46.36)                                        
 -- Morton, Chase             11 SMSC-MA              2:06.98   X1:33.84        
              43.10     1:33.84 (50.74)                                        
 -- Plante, Joshua            11 SMSC-MA              1:36.57   X1:34.90        
            1:34.84      1:34.90 (0.06)                                        
 -- Walters, Cynciere         11 SMSC-MA              1:44.90   X1:35.90        
              45.44     1:35.90 (50.46)                                        
 -- Aichele, Bud              11 SMSC-MA                   NT   X1:56.48        
              54.25   1:56.48 (1:02.23)                                        
 
Event 28  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Tess              12 SMSC-MA                57.34    1:02.59        
              29.91     1:02.59 (32.68)                                        
  2 Hays, Reese               12 SMSC-MA              1:11.76    1:09.09        
              32.45     1:09.09 (36.64)                                        
  3 Kielty, Alice M           12 EPAC-MA              1:13.44    1:11.71        
              32.36     1:11.71 (39.35)                                        
  4 Booths, Ashleigh          11 SMSC-MA              1:15.88    1:17.68        
              36.83     1:17.68 (40.85)                                        
  5 Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                   NT    1:18.81        
              35.78     1:18.81 (43.03)                                        
  6 Silot, Kim P              10 EPAC-MA              1:30.87    1:26.20        
              39.26     1:26.20 (46.94)                                        
 -- Peachey, Isabel           11 SMSC-MA              1:50.43        XDQ        
              41.48          DQ (47.39)                                        
 
Event 29  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mowe, Braelen             14 SMSC-MA                56.30      55.25        
              26.52       55.25 (28.73)                                        
  2 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA                57.00      57.10        
              27.17       57.10 (29.93)                                        
  3 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA              1:00.10      59.09        
              27.58       59.09 (31.51)                                        
  4 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA              1:01.20    1:04.90        
              29.38     1:04.90 (35.52)                                        
  5 Heyman, EJ                13 SMSC-MA              1:11.72    1:09.74        
              32.50     1:09.74 (37.24)                                        
  6 Sheaffer, Adam            14 SMSC-MA              1:15.15    1:14.93        
              34.24     1:14.93 (40.69)                                        
 -- Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA              1:06.58   X1:06.91        
              31.68     1:06.91 (35.23)                                        
 -- Morton, Riley             14 SMSC-MA              1:22.56   X1:18.21        
              36.21     1:18.21 (42.00)                                        
 -- Crowther, Michael         14 SMSC-MA              1:17.61   X1:20.37        
              36.83     1:20.37 (43.54)                                        
 
Event 30  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA                58.28      58.68        
              28.65       58.68 (30.03)                                        
  2 Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA                57.48      59.19        
              28.42       59.19 (30.77)                                        
  3 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA                59.02    1:02.78        
              30.62     1:02.78 (32.16)                                        
  4 Lenker, Haley             13 SMSC-MA              1:11.23    1:09.44        
              31.50     1:09.44 (37.94)                                        
  5 Guttshall, Makenna        13 SMSC-MA              1:26.79    1:11.89        
              33.81     1:11.89 (38.08)                                        
  6 Crowther, Emma            14 SMSC-MA              1:16.84    1:18.24        
              35.52     1:18.24 (42.72)                                        
 -- Williams, Maya G          13 EPAC-MA              1:25.85   X1:21.80        
              38.78     1:21.80 (43.02)                                        
 
Event 31  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA                48.30      50.16        
              23.91       50.16 (26.25)                                        
  2 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA                51.13      54.29        
              25.59       54.29 (28.70)                                        
  3 Kase, Evan                16 SMSC-MA                55.21      54.47        
              25.95       54.47 (28.52)                                        
  4 Barnes, Kevin             18 SMSC-MA                55.40      56.46        
              27.00       56.46 (29.46)                                        
  5 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA                56.91      56.86        
              27.54       56.86 (29.32)                                        
  6 McClure, Colin            16 SMSC-MA              1:14.46    1:15.87        
 -- Singley, Michael G        15 EPAC-MA                59.05   X1:00.35        
              36.79     1:00.35 (23.56)                                        
 -- Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA                57.00   X1:01.04        
              29.11     1:01.04 (31.93)                                        
 -- Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA              1:09.35   X1:02.41        
              29.43     1:02.41 (32.98)                                        
 
