Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/26/2018 10:10 AM
               2018 CPAL All-Star Championship Meet - 2/25/2018                
                           Hosted by Palmyra Sharks                            
                Sunday, February 25, 2018 (SC Yards - 6 Lanes)                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:13.24      2/1994 CYAA                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:18.96    1:20.13        
     1) Simes, Cooper 8                 2) Mendenhall, William 6          
     3) Mentzer, Dominic 8              4) Miller, Soren 8                
              43.86     1:20.13 (36.27)                                        
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:19.49    1:21.51        
     1) Harringer, Avi 8                2) Lorei, Cameron 7               
     3) Klemunes, Jack 8                4) Groh, Eli 7                    
              44.34     1:21.51 (37.17)                                        
  3 South Middleton Swim Club  'A'                    1:23.72    1:22.97        
     1) Buehler, Grant 7                2) Chronister, Matthew 8          
     3) Brenner, Jack 8                 4) Pittman, Ayden 8               
              45.86     1:22.97 (37.11)                                        
  4 Palmyra Aquatic Club  'A'                         1:32.08    1:32.72        
     1) Cole, Dalton 8                  2) Cummings, Finn 7               
     3) Sholly, Ryan 8                  4) Yanchevskiy, Edvard 7          
              46.78     1:32.72 (45.94)                                        
 -- Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:33.61         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Kurmakov, Max 6                 2) Micklewright, Colin 8          
     3) deManincor, Gio 8               4) Patel, Dev 7                   
              51.04          DQ (45.46)                                        
 
Event 2  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:12.02      2/1994 LEBY                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmyra Aquatic Club  'A'                         1:21.89    1:22.39        
     1) Mickalonis, Sarah 8             2) Verma, Anushka 8               
     3) Adair, Madden 8                 4) Ancharski, Elyse 8             
              44.84     1:22.39 (37.55)                                        
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:22.33    1:24.16        
     1) Earhart, Reese 8                2) Dennison, Leah 8               
     3) Boland, Brooke 7                4) Conway, Presley 8              
              46.64     1:24.16 (37.52)                                        
  3 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:26.69    1:25.25        
     1) Troop, Caleigh 8                2) Messina, Sophia 8              
     3) Groff, Lainey 8                 4) Dougherty, Sarah 8             
              48.82     1:25.25 (36.43)                                        
  4 South Middleton Swim Club  'A'                    1:27.00    1:27.46        
     1) Disbrow, Abby 8                 2) Garman, Liv 8                  
     3) Hostetter, Kara 8               4) Seiber, Mackenzie 8            
              49.37     1:27.46 (38.09)                                        
  5 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:28.48    1:32.15        
     1) Modi, Vanita 8                  2) Mendenhall, Carly 8            
     3) Witmer, Madison 8               4) Cohen, Sophie 7                
              50.34     1:32.15 (41.81)                                        
  6 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:34.80    1:36.08        
     1) Walmer, Mikayla 8               2) Weaber, Mikalyn 8              
     3) Gibble, Stella 8                4) Rosenberg, Annika 8            
              52.66     1:36.08 (43.42)                                        
 
Event 3  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 2:15.10   2/23/2003 WSY Swimming                               
                         A Quigley, A Hamilton, S Gasparini, L Benedict    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:20.71    2:22.51        
     1) Kurmakov, Grant 10              2) Duffy, RJ 9                    
     3) Vicknair, Felix 10              4) Sucheski, Kyle 9               
              36.15     1:17.25 (41.10)     1:50.32 (33.07)     2:22.51 (32.19)
  2 Palmyra Aquatic Club  'A'                         2:23.63    2:24.15        
     1) Palmer, Cade 10                 2) Verma, Ricky 10                
     3) Lantz, Jacob 9                  4) Cummings, Cornelius 10         
              38.09     1:19.84 (41.75)     1:55.21 (35.37)     2:24.15 (28.94)
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:33.38    2:42.51        
     1) Boland, Wyatt 9                 2) Satheesh, Jaden 10             
     3) Santos, Marco 9                 4) Schweikert, Alex 10            
              38.94     1:26.02 (47.08)     2:05.88 (39.86)     2:42.51 (36.63)
  4 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:40.23    2:45.55        
     1) Trate, Danny 9                  2) Cheslock, Collin 9             
     3) Gladysz, Samuel 9               4) Sheetz, Gavin 10               
              42.26     1:27.61 (45.35)     2:09.97 (42.36)     2:45.55 (35.58)
  5 South Middleton Swim Club  'A'                    2:49.48    2:51.65        
     1) Kuffa, Ryan 10                  2) Kondek, Noah 10                
     3) McCormick, Garrett 10           4) Lippert, Aidan 10              
              44.04     1:30.36 (46.32)     2:12.70 (42.34)     2:51.65 (38.95)
  6 Cumberland Valley Aquatic Club  'B'               2:55.93    3:04.67        
     1) LaForme, Graham 9               2) Hendricks, Sean 10             
     3) Pesavento, Will 9               4) Metz, Ben 9                    
              49.57     1:39.03 (49.46)     2:29.15 (50.12)     3:04.67 (35.52)
 
Event 4  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 2:06.94   2/24/2013 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         A Mitrovic, S Raab, E Jones, C Ryland             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:26.92    2:32.09        
     1) Dougherty, Hailey 10            2) Garber, Julia 10               
     3) Mellinger, Ashley 9             4) Cronin, Tessa 10               
              38.26     1:25.54 (47.28)     1:58.64 (33.10)     2:32.09 (33.45)
  2 Big Spring Aquatic Club  'A'                      2:37.67    2:39.97        
     1) Brown, Addison 10               2) Eckenrode, Elizabeth 10        
     3) Ward, Kimberly 10               4) Fertig, Rebekah 10             
              40.24     1:31.16 (50.92)     2:08.72 (37.56)     2:39.97 (31.25)
  3 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:45.69    2:46.59        
     1) Keller, Zoe 9                   2) O'Connor, Gabby 9              
     3) Biggerstaff, Ryann 10           4) Kreider, Abby 10               
              40.75     1:27.70 (46.95)     2:12.74 (45.04)     2:46.59 (33.85)
  4 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:43.21    2:48.39        
     1) Artell, Eliza 10                2) Laudenslager, Cora 10          
     3) Heckman, Abbie 10               4) Kielty, Helen 9                
              42.73     1:31.14 (48.41)     2:10.29 (39.15)     2:48.39 (38.10)
  5 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:49.64    2:53.13        
     1) Mentzer, Ava 10                 2) Artus, Taylor 10               
     3) Staley, Jocelyn 10              4) Cohen, Joanna 9                
              48.20     1:29.78 (41.58)     2:18.13 (48.35)     2:53.13 (35.00)
 -- Lebanon Valley Otters  'A'                        3:05.63         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Pegher, Mia 9                   2) Wallace, Gracie 9              
     3) Fink, Samantha 9                4) Gilbert, Kenidee 9             
              40.83     1:29.82 (48.99)     2:25.22 (55.40)          DQ (43.05)
 
Event 5  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 13.73      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorei, Cameron             7 CVAC                   15.86      15.69        
  2 Falduts, Geno              8 Tidal Waves            16.00      16.03        
  3 Turk-Geller, Jonah         7 EPAC                   16.32      16.21        
  4 Gesell, Cameron            8 MSC                    16.28      16.27        
  5 Pittman, Ayden             8 SMSC                   16.55      16.74        
  6 Parrillo, Dominic          8 SMSC                   18.88      17.16        
  7 Heller, Braden             8 LPAC                   18.09      17.24        
  8 Harringer, Avi             8 CVAC                   18.33      17.69        
  9 Delacruz, Lucas            8 Gettysburg             18.11      18.64        
 10 Cole, Dalton               8 PACS                   20.22      18.81        
 11 deManincor, Gio            8 LPAC                   17.82      19.00        
 12 Miller, Soren              8 Tidal Waves            18.94      19.02        
 13 Chandler, Landon           7 EAC                    19.77      19.16        
 14 Miller, Jackson            8 MSC                    19.29      19.26        
 15 Amster, Sky                7 Gettysburg             19.71      20.22        
 16 Kurmakov, Max              6 LPAC                   18.72      25.02        
 
Event 6  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 14.37      2/1998 G. BUSS - EPAC                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archibald, Susan           8 Tidal Waves            16.60      16.76        
  2 Dougherty, Sarah           8 EAC                    20.53      17.13        
  3 Earhart, Reese             8 CVAC                   17.02      17.21        
  4 Seiber, Mackenzie          8 SMSC                   17.56      17.40        
  5 Witmer, Madison            8 Tidal Waves            17.52      17.41        
  6 Zlogar, Emma               8 EPAC                   18.99      17.70        
  7 Brainard, MaKenna          8 Gettysburg             17.05      17.74        
  8 Hartle, Ava                7 MSC                    17.98      17.93        
  9 Ancharski, Elyse           8 PACS                   19.67      18.08        
 10 Hostetter, Kara            8 SMSC                   17.05      18.24        
 11 LaForme, Amelia            7 CVAC                   18.80      18.64        
 12 Kennedy, Yuki              7 SMSC                   18.85      19.20        
 13 Erhard, Holden             8 CVAC                   19.20      19.45        
 14 Cohen, Sophie              7 Tidal Waves            19.61      20.13        
 15 deManincor, Harper         6 LPAC                   19.41      21.57        
 
Event 7  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 27.15      2/1988 P. ROBERTS - CY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Everett          10 EAC                    27.06      27.18        
  2 Cummings, Cornelius       10 PACS                   30.12      29.16        
  3 Dempsey, Bobby            10 EPAC                   29.05      29.47        
  4 Corey, Ian                10 CVAC                   29.84      29.92        
  5 Garber, Josiah            10 MSC                    29.28      30.18        
  6 Sucheski, Kyle             9 LPAC                   32.37      31.80        
  7 Frey, Gabriel             10 PACS                   32.38      32.89        
  8 Barone, Ryan              10 CVAC                   32.40      32.91        
  9 Pilsner, Anderson         10 EAC                    34.35      33.41        
 10 Duffy, RJ                  9 LPAC                   32.98      33.62        
 11 Ehrhart, Declan           10 MASC                   33.28      33.68        
 12 Garber, Timmy              9 MSC                    33.75      33.82        
 13 McCormick, Garrett        10 SMSC                   33.36      33.95        
 14 Carpenter, Grant          10 EPAC                   33.80      34.09        
 15 Shyk, Ian                 10 EPAC                   33.09      34.21        
 16 Sheetz, Gavin             10 Otters                 33.89      34.78        
 
Event 8  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 26.17   2/24/2013 Katie K Horan, Collegiate                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brainard, Maya            10 Gettysburg             29.73      30.16        
  2 Rhine, Elizabeth           9 Otters                 31.29      31.09        
  3 Thielemann, Myranda       10 Otters                 31.59      31.60        
  4 Harris, Elise              9 EPAC                   31.23      31.83        
  5 Ward, Kimberly            10 BSAC                   31.53      32.22        
  6 Fertig, Rebekah           10 BSAC                   32.08      33.24        
  7 Schaffer, Eleana          10 PACS                   33.56      33.34        
  8 Ketterman, Addelyn         9 Gettysburg             33.04      33.67        
  9 Kreider, Abby             10 Tidal Waves            33.53      34.20        
 10 Hawkins, Della            10 EPAC                   32.77      34.24        
 11 Cronin, Tessa             10 EAC                    34.02      34.30        
 12 Boone, Mary               10 CVAC                   33.18      34.41        
 12 Williams, Kayden          10 EPAC                   32.46      34.41        
 14 Wallace, Layla            10 Otters                 34.38      34.69        
 15 Dennison, Rhyan           10 CVAC                   33.35      35.02        
 16 Wilson, Karlea            10 SMSC                   34.49      36.35        
 
Event 9  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 18.34      2/2000 ANDREW SEILER - EAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falduts, Geno              8 Tidal Waves            20.76      19.74        
  2 Stubbe, Evan               8 LPAC                   23.41      22.17        
  3 Shaffer, Colin             8 LPAC                   23.26      22.36        
  4 Cummings, Finn             7 PACS                   23.26      22.40        
  5 Mendenhall, William        6 Tidal Waves            24.31      23.29        
  6 Chronister, Matthew        8 SMSC                   23.02      24.14        
  7 Eckenrode, Ethan           8 BSAC                   25.16      24.40        
  8 Annibali, Luca             8 Otters                 28.96      25.52        
  9 Thompson, Shaun            8 MASC                   24.17      25.98        
 10 Micklewright, Colin        8 LPAC                   24.36      26.07        
 11 Delacruz, Lucas            8 Gettysburg             25.90      26.28        
 12 Groh, Eli                  7 CVAC                   27.43      27.08        
 13 Newsome, Barrett           7 EAC                    29.08      27.79        
 14 Pauling, Garyn             8 MSC                    26.45      28.09        
 15 Denoto, Nicholas           8 SMSC                   32.05      31.26        
 16 Runkle, Jacob              7 MSC                    31.61      34.43        
 
Event 10  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 18.18   2/20/2005 Meaghan M Raab, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verma, Anushka             8 PACS                   22.45      22.15        
  2 Mickalonis, Sarah          8 PACS                   23.22      22.16        
  3 Shubert, Mackenzie         8 EAC                    24.17      23.34        
  4 Garman, Liv                8 SMSC                   23.58      23.59        
  5 Scheungrab, Alli           8 Gettysburg             24.06      23.71        
  6 Hostetter, Kara            8 SMSC                   25.49      24.37        
  7 Marchak, Maria             8 Gettysburg             24.38      24.65        
  7 Christopher, Abigail       8 BSAC                   23.78      24.65        
  9 Jurney, Claire             8 Gettysburg             24.11      24.75        
 10 Gibble, Stella             8 Otters                 26.81      25.14        
 11 Renard, Lauren             8 MSC                    24.47      25.22        
 12 Messina, Sophia            8 EAC                    25.88      25.25        
 13 Cronin, Jordyn             7 EAC                    25.61      25.46        
 14 Jacklin, Hailey            8 MASC                   26.25      26.35        
 15 Weaver, Charlee            8 Tidal Waves            25.26      26.79        
 16 Kahlenborn, Mary Ann       8 CVAC                   28.30      27.95        
 