Event 32  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA              1:01.00      58.01        
              27.10       58.01 (30.91)                                        
  2 Erme, Haylee              13 SMSC-MA              1:24.14    1:00.43        
              28.30     1:00.43 (32.13)                                        
  3 Plempel, Jordan M         16 EPAC-MA                55.62    1:04.42        
              30.30     1:04.42 (34.12)                                        
  4 Zimmerman, Marlee I       16 EPAC-MA              1:02.37    1:09.62        
              33.23     1:09.62 (36.39)                                        
  5 Biss, Maggie              17 SMSC-MA              1:01.19    1:09.67        
              31.44     1:09.67 (38.23)                                        
  6 Schrade, Emily            17 SMSC-MA              1:09.53    1:30.08        
              41.69     1:30.08 (48.39)                                        
 -- Danner, Myah M            15 EPAC-MA              1:08.46     X56.34        
              27.06       56.34 (29.28)                                        
 -- Zimmerman, Hannah M       15 EPAC-MA              1:06.92   X1:09.61        
              30.51     1:09.61 (39.10)                                        
 -- Lamo, Vivian              14 SMSC-MA              1:31.80   X1:30.01        
              33.31     1:30.01 (56.70)                                        
 
Event 33  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Xander              8 SMSC-MA                   NT      25.84        
  2 Bock, Owen                 6 SMSC-MA                   NT      33.94        
  3 Boughanmi, Baraa M         6 EPAC-MA                   NT      38.97        
  4 Levy, Ethan                6 SMSC-MA                   NT      45.45        
 -- Rudge, Jackson             6 SMSC-MA                   NT     X41.90        
 
Event 34  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parthiban, Harshita        8 SMSC-MA                30.78      26.05        
  2 Williams, Bella M          7 EPAC-MA                28.37      26.93        
  3 Kozup, Jada                8 SMSC-MA                   NT      27.93        
  4 Kiehl, Makayla             7 SMSC-MA                33.43      29.71        
  5 Boughanmi, Israa M         6 EPAC-MA                   NT      39.76        
 -- Raymond, Ainsleigh         7 SMSC-MA                   NT     X29.82        
 -- Walters, Kyleigha          7 SMSC-MA                   NT     X42.38        
 -- Bruce, Macy                7 SMSC-MA                   NT     X42.47        
 -- Wiley, Emilee              7 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Did not finish on back
 
Event 35  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackley, Cameron           10 SMSC-MA                41.06      39.12        
  2 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA                   NT      41.48        
  3 Pittman, Ayden             9 SMSC-MA                   NT      46.34        
  4 Parrillo, Dominic          9 SMSC-MA                   NT      46.84        
 -- Denoto, Nicholas           9 SMSC-MA                   NT     X48.98        
 -- Pauling, Garyn             9 SMSC-MA                   NT     X51.52        
 -- Hays, Mason                9 SMSC-MA                52.83     X51.57        
 -- Zheng, Victor             10 SMSC-MA              1:06.16     X58.38        
 -- Succa, John                9 SMSC-MA                   NT   X1:04.21        
 -- Petula, Dylan             10 SMSC-MA                   NT   X1:05.76        
 -- Van Volkenburg, Jakob     10 SMSC-MA                   NT   X1:08.82        
 -- Tomasov, Evan              9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Not on back off wall
 
Event 36  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                39.19      41.64        
  2 Rockwell, Suha S          10 EPAC-MA                44.96      44.18        
  3 Hostetter, Kara            9 SMSC-MA                   NT      45.77        
  4 Fetchko, Joci              9 SMSC-MA                52.54      52.38        
  5 Heyman, Piper              9 SMSC-MA                53.75      54.12        
 -- Liddick, Rowan             9 SMSC-MA                   NT     X53.03        
 -- Samad, Kayla               9 SMSC-MA                   NT     X56.20        
 -- Stoermer, Liza Marie       9 SMSC-MA                   NT   X1:02.95        
 -- Snyder, Kyleigh           10 SMSC-MA                59.29   X1:04.34        
 -- Trostle, Cameron          10 SMSC-MA                   NT   X1:05.61        
 -- Murphy, Jillian            9 SMSC-MA                   NT   X1:09.82        
 -- Weidner, Madalynn         10 SMSC-MA                   NT   X1:11.52        
 -- Arbour, Kiana              9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 37  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bryce A           12 EPAC-MA                32.34      33.02        
  2 Castillo, Alec E          11 EPAC-MA                35.35      35.97        
  3 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA                34.53      36.73        
  4 Trabucco, Nicholas        12 SMSC-MA                37.76      37.33        
  5 Lippert, Aidan            11 SMSC-MA                42.99      42.71        
  6 Snyder, Andrew            12 SMSC-MA                43.40      44.81        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA                47.17     X43.00        
 -- Disbrow, Benjamin         12 SMSC-MA                55.82     X45.99        
 -- Plante, Joshua            11 SMSC-MA                49.21     X47.25        
 -- Morton, Chase             11 SMSC-MA                50.09     X49.68        
 -- Aichele, Bud              11 SMSC-MA                   NT   X1:00.25        
 
Event 38  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA                38.68      38.06        
  2 Booths, Ashleigh          11 SMSC-MA                41.62      39.89        
  3 Peachey, Isabel           11 SMSC-MA                43.91      40.65        
  4 Garman, Kendall           12 SMSC-MA                40.69      42.58        
  5 Singley, Rachel M         12 EPAC-MA                   NT      42.95        
  6 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                46.47      47.22        
 -- Bush, Gabriella           11 SMSC-MA                44.10     X43.35        
 -- Kiehl, Lauren             11 SMSC-MA                44.06     X45.79        
 -- Rost, Toireann            11 SMSC-MA                46.17     X46.09        
 -- Raymond, Mackenzie        11 SMSC-MA                   NT   X1:06.61        
 
Event 39  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haskins, John A           14 EPAC-MA              1:06.72    1:05.98        
              31.76     1:05.98 (34.22)                                        
  2 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA              1:18.34    1:16.15        
              36.38     1:16.15 (39.77)                                        
  3 Hancock, Zachary T        14 EPAC-MA              1:18.21    1:19.43        
              39.39     1:19.43 (40.04)                                        
  4 Heyman, EJ                13 SMSC-MA                   NT    1:22.00        
              39.02     1:22.00 (42.98)                                        
  5 Kuffa, Hunter             13 SMSC-MA                   NT    1:22.98        
              40.45     1:22.98 (42.53)                                        
  6 Morton, Riley             14 SMSC-MA              1:38.96    1:28.90        
              42.94     1:28.90 (45.96)                                        
 -- Leppla, Nathan M          13 EPAC-MA              1:35.30   X1:38.54        
              45.87     1:38.54 (52.67)                                        
 
Event 40  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA              1:03.64    1:07.74        
              32.21     1:07.74 (35.53)                                        
  2 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA              1:07.39    1:11.11        
              34.87     1:11.11 (36.24)                                        
  3 Hostetter, Kyleigh        14 SMSC-MA              1:15.69    1:17.26        
              38.16     1:17.26 (39.10)                                        
  4 Asper, Callie             14 SMSC-MA              1:21.59    1:20.02        
              38.67     1:20.02 (41.35)                                        
  5 Lenker, Haley             13 SMSC-MA                   NT    1:20.40        
              38.59     1:20.40 (41.81)                                        
  6 Williams, Maya G          13 EPAC-MA                   NT    1:34.91        
              45.74     1:34.91 (49.17)                                        
 -- Danner, Addi M            13 EPAC-MA                   NT   X1:21.82        
              39.61     1:21.82 (42.21)                                        
 
Event 41  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                56.61    1:00.23        
              29.07     1:00.23 (31.16)                                        
  2 Dowling, Jack C           15 EPAC-MA                58.14    1:01.71        
              29.30     1:01.71 (32.41)                                        
  3 Asper, Garrett            16 SMSC-MA              1:06.52    1:07.42        
              32.55     1:07.42 (34.87)                                        
  4 Fisic, Trevor N           15 EPAC-MA              1:06.29    1:10.23        
            1:10.26         1:10.23 ( )                                        
  5 Shively, Kyle             16 SMSC-MA              1:08.34    1:12.89        
              34.84     1:12.89 (38.05)                                        
 -- Zlogar, Jake P            15 EPAC-MA              1:35.75   X1:28.44        
            1:28.57         1:28.44 ( )                                        
 
Event 42  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA              1:09.31    1:07.48        
              33.00     1:07.48 (34.48)                                        
  2 Biss, Maggie              17 SMSC-MA              1:16.45    1:10.49        
              33.99     1:10.49 (36.50)                                        
  3 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              1:10.22    1:14.29        
              35.87     1:14.29 (38.42)                                        
  4 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA              1:14.20    1:15.05        
              36.35     1:15.05 (38.70)                                        
  5 Schrade, Emily            17 SMSC-MA              1:23.52    1:24.83        
  6 Lamo, Vivian              14 SMSC-MA              1:41.84    1:37.57        
 -- Danner, Myah M            15 EPAC-MA              1:19.23   X1:15.24        
              35.38     1:15.24 (39.86)                                        
 -- Zimmerman, Marlee I       16 EPAC-MA              1:17.68   X1:18.59        
              37.68     1:18.59 (40.91)                                        
 