Event 11  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 35.89      2/1989 J. PETERS - EAC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves            38.44      39.25        
  2 Garber, Josiah            10 MSC                    41.26      40.83        
  3 Barone, Ryan              10 CVAC                   41.98      41.45        
  4 Houck, Niko               10 EAC                    42.47      41.79        
  5 Duffy, RJ                  9 LPAC                   42.30      41.81        
  6 Kasputis, Daxton           9 EPAC                   43.88      43.27        
  7 Cheslock, Collin           9 Otters                 43.89      44.47        
  8 Mendenhall, Graham        10 Tidal Waves            47.43      44.64        
  9 Conway, Logan              9 EAC                    46.92      45.05        
 10 Satheesh, Jaden           10 CVAC                   45.51      45.92        
 11 Henry, Landon              9 EAC                    46.73      46.49        
 12 Kondek, Noah              10 SMSC                   44.59      47.10        
 13 Vicknair, Hayden           9 LPAC                   47.68      47.92        
 14 Hendricks, Sean           10 CVAC                   47.82      49.99        
 15 Tolstoy, Aleks            10 Tidal Waves            48.50      50.30        
 -- Verma, Ricky              10 PACS                   41.87         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 12  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 34.82   2/17/2008 Vivi M Tafuto, Hershey                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macariola, Kiera          10 Tidal Waves            39.89      40.70        
  2 Rhine, Elizabeth           9 Otters                 42.07      41.79        
  3 Ghosh, Kaya                9 CVAC                   42.44      42.68        
  4 Bretz, Sarah               9 LPAC                   43.33      44.10        
  5 Garman, Ella              10 SMSC                   43.09      44.75        
  6 Garber, Julia             10 EAC                    43.59      45.08        
  7 Turner, Hannah             9 EPAC                   44.94      45.19        
  8 Brown, Addison            10 BSAC                   44.32      45.56        
  9 Artus, Taylor             10 Tidal Waves            45.85      45.99        
 10 Gunkelman, Louisa         10 MASC                   45.28      46.18        
 11 McCann, Callie            10 SMSC                   46.36      46.20        
 12 Rost, Toireann            10 SMSC                   46.17      46.52        
 13 Rosenberg, Grace          10 Otters                 47.07      46.65        
 14 Bishop, Morgan            10 Gettysburg             46.03      47.33        
 15 Scheungrab, Samantha      10 Gettysburg             46.79      47.43        
 16 Hawkins, Della            10 EPAC                   46.84      48.85        
 
Event 13  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 30.36      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Seth              8 LPAC                   33.77      33.50        
  2 Mentzer, Dominic           8 Tidal Waves            35.54      35.97        
  3 Parker, Wyatt              8 Otters                 36.86      36.41        
  4 Shaffer, Colin             8 LPAC                   38.90      37.41        
  5 Buehler, Grant             7 SMSC                   37.53      38.17        
  6 Pittman, Ayden             8 SMSC                   38.15      38.38        
  7 Turk-Geller, Jonah         7 EPAC                   37.41      38.66        
  8 Brenner, Jack              8 SMSC                   37.70      38.74        
  9 Stubbe, Evan               8 LPAC                   39.58      39.60        
 10 Harringer, Avi             8 CVAC                   39.11      40.01        
 11 Sholly, Ryan               8 PACS                   38.72      40.20        
 12 Pauling, Garyn             8 MSC                    38.87      40.57        
 13 Eckenrode, Ethan           8 BSAC                   40.12      40.60        
 14 Trate, Colin               7 Otters                 46.46      44.19        
 15 Delacruz, Lucas            8 Gettysburg             45.23      45.22        
 16 Miller, Jackson            8 MSC                    46.01      45.98        
 
Event 14  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 30.78   2/27/2011 Katie K Horan, EPAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redfern, Kaitlyn           8 Gettysburg             35.86      35.35        
  2 Archibald, Susan           8 Tidal Waves            34.98      37.00        
  3 Mickalonis, Sarah          8 PACS                   37.56      38.61        
  4 Shubert, Mackenzie         8 EAC                    40.28      38.96        
  5 Brainard, MaKenna          8 Gettysburg             39.73      40.36        
  6 Graeser, Irie              8 MSC                    40.77      40.51        
  7 Garman, Liv                8 SMSC                   38.48      41.04        
  8 Rosenberg, Annika          8 Otters                 41.95      41.64        
  9 Seiber, Mackenzie          8 SMSC                   41.30      42.07        
 10 Hartle, Ava                7 MSC                    42.65      42.18        
 11 Zlogar, Emma               8 EPAC                   45.82      42.24        
 12 Dabrowski, Sarah           8 SMSC                   45.03      43.34        
 13 Cherricks, Cassandra       8 BSAC                   42.97      43.51        
 14 Erhard, Holden             8 CVAC                   43.34      44.40        
 15 Conway, Presley            8 CVAC                   44.51      44.42        
 16 Lantz, Ava                 7 PACS                   44.32      44.67        
 
Event 15  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 58.70   2/23/2003 Al Weik, FSC-MA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves          1:04.92    1:03.44        
              30.49     1:03.44 (32.95)                                        
  2 Dempsey, Bobby            10 EPAC                 1:06.26    1:07.01        
              31.55     1:07.01 (35.46)                                        
  3 Vicknair, Felix           10 LPAC                 1:08.46    1:08.18        
              32.33     1:08.18 (35.85)                                        
  4 Turk-Geller, Brady        10 EPAC                 1:09.66    1:09.72        
              33.26     1:09.72 (36.46)                                        
  5 Lantz, Jacob               9 PACS                 1:10.76    1:11.78        
              34.35     1:11.78 (37.43)                                        
  6 Corey, Ian                10 CVAC                 1:14.47    1:11.97        
              34.73     1:11.97 (37.24)                                        
  7 Derr, Greyden             10 CVAC                 1:11.40    1:12.32        
              33.85     1:12.32 (38.47)                                        
  8 Hughes, Murphy            10 EPAC                 1:14.54    1:14.00        
              36.08     1:14.00 (37.92)                                        
  9 Shyk, Ian                 10 EPAC                 1:13.40    1:14.24        
              35.79     1:14.24 (38.45)                                        
 10 Ward, Colin               10 PACS                 1:13.76    1:14.76        
              36.52     1:14.76 (38.24)                                        
 11 Carpenter, Grant          10 EPAC                 1:14.48    1:15.04        
              36.27     1:15.04 (38.77)                                        
 12 Boland, Wyatt              9 CVAC                 1:12.19    1:15.16        
              36.33     1:15.16 (38.83)                                        
 13 Ehrhart, Declan           10 MASC                 1:13.96    1:15.69        
              36.87     1:15.69 (38.82)                                        
 14 Sheetz, Gavin             10 Otters               1:14.10    1:16.15        
              36.20     1:16.15 (39.95)                                        
 15 Garber, Timmy              9 MSC                  1:18.87    1:19.21        
              37.32     1:19.21 (41.89)                                        
 16 Rusten, Tristen           10 LPAC                 1:19.62    1:19.44        
              38.03     1:19.44 (41.41)                                        
 
Event 16  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 58.74   2/23/2003 Emily Weaner, WSY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brainard, Maya            10 Gettysburg           1:07.15    1:06.63        
              32.43     1:06.63 (34.20)                                        
  2 Griest, Isabella          10 Tidal Waves          1:12.40    1:10.65        
              33.73     1:10.65 (36.92)                                        
  3 Ward, Kimberly            10 BSAC                 1:12.05    1:11.27        
              34.19     1:11.27 (37.08)                                        
  4 Cramer, Aubrey            10 CVAC                 1:11.99    1:11.60        
              34.23     1:11.60 (37.37)                                        
  5 Musser, Addie             10 Tidal Waves          1:10.31    1:11.89        
              33.96     1:11.89 (37.93)                                        
  6 Garman, Ella              10 SMSC                 1:12.67    1:12.70        
              35.04     1:12.70 (37.66)                                        
  7 Brown, Addison            10 BSAC                 1:12.05    1:14.12        
              35.51     1:14.12 (38.61)                                        
  8 Christopher, Ava          10 BSAC                 1:20.54    1:15.56        
              35.25     1:15.56 (40.31)                                        
  9 Fertig, Rebekah           10 BSAC                 1:15.63    1:15.80        
              35.79     1:15.80 (40.01)                                        
 10 Cherricks, Courtney       10 BSAC                 1:16.36    1:17.26        
              37.29     1:17.26 (39.97)                                        
 11 Booths, Ashleigh          10 SMSC                 1:15.88    1:18.25        
              36.72     1:18.25 (41.53)                                        
 12 Artell, Eliza             10 EPAC                 1:15.89    1:18.94        
              37.65     1:18.94 (41.29)                                        
 13 Bishop, Morgan            10 Gettysburg           1:19.65    1:19.75        
              38.29     1:19.75 (41.46)                                        
 14 Monahan, Riley             9 LPAC                 1:18.94    1:19.91        
              37.71     1:19.91 (42.20)                                        
 15 Reese, Kendall             9 LPAC                 1:21.10    1:23.20        
              40.15     1:23.20 (43.05)                                        
 16 Little, Isabella          10 CVAC                 1:20.98    1:25.18        
              39.74     1:25.18 (45.44)                                        
 
Event 17  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 16.93      2/1995 C. COURAGE - SAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Cooper              8 Tidal Waves            19.66      19.05        
  2 Klemunes, Jack             8 CVAC                   20.70      20.71        
  3 Kurmakov, Max              6 LPAC                   22.22      20.75        
  4 Parrillo, Dominic          8 SMSC                   22.08      21.20        
  5 Buehler, Grant             7 SMSC                   19.99      21.50        
  6 Thompson, Shaun            8 MASC                   21.05      21.54        
  7 Heller, Braden             8 LPAC                   22.05      22.32        
  8 Miller, Jackson            8 MSC                    22.78      22.70        
  9 Nguyen, Max                7 EAC                    23.36      22.99        
 10 deManincor, Gio            8 LPAC                   23.67      23.10        
 11 Pauling, Garyn             8 MSC                    22.85      23.38        
 12 Joshi, Satvik              8 CVAC                   24.91      24.21        
 13 Cole, Dalton               8 PACS                   24.59      24.36        
 14 Micklewright, Colin        8 LPAC                   24.71      24.52        
 15 Barry, Anderson            5 EAC                    25.23      24.53        
 16 Piper, Kylan               7 MASC                   24.14      25.29        
 
Event 18  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 16.38      2/2000 KAYLA MASLOWSKI - GETY                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archibald, Susan           8 Tidal Waves            20.03      19.04        
  2 Hunt, Sophie               8 LPAC                   20.08      19.45        
  3 Modi, Vanita               8 Tidal Waves            21.16      20.24        
  4 Adair, Madden              8 PACS                   23.10      20.52        
  5 Earhart, Reese             8 CVAC                   20.56      20.68        
  6 Jurney, Claire             8 Gettysburg             20.91      20.70        
  7 Walmer, Mikayla            8 Otters                 23.11      21.95        
  8 Troop, Caleigh             8 EAC                    22.88      22.38        
  8 Brainard, MaKenna          8 Gettysburg             21.83      22.38        
 10 Hartle, Ava                7 MSC                    23.00      22.51        
 11 Marchak, Maria             8 Gettysburg             20.89      22.77        
 12 Rosenberg, Annika          8 Otters                 21.69      23.09        
 13 Graeser, Irie              8 MSC                    23.12      23.28        
 14 Doyle, Amora               6 LPAC                   22.47      24.60        
 15 Cherricks, Cassandra       8 BSAC                   23.09      24.63        
 16 Lenker, Marissa            6 SMSC                   23.19      25.11        
 
Event 19  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 30.27      2/2000 CODY WEIK - CVAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Brady        10 EPAC                   34.53      35.28        
  2 Kurmakov, Grant           10 LPAC                   36.32      35.89        
  3 Castillo, Alec            10 EPAC                   35.35      36.10        
  4 Ketchum, Jack              9 EAC                    37.24      37.46        
  5 Boland, Wyatt              9 CVAC                   37.95      38.28        
  6 Houck, Niko               10 EAC                    37.91      38.29        
  7 Palmer, Cade              10 PACS                   38.04      38.37        
  8 Zastowny, Owen            10 PACS                   38.53      38.44        
  9 Ward, Colin               10 PACS                   38.97      38.66        
 10 Hughes, Murphy            10 EPAC                   39.18      39.52        
 11 Santos, Marco              9 CVAC                   38.05      39.60        
 12 Pilsner, Anderson         10 EAC                    39.61      39.77        
 13 Ritter, Cash              10 LPAC                   40.60      40.11        
 14 Shyk, Ian                 10 EPAC                   40.64      40.27        
 15 Frey, Gabriel             10 PACS                   41.05      40.86        
 16 Trate, Danny               9 Otters                 41.78      42.86        
 
Event 20  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 29.89   2/24/2013 Katie K Horan, Collegiate                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thielemann, Myranda       10 Otters                 36.19      36.25        
  2 Sweeney, Coryn            10 LPAC                   36.99      36.75        
  3 Lorei, Leila              10 CVAC                   37.16      38.15        
  4 Musser, Addie             10 Tidal Waves            37.45      38.31        
  5 Waxmonsky, Ava             9 LPAC                   39.16      38.66        
  6 Dougherty, Hailey         10 EAC                    38.56      38.74        
  7 Rosenberg, Grace          10 Otters                 40.78      39.95        
  8 Wallace, Layla            10 Otters                 42.03      40.71        
  9 Cherricks, Courtney       10 BSAC                   40.24      40.91        
 10 Cronin, Tessa             10 EAC                    40.58      41.40        
 11 Staley, Jocelyn           10 Tidal Waves            41.42      41.43        
 12 Keller, Zoe                9 Tidal Waves            38.71      41.75        
 13 Turner, Hannah             9 EPAC                   41.94      41.81        
 14 Little, Isabella          10 CVAC                   39.73      42.25        
 15 Witalec, Reagan            9 CVAC                   42.25      43.16        
 -- Ketterman, Addelyn         9 Gettysburg             39.40         DQ        
      No touch at turn
 
Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 14.88      2/1998 C. WEIK - LEBY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Colton              8 EAC                    16.21      15.73        
  2 Gesell, Cameron            8 MSC                    18.25      17.99        
  3 Klemunes, Jack             8 CVAC                   18.07      18.26        
  4 Simes, Cooper              8 Tidal Waves            19.40      18.46        
  5 Turk-Geller, Jonah         7 EPAC                   19.12      20.15        
  6 Bautista, Jeshuah          8 Tidal Waves            23.02      20.41        
  7 Brenner, Jack              8 SMSC                   20.03      21.52        
  8 Parrillo, Dominic          8 SMSC                   24.62      22.54        
  9 Yakstis-Startoni, Josiah   5 Otters                 30.77      27.31        
 10 Amster, Sky                7 Gettysburg             28.46      27.73        
 11 Klucinec, Gavin            7 PACS                   30.30      29.51        
 12 Runkle, Jacob              7 MSC                    27.25      31.38        
 -- Chandler, Landon           7 EAC                    26.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Denoto, Nicholas           8 SMSC                   27.86         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 14.76   2/20/2005 Meaghan M Raab, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennison, Leah             8 CVAC                   19.25      18.73        
  2 Adair, Madden              8 PACS                   21.23      18.97        
  3 Groff, Lainey              8 EAC                    20.26      19.00        
  4 Jurney, Claire             8 Gettysburg             19.46      19.25        
  5 Zlogar, Emma               8 EPAC                   21.74      19.28        
  6 Redfern, Kaitlyn           8 Gettysburg             19.94      19.40        
  7 Boland, Brooke             7 CVAC                   20.03      19.96        
  8 Dougherty, Sarah           8 EAC                    20.65      20.31        
  9 Weaver, Charlee            8 Tidal Waves            20.69      20.67        
 10 Marchak, Maria             8 Gettysburg             20.89      21.27        
 11 Troop, Caleigh             8 EAC                    22.60      21.74        
 12 Hunt, Sophie               8 LPAC                   21.43      21.81        
 13 Messina, Sophia            8 EAC                    22.43      23.43        
 14 Disbrow, Abby              8 SMSC                   23.20      23.83        
 15 Bender, Isabella           7 CVAC                   23.42      24.64        
 16 Walmer, Mikayla            8 Otters                 23.67      25.31        
 