Event 43  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                18.99      18.63        
  2 Agar, Will                 8 SMSC-MA                29.04      24.91        
 -- Shirk, Kyle                8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 44  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffheins, Carly           7 SMSC-MA                22.67      22.08        
  2 Lenker, Marissa            7 SMSC-MA                25.83      24.20        
  3 Lebo, Taylar               7 SMSC-MA                31.13      33.94        
 -- Dagen, Brynley             8 SMSC-MA                   NT     X25.47        
 -- Kennedy, Mai               7 SMSC-MA                   NT     X27.65        
 
Event 45  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garber, Timmy J           10 EPAC-MA                   NT      39.47        
  2 Brenner, Jack              9 SMSC-MA                   NT      51.29        
  3 Mason, Logan              10 SMSC-MA                   NT      54.45        
  4 Parrillo, Dominic          9 SMSC-MA                   NT      55.34        
 
Event 46  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA                40.90      40.11        
  2 Kielty, Helen M           10 EPAC-MA                44.55      44.65        
  3 Garman, Liv                9 SMSC-MA                   NT      50.88        
  4 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA                   NT      51.36        
  5 McClure, Katelyn          10 SMSC-MA                57.45    1:00.32        
 -- McCarty, Alexandra        10 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      One hand touch
 -- Fetchko, Joci              9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick
 -- Disbrow, Abby              9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA                31.81      30.63        
  2 Hancock, Isaac J          12 EPAC-MA                31.44      31.60        
  3 Castillo, Alec E          11 EPAC-MA                35.06      36.22        
  4 Trabucco, Nicholas        12 SMSC-MA                48.41      42.29        
  5 Kondek, Noah              11 SMSC-MA                39.24      42.38        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA                47.21     X41.69        
 -- Hughes, Murphy J          11 EPAC-MA                41.83     X41.74        
 -- Shyk, Ian C               11 EPAC-MA                47.26     X43.40        
 -- Disbrow, Benjamin         12 SMSC-MA                54.90     X48.21        
 -- O'Brien, Michael          12 SMSC-MA                59.09     X51.38        
 -- Kuffa, Ryan               11 SMSC-MA                44.03         DQ        
      Scissors kick
 -- Walters, Cynciere         11 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Alternating Kick
 -- Shirk, Michael            11 SMSC-MA              1:01.71        XDQ        
      One hand touch
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Tess              12 SMSC-MA                32.19      31.85        
  2 Mulroy, Montana N         12 EPAC-MA                40.83      39.87        
  3 McCann, Callie            11 SMSC-MA                   NT      45.22        
  4 Garman, Kendall           12 SMSC-MA                41.85      45.34        
 -- Wilson, Karlea            11 SMSC-MA                   NT     X43.21        
 -- Rost, Toireann            11 SMSC-MA                45.44     X49.10        
 -- Silot, Kim P              10 EPAC-MA                59.32         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mowe, Braelen             14 SMSC-MA              1:07.55    1:02.22        
              28.86     1:02.22 (33.36)                                        
  2 Haskins, John A           14 EPAC-MA              1:03.79    1:02.46        
              29.29     1:02.46 (33.17)                                        
  3 Hancock, Lucas D          14 EPAC-MA              1:12.26    1:12.67        
              32.90     1:12.67 (39.77)                                        
  4 Kuffa, Hunter             13 SMSC-MA                   NT    1:16.65        
              34.57     1:16.65 (42.08)                                        
  5 Apeti, Peter M            14 EPAC-MA                   NT    1:20.54        
              35.18     1:20.54 (45.36)                                        
 -- Crowther, Michael         14 SMSC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
              51.08        DQ (1:04.89)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ R          14 EPAC-MA                59.05    1:03.40        
              29.55     1:03.40 (33.85)                                        
  2 Sandhaus, Eliza M         13 EPAC-MA              1:04.93    1:09.60        
              33.23     1:09.60 (36.37)                                        
  3 Snyder, Londyn R          14 EPAC-MA              1:10.78    1:16.11        
              34.80     1:16.11 (41.31)                                        
  4 Hostetter, Kyleigh        14 SMSC-MA              1:30.00    1:28.33        
              38.93     1:28.33 (49.40)                                        
  5 Crowther, Emma            14 SMSC-MA              1:35.63    1:38.55        
              44.14     1:38.55 (54.41)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jack C           15 EPAC-MA                53.17      58.38        
              27.06       58.38 (31.32)                                        
  2 Burger, Alec M            17 EPAC-MA                55.15    1:02.01        
              28.89     1:02.01 (33.12)                                        
  3 Garbanzos, Seth E         15 EPAC-MA              1:02.84    1:03.42        
              29.48     1:03.42 (33.94)                                        
  4 Kase, Evan                16 SMSC-MA              1:09.96    1:05.27        
              29.91     1:05.27 (35.36)                                        
  5 Barnes, Kevin             18 SMSC-MA              1:05.39    1:06.10        
              29.24     1:06.10 (36.86)                                        
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabino, Aliyah C          16 EPAC-MA              1:03.78    1:04.80        
              31.19     1:04.80 (33.61)                                        
  2 Corbett, Delia R          15 EPAC-MA              1:08.77    1:12.17        
              33.05     1:12.17 (39.12)                                        
  3 Logan, Hannah K           16 EPAC-MA              1:06.05    1:13.53        
              32.98     1:13.53 (40.55)                                        
 