Event 23  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 29.58      2/1990 N. DYER - EPAC                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rachael, Everett          10 EAC                    30.02      30.55        
  2 Groh, Bode                10 CVAC                   33.03      34.47        
  3 Vicknair, Felix           10 LPAC                   33.59      35.26        
  4 Lantz, Jacob               9 PACS                   34.91      36.66        
  5 Sucheski, Kyle             9 LPAC                   38.30      37.07        
  6 Zastowny, Owen            10 PACS                   37.69      37.40        
  7 Castillo, Alec            10 EPAC                   36.98      38.78        
  8 Kasputis, Daxton           9 EPAC                   40.59      38.98        
  9 Pitassi, Leo               9 LPAC                   39.94      39.11        
 10 Vicknair, Hayden           9 LPAC                   39.29      39.13        
 11 Claar, Cohen              10 PACS                   41.85      39.28        
 12 Ritter, Cash              10 LPAC                   40.99      39.39        
 13 Derr, Greyden             10 CVAC                   39.12      39.46        
 14 Satheesh, Jaden           10 CVAC                   38.83      40.38        
 15 Steach, Bryce              9 EAC                    39.60      40.96        
 16 Garber, Timmy              9 MSC                    40.99      41.42        
 
Event 24  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 29.41   2/23/2003 Emily Weaner, WSY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Ashley          9 EAC                    34.54      33.61        
  2 Sweeney, Coryn            10 LPAC                   36.04      35.17        
  3 Gunkelman, Louisa         10 MASC                   36.38      36.51        
  4 Harris, Elise              9 EPAC                   37.46      36.63        
  5 Lorei, Leila              10 CVAC                   36.24      37.19        
  6 Garber, Julia             10 EAC                    38.10      37.84        
  7 Boone, Mary               10 CVAC                   40.07      39.05        
  8 Dennison, Rhyan           10 CVAC                   39.16      39.09        
  9 Reynolds, Katie           10 LPAC                   38.88      40.65        
 10 Heckman, Abbie            10 EPAC                   38.91      40.78        
 11 Dougherty, Hailey         10 EAC                    39.65      40.97        
 12 Shaulis, Emily             9 SMSC                   41.17      41.21        
 13 Ghosh, Kaya                9 CVAC                   41.21      41.70        
 14 Eckenrode, Elizabeth      10 BSAC                   39.90      41.91        
 15 Artell, Eliza             10 EPAC                   41.86      43.14        
 16 Reber, Vika                9 Gettysburg             43.79      43.15        
 
Event 25  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:16.74      2/2001 ALLEN WEIK - FSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorei, Cameron             7 CVAC                 1:25.68    1:26.02        
              40.20     1:26.02 (45.82)                                        
  2 Falduts, Geno              8 Tidal Waves          1:28.77    1:30.37        
              44.33     1:30.37 (46.04)                                        
  3 Houck, Colton              8 EAC                  1:28.33    1:30.66        
              40.12     1:30.66 (50.54)                                        
  4 Edwards, Seth              8 LPAC                 1:28.15    1:31.08        
              39.66     1:31.08 (51.42)                                        
  5 Mentzer, Dominic           8 Tidal Waves          1:37.34    1:36.15        
              44.10     1:36.15 (52.05)                                        
  6 Gesell, Cameron            8 MSC                  1:37.34    1:36.48        
              43.58     1:36.48 (52.90)                                        
  7 Bautista, Jeshuah          8 Tidal Waves          1:43.16    1:45.85        
              51.51     1:45.85 (54.34)                                        
  8 Thompson, Shaun            8 MASC                 1:49.83    1:55.66        
              54.01   1:55.66 (1:01.65)                                        
  9 Runkle, Jacob              7 MSC                  2:25.28    2:29.44        
            1:13.62   2:29.44 (1:15.82)                                        
 -- Chronister, Matthew        8 SMSC                 1:44.05         DQ        
      One hand touch - fly
              49.75          DQ (57.26)                                        
 -- Bost, Grady                8 Otters               2:13.38         DQ        
      Scissors kick - breast
              57.19        DQ (1:06.06)                                        
 -- Parker, Wyatt              8 Otters               1:34.70         DQ        
      Alternating Kick - fly
              44.51          DQ (50.40)                                        
 
Event 26  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:18.00      2/2001 ANDREA STAUB - HAY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redfern, Kaitlyn           8 Gettysburg           1:35.59    1:33.02        
              45.71     1:33.02 (47.31)                                        
  2 Verma, Anushka             8 PACS                 1:37.19    1:33.17        
            1:33.32         1:33.17 ( )                                        
  3 Mendenhall, Carly          8 Tidal Waves          1:42.45    1:43.80        
              46.76     1:43.80 (57.04)                                        
  4 Dennison, Leah             8 CVAC                 1:43.69    1:44.34        
              49.14     1:44.34 (55.20)                                        
  5 Groff, Lainey              8 EAC                  1:46.57    1:44.62        
              47.80     1:44.62 (56.82)                                        
  6 Christopher, Abigail       8 BSAC                 1:51.90    1:48.90        
              53.22     1:48.90 (55.68)                                        
  7 Cronin, Jordyn             7 EAC                  1:48.88    1:49.66        
              54.52     1:49.66 (55.14)                                        
  8 Gibble, Stella             8 Otters               1:59.02    1:55.05        
              53.33   1:55.05 (1:01.72)                                        
  9 Conway, Presley            8 CVAC                 1:53.10    1:56.33        
              56.68     1:56.33 (59.65)                                        
 10 Jacklin, Hailey            8 MASC                 2:04.16    1:58.44        
              53.80   1:58.44 (1:04.64)                                        
 11 Renard, Lauren             8 MSC                  1:54.98    1:59.00        
            1:00.38     1:59.00 (58.62)                                        
 12 Grissinger, Bailey         8 PACS                 2:05.77    2:00.93        
              59.13   2:00.93 (1:01.80)                                        
 13 Bender, Isabella           7 CVAC                 2:05.67    2:02.77        
              53.25   2:02.77 (1:09.52)                                        
 14 Weaber, Mikalyn            8 Otters               2:01.10    2:03.77        
              55.96   2:03.77 (1:07.81)                                        
 -- Boland, Brooke             7 CVAC                 1:44.86         DQ        
      Hands not separated - breast
              47.04          DQ (57.05)                                        
 -- Dabrowski, Sarah           8 SMSC                 2:04.09         DQ        
      Kick before pull during cycle - breast
              53.00        DQ (1:03.64)                                        
 
Event 27  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:06.25      2/2000 CODY WEIK - CVAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simes, Camryn             10 Tidal Waves          1:14.85    1:14.33        
              35.08     1:14.33 (39.25)                                        
  2 Garber, Josiah            10 MSC                  1:19.33    1:16.79        
              36.48     1:16.79 (40.31)                                        
  3 Cummings, Cornelius       10 PACS                 1:18.08    1:17.32        
              35.78     1:17.32 (41.54)                                        
  4 Groh, Bode                10 CVAC                 1:16.32    1:20.85        
              37.18     1:20.85 (43.67)                                        
  5 Verma, Ricky              10 PACS                 1:23.82    1:23.25        
              39.72     1:23.25 (43.53)                                        
  6 Santos, Marco              9 CVAC                 1:24.84    1:23.70        
              39.84     1:23.70 (43.86)                                        
  7 Ketchum, Jack              9 EAC                  1:25.37    1:25.49        
              40.47     1:25.49 (45.02)                                        
  8 Castillo, Alec            10 EPAC                 1:24.24    1:26.05        
              37.76     1:26.05 (48.29)                                        
  9 Kasputis, Daxton           9 EPAC                 1:27.32    1:27.24        
              39.80     1:27.24 (47.44)                                        
 10 Cheslock, Collin           9 Otters               1:27.82    1:30.74        
              44.28     1:30.74 (46.46)                                        
 11 Claar, Cohen              10 PACS                 1:32.58    1:30.97        
              43.62     1:30.97 (47.35)                                        
 12 Kondek, Noah              10 SMSC                 1:34.01    1:33.38        
              43.40     1:33.38 (49.98)                                        
 13 Kishel, Macintyre         10 PACS                 1:39.54    1:33.61        
              44.60     1:33.61 (49.01)                                        
 14 Carlson, Max              10 Gettysburg           1:38.78    1:36.76        
              43.70     1:36.76 (53.06)                                        
 15 Conway, Logan              9 EAC                  1:38.97    1:39.50        
              48.45     1:39.50 (51.05)                                        
 -- Lippert, Aidan            10 SMSC                 1:42.51         DQ        
      One hand touch - breast
              40.11          DQ (52.68)                                        
 
Event 28  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:07.42   2/24/2013 Katie K Horan, Collegiate                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Ashley          9 EAC                  1:16.92    1:16.00        
              35.84     1:16.00 (40.16)                                        
  2 Brainard, Maya            10 Gettysburg           1:20.86    1:16.78        
              37.00     1:16.78 (39.78)                                        
  3 Gunkelman, Louisa         10 MASC                 1:24.87    1:22.78        
              36.97     1:22.78 (45.81)                                        
  4 Cramer, Aubrey            10 CVAC                 1:23.83    1:23.30        
              38.56     1:23.30 (44.74)                                        
  5 Griest, Isabella          10 Tidal Waves          1:23.71    1:25.30        
              39.81     1:25.30 (45.49)                                        
  6 Macariola, Kiera          10 Tidal Waves          1:24.36    1:26.31        
              40.32     1:26.31 (45.99)                                        
  7 Ketterman, Addelyn         9 Gettysburg           1:27.07    1:29.57        
              41.64     1:29.57 (47.93)                                        
  8 Heckman, Abbie            10 EPAC                 1:27.60    1:29.74        
              41.93     1:29.74 (47.81)                                        
  9 Rosenberg, Grace          10 Otters               1:33.13    1:30.32        
              41.89     1:30.32 (48.43)                                        
 10 Bishop, Morgan            10 Gettysburg           1:30.32    1:30.50        
              42.46     1:30.50 (48.04)                                        
 11 Reynolds, Katie           10 LPAC                 1:31.78    1:30.75        
              41.06     1:30.75 (49.69)                                        
 12 Wallace, Gracie            9 Otters               1:34.90    1:33.89        
              42.55     1:33.89 (51.34)                                        
 13 Bretz, Sarah               9 LPAC                 1:30.87    1:34.24        
              45.43     1:34.24 (48.81)                                        
 14 Biggerstaff, Ryann        10 Tidal Waves          1:37.77    1:34.38        
              43.74     1:34.38 (50.64)                                        
 15 Eckenrode, Elizabeth      10 BSAC                 1:31.91    1:34.59        
              44.11     1:34.59 (50.48)                                        
 16 Dunsworth, Kenadie        10 Otters               1:34.77    1:34.79        
              42.01     1:34.79 (52.78)                                        
 
Event 29  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:00.87      2/1980 HSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:11.34    1:11.02        
     1) Heller, Braden 8                2) Stubbe, Evan 8                 
     3) Shaffer, Colin 8                4) Edwards, Seth 8                
              36.80     1:11.02 (34.22)                                        
  2 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:22.13    1:20.74        
     1) Youndt, Kolton 8                2) Chandler, Landon 7             
     3) Nguyen, Max 7                   4) Houck, Colton 8                
              41.83     1:20.74 (38.91)                                        
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:39.27    1:31.58        
     1) Joshi, Satvik 8                 2) Hasan, Humza 7                 
     3) Little, Duncan 7                4) Thungavel, Tharun 8            
              41.31     1:31.58 (50.27)                                        
  4 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:48.55    1:48.63        
     1) Fink, Andrew 7                  2) Fox, Owen 7                    
     3) Aurentz, Aydin 8                4) Bost, Grady 8                  
              53.05     1:48.63 (55.58)                                        
  5 Big Spring Aquatic Club  'A'                      2:03.73    2:06.18        
     1) Souder, Liam 7                  2) Thompson, Samuel 7             
     3) Wilson, Toryn 5                 4) Fertig, Samuel 6               
              46.42   2:06.18 (1:19.76)                                        
 
Event 30  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.12      2/1988 EAC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:17.48    1:15.96        
     1) Modi, Vanita 8                  2) Weaver, Charlee 8              
     3) Mendenhall, Carly 8             4) Witmer, Madison 8              
              37.84     1:15.96 (38.12)                                        
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:20.30    1:19.98        
     1) Erhard, Holden 8                2) Elmore, Madison 8              
     3) Bender, Isabella 7              4) LaForme, Amelia 7              
              39.30     1:19.98 (40.68)                                        
  3 South Middleton Swim Club  'A'                    1:25.97    1:23.54        
     1) Dabrowski, Sarah 8              2) Disbrow, Abby 8                
     3) Kennedy, Yuki 7                 4) Pittman, Ryle 6                
              42.35     1:23.54 (41.19)                                        
  4 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:26.64    1:23.90        
     1) Cronin, Jordyn 7                2) Henry, Julia 7                 
     3) Shull, Sonoma 7                 4) Shubert, Mackenzie 8           
              43.41     1:23.90 (40.49)                                        
  5 Palmyra Aquatic Club  'A'                         1:30.00    1:26.86        
     1) Vates, Abigail 8                2) Sabat, Priya 7                 
     3) Grissinger, Bailey 8            4) Lantz, Ava 7                   
              46.08     1:26.86 (40.78)                                        
  6 South Middleton Swim Club  'B'                    1:33.37    1:28.19        
     1) Fetchko, Joci 8                 2) Liddick, Rowan 8               
     3) Lenker, Marissa 6               4) Simon, Emma 8                  
              45.16     1:28.19 (43.03)                                        
 
Event 31  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:58.23   2/22/2004 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         D Nolan, T Maurer, M Veith, K Ruddle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:10.12    2:07.52        
     1) Corey, Ian 10                   2) Derr, Greyden 10               
     3) Barone, Ryan 10                 4) Groh, Bode 10                  
              32.33     1:04.94 (32.61)     1:37.08 (32.14)     2:07.52 (30.44)
  2 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:11.58    2:08.59        
     1) Turk-Geller, Brady 10           2) Carpenter, Grant 10            
     3) Hughes, Murphy 10               4) Dempsey, Bobby 10              
              32.83     1:06.48 (33.65)     1:40.01 (33.53)     2:08.59 (28.58)
  3 Palmyra Aquatic Club  'A'                         2:17.71    2:19.78        
     1) Claar, Cohen 10                 2) Frey, Gabriel 10               
     3) Zastowny, Owen 10               4) Ward, Colin 10                 
              37.17     1:10.63 (33.46)     1:45.37 (34.74)     2:19.78 (34.41)
  4 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:22.41    2:24.61        
     1) Rusten, Tristen 10              2) Pitassi, Leo 9                 
     3) Vicknair, Hayden 9              4) Ritter, Cash 10                
              37.16     1:13.11 (35.95)     1:49.89 (36.78)     2:24.61 (34.72)
  5 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:29.96    2:29.44        
     1) Steach, Bryce 9                 2) Conway, Logan 9                
     3) Kirchner, Chase 10              4) Kirchner, Avery 10             
              36.62     1:18.28 (41.66)     1:55.40 (37.12)     2:29.44 (34.04)
  6 South Middleton Swim Club  'A'                    2:41.13    2:29.62        
     1) Shirk, Michael 10               2) Decker, Nicholas 9             
     3) Seiber, Tristan 10              4) Lippert, Aidan 10              
              37.69     1:15.39 (37.70)     1:51.43 (36.04)     2:29.62 (38.19)
 
Event 32  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:55.64   2/22/2015 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC          
                         P Staretz, M Grove, A Burton, Z Gallagher         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               2:14.17    2:12.04        
     1) Hawkins, Della 10               2) Williams, Kayden 10            
     3) Turner, Hannah 9                4) Harris, Elise 9                
              33.58     1:07.12 (33.54)     1:40.34 (33.22)     2:12.04 (31.70)
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:12.39    2:12.96        
     1) Thielemann, Myranda 10          2) Dunsworth, Kenadie 10          
     3) Wallace, Layla 10               4) Rhine, Elizabeth 9             
              32.57     1:09.05 (36.48)     1:42.61 (33.56)     2:12.96 (30.35)
  3 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:15.04    2:13.81        
     1) Musser, Addie 10                2) Macariola, Kiera 10            
     3) Keller, Zoe 9                   4) Griest, Isabella 10            
              34.04     1:07.20 (33.16)     1:43.37 (36.17)     2:13.81 (30.44)
  4 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:14.26    2:13.99        
     1) Dennison, Rhyan 10              2) Lorei, Leila 10                
     3) Boone, Mary 10                  4) Cramer, Aubrey 10              
              33.97     1:08.11 (34.14)     1:41.84 (33.73)     2:13.99 (32.15)
  5 South Middleton Swim Club  'A'                    2:15.50    2:18.33        
     1) Booths, Ashleigh 10             2) Rost, Toireann 10              
     3) Shaulis, Emily 9                4) Garman, Ella 10                
              34.89     1:09.98 (35.09)     1:45.22 (35.24)     2:18.33 (33.11)
  6 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:27.22    2:27.76        
     1) Biggerstaff, Ryann 10           2) Staley, Jocelyn 10             
     3) Cohen, Joanna 9                 4) Kreider, Abby 10               
              37.99     1:17.90 (39.91)     1:54.17 (36.27)     2:27.76 (33.59)
 
Event 33  Boys 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 1:43.28      2/1999 M. HAUPT - CYAA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Distenfeld, Tyler         15 CVAC                 1:49.95    1:49.43        
              25.18       52.78 (27.60)     1:21.31 (28.53)     1:49.43 (28.12)
  2 Wilkinson, TylerM         18 EAC                  1:50.94    1:50.78        
              25.38       53.02 (27.64)     1:21.91 (28.89)     1:50.78 (28.87)
  3 McGillan, Thomas          14 Tidal Waves          1:51.67    1:54.05        
              25.51       53.78 (28.27)     1:23.24 (29.46)     1:54.05 (30.81)
  4 Monge Abad, Joaquin       15 EPAC                 1:58.25    1:56.76        
              26.26       55.68 (29.42)     1:26.35 (30.67)     1:56.76 (30.41)
  5 Fry, Logan                14 EAC                  1:55.02    1:59.70        
              27.20       57.16 (29.96)     1:28.32 (31.16)     1:59.70 (31.38)
  6 Shively, Kyle             15 SMSC                 2:05.52    2:06.25        
              28.10     1:00.56 (32.46)     1:33.46 (32.90)     2:06.25 (32.79)
  7 Riebe, Johann             15 MSC                  2:17.23    2:12.23        
              30.40     1:03.93 (33.53)     1:38.36 (34.43)     2:12.23 (33.87)
  8 Arnold, Donovan           15 EAC                  2:21.09    2:15.55        
              30.75     1:04.38 (33.63)     1:40.73 (36.35)     2:15.55 (34.82)
  9 Hoover, Nathan            14 MSC                  2:24.84    2:24.56        
              32.71     1:09.04 (36.33)     1:47.07 (38.03)     2:24.56 (37.49)
 10 Kasputis, Bryton          13 EPAC                 2:23.86    2:28.05        
              34.07     1:11.67 (37.60)     1:50.49 (38.82)     2:28.05 (37.56)
 11 Schnoor, Luke             12 EAC                  2:28.06    2:29.58        
              34.29     1:12.34 (38.05)     1:52.02 (39.68)     2:29.58 (37.56)
 12 Shannon, Kieran           14 MSC                  2:37.82    2:35.95        
              34.47     1:14.60 (40.13)     1:56.21 (41.61)     2:35.95 (39.74)
 13 Leech, Nate               15 Gettysburg           2:38.05    2:39.47        
                            1:14.69 ( )     1:56.90 (42.21)     2:39.47 (42.57)
 14 Yaninek, Aleksander       11 LPAC                 2:55.61    2:54.83        
              36.97     1:22.09 (45.12)     2:09.85 (47.76)     2:54.83 (44.98)
 
Event 34  Girls 11 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 1:55.09   2/23/2003 Tricia Weaner, WSY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Jillian            15 CVAC                 2:02.72    2:02.78        
              28.69       59.41 (30.72)     1:31.19 (31.78)     2:02.78 (31.59)
  2 Brainard, Hannah          13 Gettysburg           2:04.44    2:03.58        
              28.89     1:00.37 (31.48)     1:32.20 (31.83)     2:03.58 (31.38)
  3 Yoder, Ally               17 LPAC                 2:10.46    2:10.01        
              29.30     1:02.06 (32.76)     1:36.15 (34.09)     2:10.01 (33.86)
  4 Keck, Claire              14 PACS                 2:12.90    2:10.62        
              28.99     1:01.47 (32.48)     1:35.92 (34.45)     2:10.62 (34.70)
  5 Bolden, Jennifer          13 CVAC                 2:08.37    2:11.41        
              29.41     1:02.64 (33.23)     1:37.58 (34.94)     2:11.41 (33.83)
  6 Fry, Hailey               16 EAC                  2:11.70    2:12.65        
              29.84     1:03.08 (33.24)     1:38.23 (35.15)     2:12.65 (34.42)
  7 Smith, Aliza              15 CVAC                 2:10.60    2:14.06        
              31.17     1:04.35 (33.18)     1:39.00 (34.65)     2:14.06 (35.06)
  8 Landauer, Sarah           14 Gettysburg           2:15.59    2:14.96        
              31.00     1:05.41 (34.41)     1:40.72 (35.31)     2:14.96 (34.24)
  9 Logan, Hannah             15 EPAC                 2:18.52    2:15.02        
              30.85     1:05.43 (34.58)     1:40.21 (34.78)     2:15.02 (34.81)
 10 Wheeler, Grace            17 EAC                  2:16.53    2:15.06        
              30.83     1:04.70 (33.87)     1:40.06 (35.36)     2:15.06 (35.00)
 11 Parker, Claudia           15 Otters               2:14.22    2:15.08        
              30.15     1:04.56 (34.41)     1:40.69 (36.13)     2:15.08 (34.39)
 12 Corbett, Delia            14 EPAC                 2:15.33    2:15.30        
              30.69     1:05.87 (35.18)     1:41.04 (35.17)     2:15.30 (34.26)
 13 Zimmerman, Marlee         15 EPAC                 2:15.94    2:17.29        
              31.06     1:06.00 (34.94)     1:42.16 (36.16)     2:17.29 (35.13)
 14 Marvel, Kate              14 PACS                 2:18.27    2:20.38        
              30.54     1:06.16 (35.62)     1:43.72 (37.56)     2:20.38 (36.66)
 15 Sucheski, Isabella        15 LPAC                 2:17.31    2:21.28        
              30.87     1:07.01 (36.14)     1:44.53 (37.52)     2:21.28 (36.75)
 16 Baughman, Elaina          16 LPAC                 2:17.66    2:23.66        
              32.03     1:07.78 (35.75)     1:45.55 (37.77)     2:23.66 (38.11)
 
Event 35  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:49.48   2/22/2015 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC          
                         J Dix, Z Gallagher, K Farrow, S Majka             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:03.77    2:04.19        
     1) Hain, Braden 12                 2) Lowen, Brian 12                
     3) Cheslock, Carter 12             4) Parker, Will 12                
              31.62     1:05.07 (33.45)     1:36.24 (31.17)     2:04.19 (27.95)
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:11.36    2:13.93        
     1) Brewer, Owen 12                 2) McMillin, Liam 12              
     3) Metz, Aidan 11                  4) Pion, Avery 12                 
              31.13     1:12.34 (41.21)     1:43.15 (30.81)     2:13.93 (30.78)
  3 Gettysburg Sharks Swim Team  'A'                  2:17.49    2:18.66        
     1) Turner, Zach 12                 2) Tipton, Zach 12                
     3) Nelson, Sam 12                  4) Herr, Josh 12                  
              35.17     1:12.32 (37.15)     1:49.34 (37.02)     2:18.66 (29.32)
 
Event 36  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:57.45   2/17/2009 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         G. Broschard, V. Tafuto, M Raab, M Veith          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:07.11    2:08.62        
     1) Nguyen, Andrea 12               2) Woren, Sarah 11                
     3) Araiza, Berenice 11             4) Coomes, Kinsey 12              
              32.89     1:08.42 (35.53)     1:40.32 (31.90)     2:08.62 (28.30)
  2 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:08.10    2:09.22        
     1) Fink, Alison 11                 2) Conway, Morgan 11              
     3) Gambler, Emily 12               4) McDonald, Genevieve 12         
              36.45     1:12.30 (35.85)     1:40.36 (28.06)     2:09.22 (28.86)
  3 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:10.34    2:10.94        
     1) Duffy, Emma 11                  2) Lasher, Jodi 12                
     3) Stubbe, Elayna 12               4) Edwards, Kendra 11             
              34.54     1:11.24 (36.70)     1:42.00 (30.76)     2:10.94 (28.94)
  4 Palmyra Aquatic Club  'A'                         2:09.65    2:13.54        
     1) Berarducci, Abby 11             2) Burke, Anna 12                 
     3) Lantz, Morgan 11                4) Claar, Megan 12                
              35.72     1:17.38 (41.66)     1:44.17 (26.79)     2:13.54 (29.37)
  5 South Middleton Swim Club  'A'                    2:10.93    2:13.68        
     1) Buehler, Katie 11               2) Guttshall, Makenna 12          
     3) Ellis, Peyton 12                4) Naylor, Tess 11                
              34.60     1:13.82 (39.22)     1:44.71 (30.89)     2:13.68 (28.97)
  6 Cumberland Valley Aquatic Club  'B'               2:17.83    2:20.10        
     1) Smith, Ava 12                   2) Smith, Alivia 12               
     3) Colina, Rondreizele 11          4) Morgan, Carleigh 12            
              34.71     1:14.30 (39.59)     1:47.93 (33.63)     2:20.10 (32.17)
 
Event 37  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:40.69   2/26/2017 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC -MA      
                         K Farrow, Z Gallagher, J Dowling, P Hemingway     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:50.29    1:50.17        
     1) Shonk, Ethan 13                 2) Fry, Logan 14                  
     3) Keener, Drew 13                 4) Leibfried, Grant 14            
              28.81       59.08 (30.27)     1:25.78 (26.70)     1:50.17 (24.39)
  2 Palmyra Aquatic Club  'A'                         1:50.36    1:50.70        
     1) Klucinec, Jake 14               2) Durand, Connor 13              
     3) Palmer, David 14                4) Berarducci, Nathan 13          
              30.30       59.19 (28.89)     1:26.30 (27.11)     1:50.70 (24.40)
  3 Big Spring Aquatic Club  'A'                      1:57.43    2:00.81        
     1) Fertig, Seth 12                 2) Raudabaugh, Matt 13            
     3) Wilson, Devin 14                4) Hand, Luke 14                  
              35.87     1:08.43 (32.56)     1:35.32 (26.89)     2:00.81 (25.49)
  4 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:59.76    2:00.88        
     1) Kothe, Ryan 13                  2) Singley, Michael 14            
     3) Hancock, Lucas 13               4) Miller, Brady 13               
              32.21     1:05.07 (32.86)     1:35.28 (30.21)     2:00.88 (25.60)
  5 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:09.43    2:09.05        
     1) Dotts, Adam 14                  2) Root, Braden 14                
     3) Sheetz, Owen 14                 4) Rudy, Jacob 13                 
              34.51     1:11.94 (37.43)     1:41.00 (29.06)     2:09.05 (28.05)
 
Event 38  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:53.42   2/28/2010 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         G Broschard, C DeLiberty, M Raab, M Veith         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:59.01    2:01.87        
     1) Grove, Madeline 13              2) Lyesnykova, Alina 14           
     3) Pesavento, Mia 13               4) Bolden, Jennifer 13            
              31.75     1:04.50 (32.75)     1:34.27 (29.77)     2:01.87 (27.60)
  2 Mercersburg Area Swim Club  'A'                   2:06.93    2:07.11        
     1) Price, Madison 13               2) Green, Kortny 13               
     3) Myers, Alexa 13                 4) Piper, Shyda 13                
              31.34     1:06.60 (35.26)     1:38.01 (31.41)     2:07.11 (29.10)
  3 Palmyra Aquatic Club  'A'                         2:08.10    2:07.40        
     1) Taylor, Jordan 14               2) Keck, Claire 14                
     3) Teets, Kendall 14               4) Faulhaber, Olivia 14           
              33.54     1:09.59 (36.05)     1:40.37 (30.78)     2:07.40 (27.03)
  4 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:12.53    2:13.22        
     1) Huber, Emma 14                  2) Murphy, Megan 13               
     3) Ehrhart, Sami 14                4) Mentzer, Cameron 13            
              33.62     1:10.11 (36.49)     1:43.66 (33.55)     2:13.22 (29.56)
  5 Cumberland Valley Aquatic Club  'B'               2:11.12    2:13.48        
     1) Vonah, Kate 13                  2) Bialousz, Lily 13              
     3) Nguyen, Jennifer 14             4) Ehrig, Sophie 13               
              34.42     1:11.14 (36.72)     1:43.30 (32.16)     2:13.48 (30.18)
 -- Lebanon Valley Otters  'A'                        2:06.29         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Rosenberg, Sophia 13            2) Horn, Solia 14                 
     3) Martel, Katie 14                4) Cheslock, Olivia 14            
              32.38     1:09.54 (37.16)     1:40.30 (30.76)          DQ (26.32)
 