Event 53  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rudge, Bennett             8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      No touch - breast
              58.37        DQ (1:08.42)                                        
 
Event 54  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pittman, Ryle              7 SMSC-MA              2:03.90    1:58.33        
              53.18   1:58.33 (1:05.15)                                        
 -- Chen, Vivian               8 SMSC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
            1:01.41        DQ (1:18.23)                                        
 
Event 55  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chronister, Matthew        9 SMSC-MA              1:43.17    1:36.97        
              46.91     1:36.97 (50.06)                                        
  2 Zook, Kaeden A            10 EPAC-MA                   NT    1:41.06        
              49.50     1:41.06 (51.56)                                        
  3 Pittman, Ayden             9 SMSC-MA              1:51.11    1:41.41        
              45.73     1:41.41 (55.68)                                        
  4 Decker, Nicholas          10 SMSC-MA                   NT    1:46.76        
              55.31     1:46.76 (51.45)                                        
  5 Pauling, Garyn             9 SMSC-MA                   NT   x1:47.61        
              51.85     1:47.61 (55.76)                                        
  6 Mason, Logan              10 SMSC-MA                   NT   x1:51.18        
              50.48   1:51.18 (1:00.70)                                        
  7 Tomasov, Evan              9 SMSC-MA                   NT   x2:10.86        
            1:08.64   2:10.86 (1:02.22)                                        
 
Event 56  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA              1:26.80    1:26.00        
              42.18     1:26.00 (43.82)                                        
  2 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA              1:33.26    1:30.12        
  3 Hostetter, Kara            9 SMSC-MA                   NT    1:44.13        
              47.08     1:44.13 (57.05)                                        
  4 Boughanmi, Tasneem M      10 EPAC-MA                   NT    1:47.28        
              52.29     1:47.28 (54.99)                                        
  5 Garman, Liv                9 SMSC-MA              1:51.65    1:48.56        
              51.73     1:48.56 (56.83)                                        
 -- Chen, Carina              10 SMSC-MA                   NT   X1:50.93        
              53.42     1:50.93 (57.51)                                        
 -- Liddick, Rowan             9 SMSC-MA              2:12.20   X1:56.81        
              49.96   1:56.81 (1:06.85)                                        
 -- Samad, Kayla               9 SMSC-MA                   NT        XDQ        
      Scissors kick - fly
            1:02.18          DQ (59.91)                                        
 -- Zlogar, Emma E             9 EPAC-MA              1:56.78         DQ        
      Not on back off wall - back
              52.60        DQ (1:03.40)                                        
 
Event 57  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Bobby A          11 EPAC-MA              1:21.77    1:11.22        
              32.96     1:11.22 (38.26)                                        
  2 Garber, Josiah M          11 EPAC-MA              1:15.63    1:16.53        
              37.66     1:16.53 (38.87)                                        
  3 Turk-Geller, Brady        11 EPAC-MA              1:18.69    1:19.73        
              38.78     1:19.73 (40.95)                                        
  4 Kondek, Noah              11 SMSC-MA              1:29.12    1:32.17        
              44.23     1:32.17 (47.94)                                        
  5 O'Brien, Michael          12 SMSC-MA              1:38.31    1:34.16        
              48.04     1:34.16 (46.12)                                        
  6 Snyder, Andrew            12 SMSC-MA              1:31.90    1:34.33        
              44.43     1:34.33 (49.90)                                        
 -- Corbett, Mitchell J       12 EPAC-MA              1:34.79   X1:26.20        
              40.73     1:26.20 (45.47)                                        
 -- Marsico, Ugo R            12 EPAC-MA                   NT   X1:29.58        
              41.51     1:29.58 (48.07)                                        
 
Event 58  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Tess              12 SMSC-MA              1:12.15    1:12.28        
              32.18     1:12.28 (40.10)                                        
  2 Kielty, Alice M           12 EPAC-MA              1:27.75    1:19.66        
              36.61     1:19.66 (43.05)                                        
  3 Hays, Reese               12 SMSC-MA              1:25.01    1:19.90        
              36.48     1:19.90 (43.42)                                        
  4 Laudenslager, Cora J      11 EPAC-MA              1:30.50    1:28.01        
              40.70     1:28.01 (47.31)                                        
  5 McCann, Callie            11 SMSC-MA              1:35.95    1:29.58        
              44.77     1:29.58 (44.81)                                        
 
Event 59  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mowe, Braelen             14 SMSC-MA              2:31.50    2:19.38        
              28.78     1:05.24 (36.46)     1:46.80 (41.56)     2:19.38 (32.58)
  2 Kothe, Ryan G             14 EPAC-MA              2:24.17    2:23.05        
              29.99     1:07.91 (37.92)     1:49.53 (41.62)     2:23.05 (33.52)
  3 Dempsey, Luke A           13 EPAC-MA                   NT    2:23.60        
              29.64     1:07.81 (38.17)     1:51.42 (43.61)     2:23.60 (32.18)
  4 Kondek, Brayden           13 SMSC-MA                   NT    2:43.54        
                            1:17.97 ( )   2:43.70 (1:25.73)         2:43.54 ( )
  5 James, Jaydon M           13 EPAC-MA              2:47.63    2:45.91        
              35.85     1:20.00 (44.15)     2:07.07 (47.07)     2:45.91 (38.84)
  6 Bakermans, Darren         13 SMSC-MA                   NT    2:56.15        
              38.18     1:25.36 (47.18)     2:15.76 (50.40)     2:56.15 (40.39)
 
Event 60  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            14 EPAC-MA              2:20.00    2:21.18        
              30.64     1:06.46 (35.82)     1:48.32 (41.86)     2:21.18 (32.86)
  2 Benka-Davies, Zoe M       13 EPAC-MA              2:28.28    2:31.41        
              31.74     1:11.83 (40.09)     1:57.91 (46.08)     2:31.41 (33.50)
  3 Asper, Callie             14 SMSC-MA              2:48.02    2:52.06        
              35.72     1:20.44 (44.72)     2:13.23 (52.79)     2:52.06 (38.83)
  4 Guttshall, Makenna        13 SMSC-MA                   NT    2:57.93        
              37.61     1:26.09 (48.48)     2:15.13 (49.04)     2:57.93 (42.80)
  5 Lenker, Haley             13 SMSC-MA                   NT    3:00.80        
            1:24.27                             2:17.41 ( )     3:00.80 (43.39)
 -- Danner, Addi M            13 EPAC-MA                   NT         DQ        
              40.14     1:24.77 (44.63)     2:16.93 (52.16)          DQ (37.91)
 
Event 61  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack A         16 EPAC-MA              1:55.60    2:07.74        
              26.55     1:00.60 (34.05)     1:37.45 (36.85)     2:07.74 (30.29)
  2 Hancock, Jonah M          16 EPAC-MA              2:18.95    2:21.52        
              29.58     1:07.06 (37.48)     1:50.29 (43.23)     2:21.52 (31.23)
  3 Kase, Evan                16 SMSC-MA              2:23.93    2:23.10        
              30.49     1:07.05 (36.56)     1:49.99 (42.94)     2:23.10 (33.11)
  4 Waxmonsky, Alex D         15 EPAC-MA              2:28.97    2:29.52        
            1:11.33                             1:58.32 ( )     2:29.52 (31.20)
  5 Asper, Garrett            16 SMSC-MA              2:24.71    2:29.68        
              31.09     1:08.14 (37.05)     1:51.65 (43.51)     2:29.68 (38.03)
  6 Book, Nathan              15 SMSC-MA              2:41.23    2:35.66        
              32.86     1:14.88 (42.02)     1:59.39 (44.51)     2:35.66 (36.27)
 
Event 62  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plempel, Jordan M         16 EPAC-MA              2:16.26    2:20.33        
              29.37     1:05.44 (36.07)     1:46.37 (40.93)     2:20.33 (33.96)
  2 Reed, Emma E              16 EPAC-MA              2:21.09    2:31.56        
              32.79     1:09.75 (36.96)     1:56.80 (47.05)     2:31.56 (34.76)
  3 Szobocsan, Liza K         17 EPAC-MA              2:24.40    2:36.37        
              34.83     1:16.08 (41.25)     2:00.51 (44.43)     2:36.37 (35.86)
  4 Erme, Abbie               16 SMSC-MA                   NT    2:38.39        
              36.26     1:16.98 (40.72)     2:01.45 (44.47)     2:38.39 (36.94)
  5 Biss, Maggie              17 SMSC-MA              2:57.57    2:41.06        
              34.70     1:15.68 (40.98)     2:02.22 (46.54)     2:41.06 (38.84)
 