Event 39  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:37.50      2/1991 HESY                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:45.18    1:44.36        
     1) Monge Abad, Joaquin 15          2) Keyes, Hunter 16               
     3) Gallagher, Zack 15              4) Bloom, Chris 17                
              27.43       56.36 (28.93)     1:20.05 (23.69)     1:44.36 (24.31)
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:50.69    1:50.49        
     1) Distenfeld, Tyler 15            2) Furlong, Christopher 15        
     3) McVeagh, Jorden 16              4) Ehresman, Daniel 15            
              27.13       58.31 (31.18)     1:25.84 (27.53)     1:50.49 (24.65)
  3 Gettysburg Sharks Swim Team  'A'                  1:52.70    1:52.20        
     1) Bishop, Cameron 17              2) Hayward, James 16              
     3) Nelson, Jacob 16                4) Herr, Jared 18                 
              30.60     1:02.53 (31.93)     1:28.81 (26.28)     1:52.20 (23.39)
  4 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:57.91    1:58.26        
     1) Yaninek, Zachary 14             2) Wills, Cody 16                 
     3) Key, Jonah 17                   4) Cummings, Brady 15             
              32.15     1:05.75 (33.60)     1:30.30 (24.55)     1:58.26 (27.96)
  5 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:01.24    2:02.68        
     1) Hain, Donovan 15                2) Lowen, Kevin 15                
     3) Mitchell, Syryth 15             4) Oren, David 15                 
              31.37     1:09.77 (38.40)     1:38.35 (28.58)     2:02.68 (24.33)
 
Event 40  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:52.62      2/1999 EPAC A                                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:00.20    2:01.27        
     1) Wheeler, Grace 17               2) Fry, Hailey 16                 
     3) Fink, Alexis 15                 4) Park, Jenna 16                 
              33.89     1:06.92 (33.03)     1:36.60 (29.68)     2:01.27 (24.67)
  2 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:01.69    2:02.10        
     1) Maher, Jillian 15               2) Maher, Shannan 17              
     3) Woren, Hannah 15                4) Karoly, Jackie 15              
              31.45     1:04.99 (33.54)     1:34.71 (29.72)     2:02.10 (27.39)
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'B'               2:08.05    2:10.21        
     1) Smith, Aliza 15                 2) Kearns, Emily 17               
     3) McAninch, Katherine 15          4) Rabanal, Kacy 15               
              33.75     1:08.95 (35.20)     1:41.30 (32.35)     2:10.21 (28.91)
  4 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:15.91    2:17.32        
     1) Swan, Katelyn 15                2) Wildonger, Racheal 15          
     3) Wildonger, Amanda 15            4) Rhine, Larae 16                
              36.16     1:14.13 (37.97)     1:46.22 (32.09)     2:17.32 (31.10)
 
Event 41  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 23.51   2/17/2008 Nathan D Smith, Collegiate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Luke             12 EPAC                   27.02      27.51        
  2 Fertig, Seth              12 BSAC                   26.94      27.62        
  3 Byerly, Dylan             12 Otters                 28.03      27.91        
  4 Parker, Will              12 Otters                 28.37      28.61        
  5 Slusser, Daanen           12 PACS                   28.82      28.63        
  6 Metz, Aidan               11 CVAC                   28.99      28.76        
  7 Perez, Elias              12 Otters                 29.60      29.22        
  8 Hancock, Isaac            11 EPAC                   29.17      29.25        
  9 Meade, Aiden              12 Otters                 29.78      29.92        
 10 Miller, Bryce             11 EPAC                   30.19      30.33        
 11 Pion, Avery               12 CVAC                   29.94      30.34        
 12 Mickievicz, Adam          12 EAC                    29.70      30.45        
 13 Tran, Andrew              12 CVAC                   30.36      30.49        
 14 Valudes, Michael          11 Tidal Waves            30.56      30.80        
 15 Heyman, EJ                12 SMSC                   30.28      31.21        
 16 Katzenmoyer, Joseph       12 LPAC                   30.54      31.31        
 
Event 42  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 25.12   2/26/2017 Zoe Gallagher, EPAC -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benka-Davies, Zoe         12 EPAC                   26.76      26.54        
  2 Thomas, Mackenzie         12 Otters                 28.35      28.92        
  3 Coomes, Kinsey            12 CVAC                   29.50      29.59        
  4 McDonald, Genevieve       12 EAC                    29.79      29.78        
  5 Claar, Megan              12 PACS                   30.39      30.01        
  6 Dickerson, Faith          12 MASC                   30.12      30.10        
  7 Conway, Morgan            11 EAC                    29.93      30.37        
  8 Suhrbier, Gretchen        11 Tidal Waves            30.12      30.54        
  9 Lenker, Haley             12 SMSC                   30.37      30.64        
 10 Thai, Kristen             11 PACS                   31.13      31.10        
 11 Smith, Alivia             12 CVAC                   31.00      31.20        
 12 Smith, Nora               11 MASC                   30.68      31.24        
 13 Myers, Emma               12 EAC                    31.05      32.06        
 14 Hovis, Jenah              12 SMSC                   31.66      32.22        
 15 Hoover, Annabelle         11 MSC                    30.88      32.33        
 16 Gilbert, Sophia           12 Otters                 31.31      32.43        
 
Event 43  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 22.24   2/26/2017 Hunter Bachman, ACWS Swimming                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jack             14 EPAC                   22.50      22.77        
  2 Brubaker, Ryan            14 Tidal Waves            23.85      24.32        
  3 Campbell, Owen            14 Tidal Waves            23.82      24.34        
  4 Haskins, John             13 EPAC                   25.39      25.59        
  5 Leibfried, Grant          14 EAC                    25.05      25.69        
  6 Wetherhold, Andrew        13 MSC                    24.56      25.77        
  7 Sabol, Robby              14 Tidal Waves            25.99      25.96        
  8 Fisic, Trevor             14 EPAC                   25.26      26.01        
  9 Simes, Colby              13 Tidal Waves            26.04      26.13        
 10 Runnels, Riley            13 EAC                    25.72      26.44        
 11 Kothe, Ryan               13 EPAC                   26.38      26.85        
 12 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves            26.64      26.93        
 13 Waxmonsky, Alex           14 EPAC                   27.05      27.44        
 14 Hancock, Lucas            13 EPAC                   27.38      27.67        
 15 Blair, Zach               14 MASC                   27.61      28.32        
 16 Hand, Luke                14 BSAC                   25.19      29.61        
 
Event 44  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 24.11   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheslock, Olivia          14 Otters                 25.96      26.48        
  2 Hawkins, Bramley          13 EPAC                   26.22      26.79        
  3 Grove, Madeline           13 CVAC                   26.95      27.24        
  4 Dabbs, Gabi               14 Otters                 27.00      27.69        
  5 Pesavento, Mia            13 CVAC                   28.07      28.16        
  6 Faulhaber, Olivia         14 PACS                   28.17      28.27        
  7 Moyer, Joella             14 Tidal Waves            28.27      28.72        
  7 Martel, Katie             14 Otters                 28.15      28.72        
  9 Ketterman, KatieK         13 Gettysburg             28.70      28.73        
 10 Piper, Shyda              13 MASC                   28.07      28.87        
 11 Weiser, Morgan            14 LPAC                   28.46      28.91        
 12 Hutchinson, Kaiya         14 LPAC                   28.85      28.92        
 13 Douglass, Gaia            13 EPAC                   28.88      29.00        
 13 Houck, Sierra             13 EAC                    28.26      29.00        
 15 Mersch, Makenna           13 BSAC                   29.42      29.39        
 16 Hahn, Alicia              13 MSC                    29.48      30.33        
 
Event 45  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 21.53   2/22/2004 Caleb Courage, SAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Jacob              15 EAC                    21.85      22.26        
  2 Gehman, Maxwell           16 PACS                   22.88      23.37        
  3 Azzalina, Ben             15 EAC                    23.33      23.99        
  4 Yengo, Jack               18 PACS                   24.02      24.55        
  5 Wills, Cody               16 LPAC                   24.52      25.21        
  6 Metz, Joshua              15 CVAC                   25.49      25.54        
  7 Wetherhold, James         15 MSC                    25.16      25.66        
  8 Hain, Donovan             15 Otters                 26.48      26.77        
  9 Mitchell, Syryth          15 Otters                 26.44      27.12        
 10 Cummings, Brady           15 LPAC                   28.12      29.29        
 11 Dickerson, Evan           15 MASC                   26.26      30.04        
 12 Leech, Nate               15 Gettysburg             32.08      32.84        
 
Event 46  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 23.92   2/24/2013 Tess M Hayward, EAC  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Jenna               16 EAC                    25.28      25.47        
  2 Rabino, Aliyah            15 EPAC                   25.86      26.22        
  3 Augustine, Nicole         16 EPAC                   26.09      26.39        
  4 Strickler, Julianne       16 Otters                 26.11      26.65        
  5 Richter, Lauren           15 Gettysburg             26.21      26.68        
  6 Maher, Shannan            17 CVAC                   26.93      27.14        
  7 Parker, Claudia           15 Otters                 27.42      27.45        
  8 Woren, Hannah             15 CVAC                   27.79      27.98        
  9 Myers, Ashley             16 Gettysburg             28.32      28.31        
 10 Noel, Tara                15 Gettysburg             27.88      28.61        
 11 Zimmerman, Marlee         15 EPAC                   28.69      28.79        
 12 Rabanal, Kacy             15 CVAC                   28.94      28.89        
 13 Sucheski, Isabella        15 LPAC                   28.46      28.90        
 14 Nguyen, Annemarie         15 CVAC                   29.34      29.64        
 15 Heisey, Brooke            15 EAC                    29.79      29.73        
 
Event 47  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 30.75   2/27/2011 Austin Lauer, Otters                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowen, Brian              12 Otters                 33.92      33.82        
  2 Wagner, Evan              12 LPAC                   36.19      35.27        
  3 Parker, Will              12 Otters                 36.19      35.70        
  4 Kondek, Brayden           12 SMSC                   35.64      35.85        
  5 Tipton, Zach              12 Gettysburg             35.82      36.50        
  6 Jordan, Vincent           12 LPAC                   36.39      37.38        
  7 Kuffa, Hunter             12 SMSC                   38.35      37.69        
  8 Connelly, Cameron         11 Otters                 37.48      37.83        
  9 Slusser, Daanen           12 PACS                   37.41      38.08        
 10 Slemp, Connor             12 MASC                   38.12      38.22        
 11 Wiedt, Benjamin           12 LPAC                   41.67      40.86        
 12 Hale, Kyler               12 MASC                   41.64      41.78        
 13 Bakermans, Darren         12 SMSC                   41.45      41.89        
 14 Bretz, Nathan             11 LPAC                   41.59      42.13        
 15 McMillin, Liam            12 CVAC                   40.88      42.19        
 16 Tran, Andrew              12 CVAC                   42.14      42.31        
 
Event 48  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 31.34   2/21/2016 Jordynn D Park, EAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woren, Sarah              11 CVAC                   34.70      35.47        
  2 Edwards, Kendra           11 LPAC                   35.98      36.21        
  3 Ellis, Peyton             12 SMSC                   34.92      36.40        
  4 Weidman, Marina           11 Otters                 35.45      36.97        
  5 Lasher, Jodi              12 LPAC                   37.18      37.07        
  6 Conway, Morgan            11 EAC                    36.41      37.29        
  7 Duffy, Emma               11 LPAC                   38.03      38.07        
  8 Burke, Anna               12 PACS                   37.41      38.45        
  9 Barshinger, Kylee         11 Tidal Waves            38.42      39.20        
 10 Foran, Abbey              11 Otters                 39.81      39.61        
 11 Myers, Emma               12 EAC                    39.62      39.75        
 12 Smith, Alivia             12 CVAC                   39.68      40.37        
 13 Guttshall, Makenna        12 SMSC                   39.31      40.39        
 14 Hoover, Annabelle         11 MSC                    40.25      40.56        
 15 Scheungrab, Carolyn       12 Gettysburg             40.24      41.77        
 -- Buehler, Katie            11 SMSC                   38.04         DQ        
      Elbows recovered over water
 
Event 49  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.30      2/1991 J. LINN - HESY                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durand, Connor            13 PACS                 1:04.68    1:04.14        
              30.60     1:04.14 (33.54)                                        
  2 Fry, Logan                14 EAC                  1:07.39    1:08.54        
              32.08     1:08.54 (36.46)                                        
  3 Raudabaugh, Matt          13 BSAC                 1:07.98    1:09.96        
              33.19     1:09.96 (36.77)                                        
  4 Sheetz, Owen              14 Otters               1:08.56    1:10.53        
              33.06     1:10.53 (37.47)                                        
  5 Wetherhold, Andrew        13 MSC                  1:08.74    1:10.70        
              33.28     1:10.70 (37.42)                                        
  6 Leibfried, Grant          14 EAC                  1:12.45    1:11.45        
              33.13     1:11.45 (38.32)                                        
  7 Singley, Michael          14 EPAC                 1:11.49    1:11.79        
              33.23     1:11.79 (38.56)                                        
  8 Mowe, Braelen             13 SMSC                 1:12.09    1:14.14        
              34.06     1:14.14 (40.08)                                        
  9 Waxmonsky, Alex           14 EPAC                 1:20.77    1:19.66        
              36.32     1:19.66 (43.34)                                        
 10 Hinchey, John             13 PACS                 1:20.27    1:20.71        
              37.79     1:20.71 (42.92)                                        
 11 Young, Nathan             14 Tidal Waves          1:21.00    1:22.34        
              38.01     1:22.34 (44.33)                                        
 12 Bretz, Matthew            13 LPAC                 1:22.75    1:23.60        
              39.91     1:23.60 (43.69)                                        
 13 Root, Braden              14 Otters               1:24.22    1:23.82        
              39.60     1:23.82 (44.22)                                        
 14 Wilt, Macen               14 MASC                 1:21.63    1:24.17        
              39.25     1:24.17 (44.92)                                        
 15 Kasputis, Bryton          13 EPAC                 1:26.40    1:25.95        
              40.58     1:25.95 (45.37)                                        
 16 Sekhar, Sunny             13 MSC                  1:25.03    1:27.67        
              39.99     1:27.67 (47.68)                                        
 