Event 63  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club-MA  'A'                   59.39    1:38.61        
     1) Rudge, Bennett 8                2) Shirk, Kyle 8                  
     3) Levy, Logan 8                   4) Agar, Will 8                   
              48.35     1:38.61 (50.26)                                        
 -- South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Rudge, Jackson 6                2) Levy, Ethan 6                  
     3) Myers, Xander 8                 4) Bock, Owen 6                   
            1:20.07        DQ (1:00.80)                                        
 
Event 64  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 1:24.21    1:26.53        
     1) Kennedy, Mai 7                  2) Hoffheins, Carly 7             
     3) Pittman, Ryle 7                 4) Lenker, Marissa 7              
              51.48     1:26.53 (35.05)                                        
  2 South Middleton Swim Club-MA  'B'                 1:40.06    1:41.22        
     1) Kiehl, Makayla 7                2) Chen, Vivian 8                 
     3) Lebo, Taylar 7                  4) Dagen, Brynley 8               
              54.29     1:41.22 (46.93)                                        
  3 South Middleton Swim Club-MA  'C'                      NT   x2:00.59        
     1) Johnson, Elise 8                2) Raymond, Ainsleigh 7           
     3) Walters, Kyleigha 7             4) Kozup, Jada 8                  
 
Event 65  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 2:30.29    2:24.81        
     1) Brenner, Jack 9                 2) Pittman, Ayden 9               
     3) Mason, Logan 10                 4) Ackley, Cameron 10             
              37.26     1:12.21 (34.95)     1:50.15 (37.94)     2:24.81 (34.66)
  2 South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT    2:55.22        
     1) Decker, Nicholas 10             2) Denoto, Nicholas 9             
     3) Parrillo, Dominic 9             4) Chronister, Matthew 9          
              41.02     1:37.39 (56.37)     2:24.32 (46.93)     2:55.22 (30.90)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'C'                      NT   x3:09.48        
     1) Hays, Mason 9                   2) Petula, Dylan 10               
     3) Tomasov, Evan 9                 4) Pauling, Garyn 9               
              50.95     1:46.12 (55.17)   3:09.48 (1:23.36)                    
 
Event 66  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:36.74    2:30.83        
     1) Kielty, Helen M 10              2) Rockwell, Suha S 10            
     3) Zlogar, Emma E 9                4) Turner, Hannah M 10            
              35.91     1:19.21 (43.30)     1:58.18 (38.97)     2:30.83 (32.65)
  2 South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT    3:11.98        
     1) Chen, Carina 10                 2) Disbrow, Abby 9                
     3) Fetchko, Joci 9                 4) Liddick, Rowan 9               
              43.19     1:34.82 (51.63)     2:24.64 (49.82)     3:11.98 (47.34)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'C'                      NT    3:20.31        
     1) Samad, Kayla 9                  2) McClure, Katelyn 10            
     3) McCarty, Alexandra 10           4) Snyder, Kyleigh 10             
              52.61                             2:27.57 ( )     3:20.31 (52.74)
 -- South Middleton Swim Club-MA  'A'                 2:40.13         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Shaulis, Emily 10               2) Heyman, Piper 9                
     3) Hostetter, Kara 9               4) Garman, Liv 9                  
              35.23     1:17.62 (42.39)     2:02.27 (44.65)          DQ (35.36)
 
Event 67  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:09.22    2:12.94        
     1) Miller, Bryce A 12              2) Garber, Josiah M 11            
     3) Hancock, Isaac J 12             4) Dempsey, Bobby A 11            
              32.90     1:11.14 (38.24)     1:44.07 (32.93)     2:12.94 (28.87)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:29.21    2:31.74        
     1) Hughes, Murphy J 11             2) Turk-Geller, Brady 11          
     3) Castillo, Alec E 11             4) Shyk, Ian C 11                 
              37.98     1:20.74 (42.76)     1:57.79 (37.05)     2:31.74 (33.95)
 -- South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT         DQ        
     1) Lippert, Aidan 11               2) Shirk, Michael 11              
     3) Disbrow, Benjamin 12            4) Snyder, Andrew 12              
              53.02     1:45.49 (52.47)     2:31.47 (45.98)          DQ (35.54)
 -- South Middleton Swim Club-MA  'A'                 2:15.12         DQ        
     1) Trabucco, Nicholas 12           2) O'Brien, Michael 12            
     3) Kondek, Noah 11                 4) Kuffa, Ryan 11                 
              39.47     1:27.37 (47.90)     2:12.07 (44.70)          DQ (35.19)
 