Event 50  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:07.85   2/24/2013 Oriana Barone, Hershey                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Jordynn             14 EAC                  1:08.12    1:08.19        
              31.34     1:08.19 (36.85)                                        
  2 Lyesnykova, Alina         14 CVAC                 1:09.63    1:10.34        
              32.76     1:10.34 (37.58)                                        
  3 Turner, Sara              13 EPAC                 1:14.41    1:13.99        
              34.88     1:13.99 (39.11)                                        
  4 Estep, Mia                13 EPAC                 1:16.05    1:16.26        
              35.71     1:16.26 (40.55)                                        
  5 Nguyen, Jennifer          14 CVAC                 1:14.98    1:16.58        
              35.95     1:16.58 (40.63)                                        
  6 Rosenberg, Sophia         13 Otters               1:16.74    1:17.11        
              36.43     1:17.11 (40.68)                                        
  7 Snyder, Londyn            13 EPAC                 1:20.51    1:17.34        
              36.40     1:17.34 (40.94)                                        
  8 Murphy, Megan             13 Tidal Waves          1:18.28    1:18.15        
              37.80     1:18.15 (40.35)                                        
  9 Kapcsos, Sierra           14 EAC                  1:18.77    1:18.21        
              36.83     1:18.21 (41.38)                                        
 10 Green, Kortny             13 MASC                 1:18.20    1:18.68        
              37.92     1:18.68 (40.76)                                        
 11 Zimmerman, Hannah         14 EPAC                 1:20.52    1:20.23        
              37.87     1:20.23 (42.36)                                        
 12 Horn, Solia               14 Otters               1:20.26    1:21.22        
              38.76     1:21.22 (42.46)                                        
 13 Chronister, Sarah         13 SMSC                 1:22.75    1:21.74        
              39.22     1:21.74 (42.52)                                        
 14 Bialousz, Lily            13 CVAC                 1:18.69    1:22.24        
              38.28     1:22.24 (43.96)                                        
 15 Weiser, Morgan            14 LPAC                 1:21.87    1:24.13        
              38.28     1:24.13 (45.85)                                        
 16 Asper, Callie             13 SMSC                 1:23.44    1:24.94        
              38.47     1:24.94 (46.47)                                        
 
Event 51  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 56.95      2/1994 J. LINN - HESY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David               15 Otters               1:02.18    1:01.32        
              29.68     1:01.32 (31.64)                                        
  2 Keyes, Hunter             16 EPAC                 1:03.00    1:01.91        
              29.45     1:01.91 (32.46)                                        
  3 Hayward, James            16 Gettysburg           1:09.61    1:09.96        
              33.05     1:09.96 (36.91)                                        
  4 Arnold, Donovan           15 EAC                  1:19.63    1:21.96        
              37.78     1:21.96 (44.18)                                        
  5 Lowen, Kevin              15 Otters               1:23.56    1:24.95        
              39.76     1:24.95 (45.19)                                        
 
Event 52  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:09.03   2/27/2011 Sarah Beck, MARA -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fry, Hailey               16 EAC                  1:12.27    1:12.76        
              34.04     1:12.76 (38.72)                                        
  2 Maher, Shannan            17 CVAC                 1:12.50    1:12.99        
              34.33     1:12.99 (38.66)                                        
  3 Kimmel, Sarah             16 MASC                 1:14.49    1:15.08        
              34.67     1:15.08 (40.41)                                        
  4 Yoder, Ally               17 LPAC                 1:18.06    1:16.88        
              35.58     1:16.88 (41.30)                                        
  5 Fink, Alexis              15 EAC                  1:14.56    1:17.02        
              35.36     1:17.02 (41.66)                                        
  6 Kearns, Emily             17 CVAC                 1:16.67    1:17.20        
              36.56     1:17.20 (40.64)                                        
  7 Szobocsan, Liza           16 EPAC                 1:15.93    1:19.03        
              36.79     1:19.03 (42.24)                                        
  8 Snyder, Molly             15 MSC                  1:19.03    1:20.62        
              37.02     1:20.62 (43.60)                                        
  9 Rabanal, Kacy             15 CVAC                 1:19.51    1:20.85        
              38.09     1:20.85 (42.76)                                        
 10 Nguyen, Annemarie         15 CVAC                 1:20.70    1:20.98        
              38.10     1:20.98 (42.88)                                        
 11 Swan, Katelyn             15 Otters               1:21.40    1:23.63        
              39.05     1:23.63 (44.58)                                        
 12 Masser, Kendra            15 EPAC                 1:25.60    1:23.74        
              38.44     1:23.74 (45.30)                                        
 13 Shaulis, Kirsten          15 SMSC                 1:24.41    1:25.07        
              39.37     1:25.07 (45.70)                                        
 14 Wildonger, Racheal        15 Otters               1:23.73    1:26.42        
              40.57     1:26.42 (45.85)                                        
 15 Schrade, Emily            16 SMSC                 1:32.56    1:34.61        
              43.11     1:34.61 (51.50)                                        
 16 Books, Kylee              15 MSC                  1:33.94    1:35.16        
              44.78     1:35.16 (50.38)                                        
 
Event 53  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 51.86   2/17/2008 Nathan D Smith, Collegiate                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowen, Brian              12 Otters                 59.20      59.60        
              28.70       59.60 (30.90)                                        
  2 Cheslock, Carter          12 Otters               1:01.26    1:01.12        
              28.53     1:01.12 (32.59)                                        
  3 Fertig, Seth              12 BSAC                 1:02.87    1:01.52        
              28.96     1:01.52 (32.56)                                        
  4 Herr, Josh                12 Gettysburg           1:02.58    1:04.81        
              30.96     1:04.81 (33.85)                                        
  5 Hancock, Isaac            11 EPAC                 1:04.66    1:05.91        
              31.20     1:05.91 (34.71)                                        
  6 Gibbons, Nathaniel        12 LPAC                 1:04.49    1:05.97        
              30.59     1:05.97 (35.38)                                        
  7 Mickievicz, Adam          12 EAC                  1:08.46    1:07.99        
              33.20     1:07.99 (34.79)                                        
  8 McMillin, Liam            12 CVAC                 1:07.51    1:08.70        
              33.44     1:08.70 (35.26)                                        
  9 Newsome, Braden           12 EAC                  1:10.61    1:10.22        
              34.30     1:10.22 (35.92)                                        
 10 Fink, Dalton              11 EAC                  1:09.90    1:10.48        
              33.13     1:10.48 (37.35)                                        
 11 Carcia, Kameron           11 Tidal Waves          1:11.56    1:10.78        
              33.71     1:10.78 (37.07)                                        
 12 Dovey, William            11 MASC                 1:11.13    1:11.24        
              34.46     1:11.24 (36.78)                                        
 13 Townsend, Jaxon           11 Gettysburg           1:12.47    1:11.42        
              34.33     1:11.42 (37.09)                                        
 14 Koufos, Alex              12 MSC                  1:15.36    1:12.31        
              34.88     1:12.31 (37.43)                                        
 15 Ketchum, Carter           11 EAC                  1:13.19    1:15.19        
              34.78     1:15.19 (40.41)                                        
 -- Mintonye, Zachariah       11 PACS                 1:11.94         DQ        
      False start
              32.30          DQ (35.08)                                        
 
Event 54  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 54.30    3/2/2002 Tricia E Weaner, GETY-MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benka-Davies, Zoe         12 EPAC                 1:01.21      59.51        
              28.09       59.51 (31.42)                                        
  2 Lantz, Morgan             11 PACS                 1:01.04    1:01.90        
              29.49     1:01.90 (32.41)                                        
  3 Buehler, Katie            11 SMSC                 1:02.23    1:03.16        
              29.98     1:03.16 (33.18)                                        
  4 Clouse, Lexi              12 BSAC                 1:03.76    1:06.08        
              31.05     1:06.08 (35.03)                                        
  5 Thomas, Mackenzie         12 Otters               1:04.00    1:06.28        
              30.71     1:06.28 (35.57)                                        
  6 Reber, Malina             12 Gettysburg           1:04.70    1:06.81        
              32.43     1:06.81 (34.38)                                        
  7 Claar, Megan              12 PACS                 1:06.02    1:06.97        
              31.46     1:06.97 (35.51)                                        
  8 Hoover, Annabelle         11 MSC                  1:08.85    1:07.54        
              33.21     1:07.54 (34.33)                                        
  9 Wilkinson, Kylie          12 EAC                  1:06.10    1:07.58        
              32.44     1:07.58 (35.14)                                        
 10 Scheungrab, Carolyn       12 Gettysburg           1:09.71    1:10.05        
              32.72     1:10.05 (37.33)                                        
 11 Brown, Colbey             11 Otters               1:09.83    1:10.14        
              32.47     1:10.14 (37.67)                                        
 12 Hasan, Zoya               11 CVAC                 1:09.85    1:10.34        
              33.79     1:10.34 (36.55)                                        
 13 Morgan, Carleigh          12 CVAC                 1:09.77    1:10.57        
              33.74     1:10.57 (36.83)                                        
 14 Hall, Stephanie           11 EAC                  1:10.27    1:10.61        
              33.36     1:10.61 (37.25)                                        
 15 Brenner, Maggie           11 SMSC                 1:11.80    1:10.68        
              34.67     1:10.68 (36.01)                                        
 16 Swartz, Cassie            12 LPAC                 1:09.86    1:10.69        
              33.80     1:10.69 (36.89)                                        
 
Event 55  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 48.11   2/22/2004 Cody A Weik, FSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jack             14 EPAC                   50.49      50.68        
              24.33       50.68 (26.35)                                        
  2 McGillan, Thomas          14 Tidal Waves            51.00      51.32        
              24.69       51.32 (26.63)                                        
  3 Seman, Alex               13 EPAC                   53.31      53.03        
              25.44       53.03 (27.59)                                        
  4 Campbell, Owen            14 Tidal Waves            53.65      53.65        
              25.46       53.65 (28.19)                                        
  5 Klucinec, Jake            14 PACS                   53.94      54.98        
              26.81       54.98 (28.17)                                        
  6 Wetherhold, Andrew        13 MSC                    58.61      56.98        
              27.67       56.98 (29.31)                                        
  7 Shonk, Ethan              13 EAC                    57.20      57.12        
              28.12       57.12 (29.00)                                        
  8 Hand, Luke                14 BSAC                   58.13      57.46        
              27.40       57.46 (30.06)                                        
  9 Mowe, Braelen             13 SMSC                   56.30      57.54        
              27.31       57.54 (30.23)                                        
 10 Kothe, Ryan               13 EPAC                   57.00      57.65        
              27.76       57.65 (29.89)                                        
 11 Simes, Colby              13 Tidal Waves            58.25      58.43        
              27.71       58.43 (30.72)                                        
 12 Runnels, Riley            13 EAC                    59.05      59.52        
              27.70       59.52 (31.82)                                        
 13 Miller, Brady             13 EPAC                 1:00.99    1:00.54        
              29.11     1:00.54 (31.43)                                        
 14 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves          1:01.65    1:00.92        
              29.14     1:00.92 (31.78)                                        
 15 Bordatto, Jacob           14 Gettysburg           1:01.82    1:02.22        
              30.00     1:02.22 (32.22)                                        
 16 Blair, Zach               14 MASC                 1:03.27    1:02.55        
              29.92     1:02.55 (32.63)                                        
 
Event 56  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 52.40   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, ZoŽ            13 EPAC                   56.21      55.82        
              26.85       55.82 (28.97)                                        
  2 Cheslock, Olivia          14 Otters                 56.38      55.83        
              26.98       55.83 (28.85)                                        
  3 Brainard, Hannah          13 Gettysburg             57.02      57.38        
              27.85       57.38 (29.53)                                        
  4 Hawkins, Bramley          13 EPAC                   58.95      58.56        
              28.09       58.56 (30.47)                                        
  5 Keck, Claire              14 PACS                   59.81    1:00.12        
              28.30     1:00.12 (31.82)                                        
  6 Dabbs, Gabi               14 Otters                 58.87    1:00.15        
              28.70     1:00.15 (31.45)                                        
  7 Bolden, Jennifer          13 CVAC                   59.03    1:00.22        
              28.89     1:00.22 (31.33)                                        
  8 Landauer, Sarah           14 Gettysburg           1:01.40    1:01.74        
              29.47     1:01.74 (32.27)                                        
  9 Estep, Mia                13 EPAC                 1:02.11    1:02.12        
              29.87     1:02.12 (32.25)                                        
 10 Myers, Jocelyn            14 Otters               1:01.71    1:02.13        
              29.55     1:02.13 (32.58)                                        
 11 Douglass, Gaia            13 EPAC                 1:02.58    1:03.07        
              30.01     1:03.07 (33.06)                                        
 12 Faulhaber, Olivia         14 PACS                 1:03.53    1:03.26        
              30.57     1:03.26 (32.69)                                        
 13 Kapcsos, Sierra           14 EAC                  1:03.36    1:03.47        
              30.57     1:03.47 (32.90)                                        
 13 Price, Madison            13 MASC                 1:01.45    1:03.47        
              31.17     1:03.47 (32.30)                                        
 15 Asper, Callie             13 SMSC                 1:03.04    1:04.42        
 16 Piper, Shyda              13 MASC                 1:02.89    1:05.76        
              32.21     1:05.76 (33.55)                                        
 
Event 57  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 47.00      2/2000 ADAM WEBBER - LEBY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Key, Jonah                17 LPAC                   48.83      48.95        
              23.69       48.95 (25.26)                                        
  2 Herr, Jared               18 Gettysburg             50.09      50.20        
              24.63       50.20 (25.57)                                        
  3 Gehman, Maxwell           16 PACS                   51.86      52.48        
              24.94       52.48 (27.54)                                        
  4 Sheppard, Austin          17 MASC                   54.34      54.36        
              25.92       54.36 (28.44)                                        
  5 Yengo, Jack               18 PACS                   54.39      54.70        
              26.01       54.70 (28.69)                                        
  6 Wetherhold, James         15 MSC                    56.77      56.42        
              27.45       56.42 (28.97)                                        
  7 Metz, Joshua              15 CVAC                   58.40    1:00.18        
              27.64     1:00.18 (32.54)                                        
  8 Dickerson, Evan           15 MASC                 1:00.04    1:01.14        
              29.09     1:01.14 (32.05)                                        
  9 Riebe, Johann             15 MSC                  1:01.75    1:01.45        
              29.63     1:01.45 (31.82)                                        
 -- Cummings, Brady           15 LPAC                 1:05.35         DQ        
      False start
              31.05          DQ (33.13)                                        
 