Event 68  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 2:23.87    2:31.51        
     1) Booths, Ashleigh 11             2) McCann, Callie 11              
     3) Hays, Reese 12                  4) Garman, Kendall 12             
              40.44     1:23.14 (42.70)     1:58.50 (35.36)     2:31.51 (33.01)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:41.34    2:38.20        
     1) Mulroy, Montana N 12            2) Laudenslager, Cora J 11        
     3) Kielty, Alice M 12              4) Silot, Kim P 10                
              39.02     1:23.83 (44.81)     2:00.89 (37.06)     2:38.20 (37.31)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT    2:57.50        
     1) Kiehl, Lauren 11                2) Bush, Gabriella 11             
     3) Rost, Toireann 11               4) Peachey, Isabel 11             
              44.91     1:31.65 (46.74)     2:20.44 (48.79)     2:57.50 (37.06)
 
Event 69  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            2:03.90    2:07.26        
     1) Hancock, Zachary T 14           2) Kothe, Ryan G 14               
     3) Haskins, John A 14              4) Dempsey, Luke A 13             
              36.09     1:11.85 (35.76)     1:38.92 (27.07)     2:07.26 (28.34)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'            2:18.71    2:26.65        
     1) Hancock, Lucas D 14             2) James, Jaydon M 13             
     3) Apeti, Peter M 14               4) Leppla, Nathan M 13            
              34.42     1:15.53 (41.11)     1:51.48 (35.95)     2:26.65 (35.17)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 1:57.43    2:27.65        
     1) Heyman, EJ 13                   2) Bakermans, Darren 13           
     3) Kondek, Brayden 13              4) Crowther, Michael 14           
              38.49   1:53.39 (1:14.90)     2:27.65 (34.26)                    
 
Event 70  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            1:57.72    2:02.27        
     1) Sandhaus, Eliza M 13            2) Turner, Sara C 14              
     3) Gallagher, ZoŽ R 14             4) Benka-Davies, Zoe M 13         
              32.97     1:06.69 (33.72)     1:35.05 (28.36)     2:02.27 (27.22)
  2 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 2:11.17    2:14.25        
     1) Hostetter, Kyleigh 14           2) Guttshall, Makenna 13          
     3) Ellis, Peyton 13                4) Lenker, Haley 13               
              36.27     1:14.47 (38.20)     1:44.06 (29.59)     2:14.25 (30.19)
  3 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'                 NT    2:34.91        
     1) Williams, Maya G 13             2) Snyder, Londyn R 14            
     3) Danner, Addi M 13               4) Singley, Rachel M 12           
              44.13     1:21.76 (37.63)     1:59.69 (37.93)     2:34.91 (35.22)
 
Event 71  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'            1:54.56    1:48.37        
     1) Burger, Alec M 17               2) Gallagher, Zack A 16           
     3) Dowling, Jack C 15              4) Hancock, Jonah M 16            
              28.43       56.11 (27.68)     1:21.55 (25.44)     1:48.37 (26.82)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'                 NT    1:58.02        
     1) Fisic, Trevor N 15              2) Singley, Michael G 15          
     3) Garbanzos, Seth E 15            4) Waxmonsky, Alex D 15           
              31.91     1:03.83 (31.92)     1:32.68 (28.85)     1:58.02 (25.34)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 1:44.51    1:59.06        
     1) Asper, Garrett 16               2) Kase, Evan 16                  
     3) Barnes, Kevin 18                4) Shively, Kyle 16               
              32.86     1:06.62 (33.76)     1:33.00 (26.38)     1:59.06 (26.06)
  4 South Middleton Swim Club-MA  'B'                      NT    2:27.33        
     1) Book, Nathan 15                 2) Morton, Riley 14               
     3) Kuffa, Hunter 13                4) McClure, Colin 16              
              35.14     1:12.29 (37.15)     2:04.28 (51.99)     2:27.33 (23.05)
 
Event 72  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club-MA  'A'                 NT    2:02.60        
     1) Reed, Emma E 16                 2) Szobocsan, Liza K 17           
     3) Rabino, Aliyah C 16             4) Plempel, Jordan M 16           
              32.56     1:09.23 (36.67)     1:37.19 (27.96)     2:02.60 (25.41)
  2 Elite Performance Aquatic Club-MA  'B'                 NT    2:10.69        
     1) Logan, Hannah K 16              2) Zimmerman, Hannah M 15         
     3) Corbett, Delia R 15             4) Zimmerman, Marlee I 16         
              33.87     1:10.44 (36.57)     1:41.91 (31.47)     2:10.69 (28.78)
  3 South Middleton Swim Club-MA  'A'                 1:56.66    2:12.62        
     1) Biss, Maggie 17                 2) Erme, Abbie 16                 
     3) Mowe, Kenleigh 17               4) Schrade, Emily 17              
              32.77     1:08.51 (35.74)     1:40.46 (31.95)     2:12.62 (32.16)