Event 58  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    All-Star: % 52.25   2/24/2013 Tess M Hayward, EAC  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Brookelle       15 Otters                 56.09      56.75        
              30.71       56.75 (26.04)                                        
  2 Park, Jenna               16 EAC                    56.23      57.09        
              30.96       57.09 (26.13)                                        
  3 Strickler, Julianne       16 Otters                 57.96      58.58        
              30.48       58.58 (28.10)                                        
  4 Logan, Hannah             15 EPAC                   59.94    1:00.94        
              30.93     1:00.94 (30.01)                                        
  5 Myers, Ashley             16 Gettysburg           1:02.73    1:02.29        
              31.99     1:02.29 (30.30)                                        
  6 Wheeler, Grace            17 EAC                  1:04.71    1:03.63        
              30.48     1:03.63 (33.15)                                        
  7 Heisey, Brooke            15 EAC                  1:05.10    1:03.69        
              30.93     1:03.69 (32.76)                                        
  8 Zimmerman, Marlee         15 EPAC                 1:03.11    1:03.86        
              30.71     1:03.86 (33.15)                                        
  9 Noel, Tara                15 Gettysburg           1:03.56    1:04.05        
              30.96     1:04.05 (33.09)                                        
 10 Rhine, Larae              16 Otters               1:06.09    1:06.10        
              31.56     1:06.10 (34.54)                                        
 11 Baughman, Elaina          16 LPAC                 1:02.23    1:06.53        
              31.56     1:06.53 (34.97)                                        
 12 Shah, Shreya              16 CVAC                 1:07.23    1:06.90        
              31.99     1:06.90 (34.91)                                        
 13 Shaulis, Kirsten          15 SMSC                 1:07.53    1:07.83        
 14 Masser, Kendra            15 EPAC                 1:11.13    1:08.96        
              32.54     1:08.96 (36.42)                                        
 15 Ott, Hannah               15 MASC                 1:12.87    1:13.42        
              34.39     1:13.42 (39.03)                                        
 16 Books, Kylee              15 MSC                  1:11.90    1:13.96        
              34.80     1:13.96 (39.16)                                        
 
Event 59  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 27.18   2/22/2015 Kyle T Farrow, EPAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Braden              12 Otters                 31.62      31.36        
  2 Byerly, Dylan             12 Otters                 33.32      33.48        
  3 Meade, Aiden              12 Otters                 33.94      33.62        
  4 Teets, Grayson            12 PACS                   33.95      33.75        
  5 Miller, Bryce             11 EPAC                   34.09      34.44        
  6 Raniowski, Declan         12 MSC                    35.32      34.71        
  7 Morales, Brandon          12 Tidal Waves            37.12      35.34        
  8 Turner, Zach              12 Gettysburg             33.69      35.77        
  9 Dotts, Benjamin           11 Otters                 37.11      36.40        
 10 Pion, Avery               12 CVAC                   37.97      37.42        
 11 Gibson, Garrett           11 MASC                   37.37      37.44        
 12 Tipton, Zach              12 Gettysburg             37.57      37.46        
 13 Trabucco, Nicholas        11 SMSC                   38.53      37.76        
 14 Valudes, Michael          11 Tidal Waves            38.94      38.07        
 15 Heyman, EJ                12 SMSC                   38.05      38.18        
 16 Katzenmoyer, Joseph       12 LPAC                   38.22      38.30        
 
Event 60  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 28.42   2/28/2010 YangYang P Lu, CVAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benka-Davies, Zoe         12 EPAC                   31.66      31.92        
  2 Stubbe, Elayna            12 LPAC                   32.24      32.49        
  3 Nguyen, Andrea            12 CVAC                   32.46      32.94        
  4 Weidman, Marina           11 Otters                 33.04      33.53        
  5 McRae, Taylor             12 MASC                   33.55      34.33        
  6 Naylor, Tess              11 SMSC                   33.27      34.46        
  7 Duffy, Emma               11 LPAC                   34.73      34.72        
  8 Berarducci, Abby          11 PACS                   34.99      36.09        
  9 Wilkinson, Kylie          12 EAC                    36.50      36.30        
 10 Leibfried, Haley          11 EAC                    37.53      36.59        
 10 Garber, Anya              12 MSC                    37.56      36.59        
 12 Lenker, Haley             12 SMSC                   37.55      36.68        
 13 Foran, Abbey              11 Otters                 36.92      36.88        
 14 Lasher, Jodi              12 LPAC                   35.01      36.90        
 15 Hilty, Stefanie           12 Otters                 37.17      37.12        
 16 Myers, Julia              12 Otters                 36.68      37.13        
 
Event 61  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 54.18   2/17/2008 Timmy C Maurer, Hershey                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seman, Alex               13 EPAC                 1:01.35    1:01.24        
              30.31     1:01.24 (30.93)                                        
  2 Shonk, Ethan              13 EAC                  1:02.84    1:02.54        
              30.53     1:02.54 (32.01)                                        
  3 Brubaker, Ryan            14 Tidal Waves          1:03.17    1:04.58        
              30.78     1:04.58 (33.80)                                        
  4 Berarducci, Nathan        13 PACS                 1:06.12    1:06.04        
              31.73     1:06.04 (34.31)                                        
  5 Fisic, Trevor             14 EPAC                 1:06.29    1:06.92        
              32.42     1:06.92 (34.50)                                        
  6 Runnels, Riley            13 EAC                  1:07.36    1:07.29        
  7 Hervieux, Dylan           14 MASC                 1:06.24    1:07.98        
              32.32     1:07.98 (35.66)                                        
  8 Nelson, Harry             14 Gettysburg           1:13.74    1:10.73        
              33.39     1:10.73 (37.34)                                        
  9 Schwanger, Coy            13 Tidal Waves          1:11.28    1:11.18        
              34.24     1:11.18 (36.94)                                        
 10 Yaninek, Zachary          14 LPAC                 1:17.11    1:11.40        
              33.50     1:11.40 (37.90)                                        
 11 Whitlock, Trevor          14 CVAC                 1:11.25    1:11.89        
              35.30     1:11.89 (36.59)                                        
 12 Russotto, Brett           13 CVAC                 1:15.07    1:12.90        
              34.90     1:12.90 (38.00)                                        
 13 Dotts, Adam               14 Otters               1:14.48    1:14.61        
              35.64     1:14.61 (38.97)                                        
 14 Blair, Zach               14 MASC                 1:17.33    1:14.88        
              36.04     1:14.88 (38.84)                                        
 15 Drumm, Samuel             14 PACS                 1:15.11    1:15.31        
              35.20     1:15.31 (40.11)                                        
 16 Hall, Ethan               13 EAC                  1:17.05    1:17.03        
              37.60     1:17.03 (39.43)                                        
 
Event 62  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 57.47   2/23/2003 Tricia Weaner, WSY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Madison            13 MASC                 1:06.29    1:06.38        
              32.74     1:06.38 (33.64)                                        
  2 Rutkowski, Lillian        13 EAC                  1:08.03    1:07.61        
              33.12     1:07.61 (34.49)                                        
  3 Moyer, Joella             14 Tidal Waves          1:08.48    1:09.45        
  4 Taylor, Jordan            14 PACS                 1:13.81    1:11.14        
              34.13     1:11.14 (37.01)                                        
  5 Grove, Madeline           13 CVAC                 1:10.61    1:11.33        
              34.35     1:11.33 (36.98)                                        
  6 Myers, Jocelyn            14 Otters               1:11.71    1:11.46        
              34.81     1:11.46 (36.65)                                        
  7 Kwiatkowski, Alexandra    14 Tidal Waves          1:12.46    1:11.55        
              34.75     1:11.55 (36.80)                                        
  8 Vonah, Kate               13 CVAC                 1:11.89    1:12.31        
              35.49     1:12.31 (36.82)                                        
  9 Ehrhart, Sami             14 Tidal Waves          1:11.90    1:12.82        
              34.93     1:12.82 (37.89)                                        
 10 Marvel, Kate              14 PACS                 1:12.18    1:12.85        
              34.30     1:12.85 (38.55)                                        
 11 Landauer, Sarah           14 Gettysburg           1:11.31    1:12.94        
              35.57     1:12.94 (37.37)                                        
 12 Meade, Lucy               13 Otters               1:13.52    1:13.22        
 13 Mentzer, Cameron          13 Tidal Waves          1:16.37    1:14.29        
              34.47     1:14.29 (39.82)                                        
 14 Hostetter, Kyleigh        13 SMSC                 1:16.76    1:15.69        
              36.36     1:15.69 (39.33)                                        
 15 Ebersole, Chloe           14 EAC                  1:16.33    1:17.12        
              36.69     1:17.12 (40.43)                                        
 16 Leonard, Josie            13 Tidal Waves          1:18.32    1:17.66        
              37.31     1:17.66 (40.35)                                        
 
Event 63  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 54.00      2/1991 D. SECHRIST - HESY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkinson, TylerM         18 EAC                    55.30      56.37        
              27.13       56.37 (29.24)                                        
  2 Distenfeld, Tyler         15 CVAC                   57.14      57.15        
              28.23       57.15 (28.92)                                        
  3 Monge Abad, Joaquin       15 EPAC                   59.64      58.59        
              28.63       58.59 (29.96)                                        
  4 Azzalina, Ben             15 EAC                    58.75      59.28        
              28.96       59.28 (30.32)                                        
  5 Key, Jonah                17 LPAC                 1:00.06      59.76        
              29.02       59.76 (30.74)                                        
  6 Bloom, Chris              17 EPAC                 1:01.62    1:01.17        
              29.87     1:01.17 (31.30)                                        
  7 Yengo, Jack               18 PACS                 1:06.68    1:05.70        
              31.68     1:05.70 (34.02)                                        
  8 Bishop, Cameron           17 Gettysburg           1:01.78    1:06.17        
              31.37     1:06.17 (34.80)                                        
  9 Otto, Matthew             15 SMSC                 1:06.78    1:06.29        
              32.06     1:06.29 (34.23)                                        
 10 Hayward, James            16 Gettysburg           1:05.96    1:06.80        
              32.88     1:06.80 (33.92)                                        
 11 Shively, Kyle             15 SMSC                 1:08.80    1:08.34        
              33.38     1:08.34 (34.96)                                        
 12 Hain, Donovan             15 Otters               1:07.63    1:09.97        
              34.25     1:09.97 (35.72)                                        
 13 Lowen, Kevin              15 Otters               1:12.25    1:12.08        
              35.26     1:12.08 (36.82)                                        
 14 Riebe, Johann             15 MSC                  1:13.76    1:15.29        
              36.59     1:15.29 (38.70)                                        
 15 Leech, Nate               15 Gettysburg           1:29.18    1:30.11        
 
Event 64  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    All-Star: % 1:00.01      2/1999 C. BARNER - EPAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plempel, Jordan           15 EPAC                 1:00.83    1:02.36        
              30.05     1:02.36 (32.31)                                        
  2 Mowery, Katherine         16 Otters               1:05.19    1:04.37        
              30.72     1:04.37 (33.65)                                        
  3 Anderson, Brookelle       15 Otters               1:07.59    1:09.05        
              33.54     1:09.05 (35.51)                                        
  4 Heisey, Brooke            15 EAC                  1:11.59    1:10.24        
              34.31     1:10.24 (35.93)                                        
  5 Smith, Aliza              15 CVAC                 1:09.38    1:10.41        
              34.53     1:10.41 (35.88)                                        
  6 McAninch, Katherine       15 CVAC                 1:10.09    1:11.90        
              34.98     1:11.90 (36.92)                                        
  7 Szobocsan, Liza           16 EPAC                 1:10.22    1:12.38        
              35.09     1:12.38 (37.29)                                        
  8 Snyder, Molly             15 MSC                  1:15.50    1:15.78        
              36.83     1:15.78 (38.95)                                        
  9 Shah, Shreya              16 CVAC                 1:16.72    1:16.76        
              37.34     1:16.76 (39.42)                                        
 10 Wildonger, Amanda         15 Otters               1:15.62    1:17.20        
              36.93     1:17.20 (40.27)                                        
 11 Ott, Hannah               15 MASC                 1:20.33    1:22.24        
              39.12     1:22.24 (43.12)                                        
 
Event 65  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 25.60   2/22/2015 Zachary A Gallagher, EPAC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Owen              12 CVAC                   28.98      28.95        
  2 Dempsey, Luke             12 EPAC                   29.46      29.06        
  3 Metz, Aidan               11 CVAC                   30.50      29.66        
  4 Wagner, Evan              12 LPAC                   31.28      30.49        
  5 Cheslock, Carter          12 Otters                 30.72      30.69        
  6 Teets, Grayson            12 PACS                   31.07      31.80        
  7 Perez, Elias              12 Otters                 33.10      32.68        
  8 Dotts, Benjamin           11 Otters                 32.52      32.88        
  9 Zlogar, Luke              12 EPAC                   33.27      33.39        
 10 Carcia, Kameron           11 Tidal Waves            33.64      33.81        
 11 Mintonye, Zachariah       11 PACS                   33.55      34.41        
 12 Slemp, Connor             12 MASC                   34.64      34.94        
 13 Jordan, Vincent           12 LPAC                   34.63      34.95        
 14 Nelson, Sam               12 Gettysburg             34.41      35.11        
 15 Santos, Kevin             12 CVAC                   34.53      35.41        
 16 Kuffa, Hunter             12 SMSC                   35.02      35.73        
 
Event 66  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 26.75      2/1997 E. CARROLL - WAY                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gambler, Emily            12 EAC                    28.02      28.22        
  2 Ellis, Peyton             12 SMSC                   29.71      30.77        
  3 Lantz, Morgan             11 PACS                   30.42      30.97        
  4 Stubbe, Elayna            12 LPAC                   31.01      31.14        
  5 Nguyen, Andrea            12 CVAC                   31.60      31.80        
  6 Dickerson, Faith          12 MASC                   34.16      32.12        
  7 McDonald, Genevieve       12 EAC                    32.22      32.44        
  8 Araiza, Berenice          11 CVAC                   32.46      32.53        
  9 Brown, Colbey             11 Otters                 33.77      32.84        
 10 Coomes, Kinsey            12 CVAC                   33.30      33.10        
 11 Reber, Malina             12 Gettysburg             32.12      33.25        
 12 Colina, Rondreizele       11 CVAC                   32.91      33.28        
 13 Hilty, Stefanie           12 Otters                 32.92      33.78        
 14 Berarducci, Abby          11 PACS                   34.66      34.15        
 15 Artus, Lauren             12 Tidal Waves            34.09      34.56        
 16 Smith, Nora               11 MASC                   34.62      35.03        
 
Event 67  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 53.80   2/23/2003 Cody Weik, FSC-MA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jack             14 EPAC                   54.83      55.88        
              26.04       55.88 (29.84)                                        
  2 Durand, Connor            13 PACS                   59.57      58.99        
              27.30       58.99 (31.69)                                        
  3 Keener, Drew              13 EAC                    59.79    1:00.72        
              28.56     1:00.72 (32.16)                                        
  4 Wilson, Devin             14 BSAC                 1:00.16    1:01.90        
              28.01     1:01.90 (33.89)                                        
  5 Palmer, David             14 PACS                 1:02.27    1:03.22        
              29.23     1:03.22 (33.99)                                        
  6 Garbanzos, Seth           14 EPAC                 1:04.89    1:04.10        
              30.01     1:04.10 (34.09)                                        
  7 Haskins, John             13 EPAC                 1:03.98    1:04.51        
              29.72     1:04.51 (34.79)                                        
  8 Sabol, Robby              14 Tidal Waves          1:07.70    1:06.80        
              30.92     1:06.80 (35.88)                                        
  9 Hovis, Ethan              14 SMSC                 1:06.75    1:07.82        
              31.44     1:07.82 (36.38)                                        
 10 Bordatto, Jacob           14 Gettysburg           1:08.31    1:07.94        
              31.17     1:07.94 (36.77)                                        
 11 Simes, Colby              13 Tidal Waves          1:09.54    1:09.04        
              31.17     1:09.04 (37.87)                                        
 12 Hervieux, Dylan           14 MASC                 1:10.63    1:09.63        
              31.95     1:09.63 (37.68)                                        
 13 Wilt, Macen               14 MASC                 1:10.34    1:10.45        
              32.36     1:10.45 (38.09)                                        
 14 Book, Nathan              14 SMSC                 1:14.92    1:16.31        
              34.87     1:16.31 (41.44)                                        
 -- Zlogar, Jake              14 EPAC                 1:30.08         DQ        
      Arms underwater recovery
              37.09          DQ (51.02)                                        
 
Event 68  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 59.35   2/17/2008 Samantha J Moffitt, FSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Jordynn             14 EAC                  1:00.51    1:00.06        
              28.33     1:00.06 (31.73)                                        
  2 Gallagher, ZoŽ            13 EPAC                 1:02.13    1:02.07        
              28.87     1:02.07 (33.20)                                        
  3 Pesavento, Mia            13 CVAC                 1:06.04    1:07.54        
              31.58     1:07.54 (35.96)                                        
  4 Teets, Kendall            14 PACS                 1:10.68    1:09.37        
              31.77     1:09.37 (37.60)                                        
  5 Dabbs, Gabi               14 Otters               1:11.18    1:10.14        
              32.53     1:10.14 (37.61)                                        
  6 Corbett, Delia            14 EPAC                 1:11.28    1:10.57        
              32.59     1:10.57 (37.98)                                        
  7 Martel, Katie             14 Otters               1:10.17    1:10.96        
              32.42     1:10.96 (38.54)                                        
  8 Snyder, Londyn            13 EPAC                 1:13.15    1:12.88        
              33.64     1:12.88 (39.24)                                        
  9 Nguyen, Jennifer          14 CVAC                 1:15.53    1:14.33        
              33.42     1:14.33 (40.91)                                        
 10 Marchak, Veronica         13 Gettysburg           1:16.27    1:16.18        
              34.57     1:16.18 (41.61)                                        
 11 Horn, Solia               14 Otters               1:16.07    1:16.25        
              35.22     1:16.25 (41.03)                                        
 12 Rundle, Emma              13 LPAC                 1:14.70    1:17.08        
              34.93     1:17.08 (42.15)                                        
 13 Moyer, Delaney            14 Otters               1:19.37    1:17.09        
              34.58     1:17.09 (42.51)                                        
 14 Marvel, Kate              14 PACS                 1:18.80    1:17.20        
              35.34     1:17.20 (41.86)                                        
 15 Heckman, Bella            13 EPAC                 1:18.30    1:19.18        
              36.43     1:19.18 (42.75)                                        
 16 Ebersole, Chloe           14 EAC                  1:20.79    1:23.58        
              37.70     1:23.58 (45.88)                                        
 
Event 69  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 52.46      2/1998 M. HAUPT - CYAA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Jacob              15 EAC                    53.33      53.08        
              24.35       53.08 (28.73)                                        
  2 Gallagher, Zack           15 EPAC                   53.09      53.22        
              24.57       53.22 (28.65)                                        
  3 Bloom, Chris              17 EPAC                   59.97      59.46        
              28.03       59.46 (31.43)                                        
  4 McVeagh, Jorden           16 CVAC                 1:01.89    1:01.31        
              28.36     1:01.31 (32.95)                                        
  5 Sheppard, Austin          17 MASC                 1:01.37    1:02.33        
              29.06     1:02.33 (33.27)                                        
  6 Otto, Matthew             15 SMSC                 1:03.70    1:03.05        
              28.98     1:03.05 (34.07)                                        
  7 Keener, Ben               16 EAC                  1:02.61    1:03.67        
              29.74     1:03.67 (33.93)                                        
  8 Alderman, Alexander       15 CVAC                 1:08.13    1:11.19        
              32.20     1:11.19 (38.99)                                        
  9 Mitchell, Syryth          15 Otters               1:06.09    1:11.75        
              30.38     1:11.75 (41.37)                                        
 -- Dickerson, Evan           15 MASC                 1:16.22         DQ        
      Alternating Kick
              33.82          DQ (43.57)                                        
 
Event 70  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    All-Star: % 59.97   2/19/2006 Maggie C O'Connell, WAY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustine, Nicole         16 EPAC                 1:02.82    1:03.18        
              29.36     1:03.18 (33.82)                                        
  2 Rabino, Aliyah            15 EPAC                 1:04.36    1:03.78        
              30.30     1:03.78 (33.48)                                        
  3 Kimmel, Sarah             16 MASC                 1:06.90    1:07.44        
              30.40     1:07.44 (37.04)                                        
  4 Woren, Hannah             15 CVAC                 1:08.06    1:09.25        
              31.64     1:09.25 (37.61)                                        
  5 Wildonger, Racheal        15 Otters               1:13.79    1:13.40        
              34.30     1:13.40 (39.10)                                        
  6 Karoly, Jackie            15 CVAC                 1:13.24    1:15.33        
              33.88     1:15.33 (41.45)                                        
  7 Shaulis, Kirsten          15 SMSC                 1:18.44    1:18.02        
              35.70     1:18.02 (42.32)                                        
  8 Shah, Shreya              16 CVAC                 1:19.14    1:19.01        
              36.10     1:19.01 (42.91)                                        
  9 Noel, Tara                15 Gettysburg           1:19.45    1:23.23        
              36.97     1:23.23 (46.26)                                        
 10 Louie, Emily              17 EAC                  1:27.93    1:27.68        
              39.25     1:27.68 (48.43)                                        
 11 Witmer, Megan             17 EAC                  1:34.20    1:30.92        
              40.83     1:30.92 (50.09)                                        
 
Event 71  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 57.44   2/22/2015 Zachary A Gallagher, EPAC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewer, Owen              12 CVAC                 1:08.39    1:08.88        
              31.58     1:08.88 (37.30)                                        
  2 Hain, Braden              12 Otters               1:13.84    1:13.78        
              32.28     1:13.78 (41.50)                                        
  3 Santos, Kevin             12 CVAC                 1:16.33    1:15.69        
              36.59     1:15.69 (39.10)                                        
  4 Schnoor, Luke             12 EAC                  1:15.74    1:16.05        
              35.70     1:16.05 (40.35)                                        
  5 Gibbons, Nathaniel        12 LPAC                 1:15.66    1:16.20        
              33.00     1:16.20 (43.20)                                        
  6 Connelly, Cameron         11 Otters               1:15.92    1:16.35        
              36.55     1:16.35 (39.80)                                        
  7 Meade, Aiden              12 Otters               1:18.57    1:16.51        
              33.98     1:16.51 (42.53)                                        
  8 Kondek, Brayden           12 SMSC                 1:15.06    1:17.05        
              37.48     1:17.05 (39.57)                                        
  9 Zlogar, Luke              12 EPAC                 1:17.63    1:17.90        
              34.60     1:17.90 (43.30)                                        
 10 Herr, Josh                12 Gettysburg           1:18.61    1:18.80        
              36.57     1:18.80 (42.23)                                        
 11 Raniowski, Declan         12 MSC                  1:21.12    1:19.00        
              35.99     1:19.00 (43.01)                                        
 12 Turner, Zach              12 Gettysburg           1:20.24    1:19.93        
              37.51     1:19.93 (42.42)                                        
 13 Bretz, Nathan             11 LPAC                 1:20.82    1:21.02        
              37.17     1:21.02 (43.85)                                        
 14 Townsend, Jaxon           11 Gettysburg           1:22.85    1:23.30        
            1:23.30         1:23.30 ( )                                        
 15 Ketchum, Carter           11 EAC                  1:23.40    1:25.22        
              40.90     1:25.22 (44.32)                                        
 16 Nelson, Sam               12 Gettysburg           1:21.39    1:25.34        
            1:25.34         1:25.34 ( )                                        
 
Event 72  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:02.35   2/20/2005 Emily P Weaner, WSY Swimming               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gambler, Emily            12 EAC                  1:07.22    1:07.13        
              30.94     1:07.13 (36.19)                                        
  2 Woren, Sarah              11 CVAC                 1:09.27    1:08.45        
              31.32     1:08.45 (37.13)                                        
  3 Weidman, Marina           11 Otters               1:11.34    1:11.58        
              32.98     1:11.58 (38.60)                                        
  4 Naylor, Tess              11 SMSC                 1:12.15    1:13.57        
              33.57     1:13.57 (40.00)                                        
  5 Smith, Ava                12 CVAC                 1:14.52    1:14.29        
              34.03     1:14.29 (40.26)                                        
  6 Araiza, Berenice          11 CVAC                 1:13.65    1:14.33        
              34.40     1:14.33 (39.93)                                        
  7 Edwards, Kendra           11 LPAC                 1:14.26    1:15.35        
              34.75     1:15.35 (40.60)                                        
  8 McRae, Taylor             12 MASC                 1:15.00    1:15.47        
              34.56     1:15.47 (40.91)                                        
  9 Reber, Malina             12 Gettysburg           1:14.04    1:15.96        
              35.12     1:15.96 (40.84)                                        
 10 Burke, Anna               12 PACS                 1:17.68    1:17.60        
              35.36     1:17.60 (42.24)                                        
 11 Colina, Rondreizele       11 CVAC                 1:19.35    1:18.62        
              36.56     1:18.62 (42.06)                                        
 12 Oltmans, Rene             12 EAC                  1:20.37    1:18.78        
              38.58     1:18.78 (40.20)                                        
 13 Frey, Emily               12 MASC                 1:20.53    1:18.95        
              37.03     1:18.95 (41.92)                                        
 14 Thai, Kristen             11 PACS                 1:20.49    1:19.76        
              33.95     1:19.76 (45.81)                                        
 15 Scheungrab, Carolyn       12 Gettysburg           1:20.32    1:21.64        
              38.49     1:21.64 (43.15)                                        
 16 Sholly, Addisan           11 PACS                 1:21.24    1:22.42        
              37.42     1:22.42 (45.00)                                        
 
Event 73  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:56.63   2/22/2004 Cody A Weik, FSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klucinec, Jake            14 PACS                 2:15.11    2:15.10        
              28.22     1:03.30 (35.08)     1:45.63 (42.33)     2:15.10 (29.47)
  2 Sheetz, Owen              14 Otters               2:15.06    2:16.66        
              30.37     1:06.25 (35.88)     1:45.20 (38.95)     2:16.66 (31.46)
  3 Keener, Drew              13 EAC                  2:18.15    2:20.52        
              29.91     1:07.36 (37.45)     1:48.96 (41.60)     2:20.52 (31.56)
  4 Garbanzos, Seth           14 EPAC                 2:23.96    2:20.78        
              30.50     1:07.62 (37.12)     1:48.51 (40.89)     2:20.78 (32.27)
  5 Raudabaugh, Matt          13 BSAC                 2:21.81    2:22.58        
              31.66     1:10.20 (38.54)     1:51.10 (40.90)     2:22.58 (31.48)
  6 Palmer, David             14 PACS                 2:21.62    2:23.09        
              30.05     1:07.00 (36.95)     1:51.73 (44.73)     2:23.09 (31.36)
  7 Hovis, Ethan              14 SMSC                 2:22.95    2:24.91        
              31.65     1:10.84 (39.19)     1:55.34 (44.50)     2:24.91 (29.57)
  8 Singley, Michael          14 EPAC                 2:28.16    2:29.36        
              31.59     1:11.96 (40.37)     1:54.71 (42.75)     2:29.36 (34.65)
  9 Berarducci, Nathan        13 PACS                 2:30.87    2:29.41        
              32.33     1:09.97 (37.64)     1:55.30 (45.33)     2:29.41 (34.11)
 10 Miller, Brady             13 EPAC                 2:32.48    2:33.71        
              31.44     1:10.44 (39.00)     1:58.05 (47.61)     2:33.71 (35.66)
 11 Wilson, Devin             14 BSAC                 2:21.51    2:34.04        
              29.21     1:08.68 (39.47)     1:54.14 (45.46)     2:34.04 (39.90)
 12 Waxmonsky, Alex           14 EPAC                 2:39.19    2:34.22        
              31.75     1:11.00 (39.25)     1:58.97 (47.97)     2:34.22 (35.25)
 13 Hervieux, Dylan           14 MASC                 2:34.81    2:38.25        
              33.26     1:11.67 (38.41)     2:01.90 (50.23)     2:38.25 (36.35)
 14 Dotts, Adam               14 Otters               2:39.66    2:39.30        
              34.59     1:16.10 (41.51)     2:04.86 (48.76)     2:39.30 (34.44)
 15 Whitlock, Trevor          14 CVAC                 2:39.99    2:39.51        
              35.21     1:13.57 (38.36)     2:06.49 (52.92)     2:39.51 (33.02)
 16 Wilt, Macen               14 MASC                 2:39.37    2:40.56        
              32.41     1:14.20 (41.79)     2:03.39 (49.19)     2:40.56 (37.17)
 
Event 74  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 2:07.88   2/28/2010 Meaghan M Raab, Hershey                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brainard, Hannah          13 Gettysburg           2:21.08    2:19.81        
              30.13     1:05.98 (35.85)     1:48.81 (42.83)     2:19.81 (31.00)
  2 Turner, Sara              13 EPAC                 2:22.88    2:21.49        
              31.00     1:07.20 (36.20)     1:48.68 (41.48)     2:21.49 (32.81)
  3 Lyesnykova, Alina         14 CVAC                 2:25.54    2:26.40        
              31.20     1:09.64 (38.44)     1:50.87 (41.23)     2:26.40 (35.53)
  4 Teets, Kendall            14 PACS                 2:33.32    2:32.71        
              32.94     1:11.61 (38.67)     1:59.34 (47.73)     2:32.71 (33.37)
  5 Penner, Mattea            13 BSAC                 2:33.44    2:32.83        
              33.09     1:11.70 (38.61)     1:57.46 (45.76)     2:32.83 (35.37)
  6 Estep, Mia                13 EPAC                 2:33.55    2:33.12        
              35.79     1:16.39 (40.60)     1:59.22 (42.83)     2:33.12 (33.90)
  7 Rosenberg, Sophia         13 Otters               2:33.65    2:33.37        
              33.18     1:13.42 (40.24)     1:58.02 (44.60)     2:33.37 (35.35)
  8 Snyder, Londyn            13 EPAC                 2:36.68    2:35.92        
              34.37     1:16.43 (42.06)     1:59.60 (43.17)     2:35.92 (36.32)
  9 Green, Kortny             13 MASC                 2:37.68    2:36.70        
              33.93     1:15.54 (41.61)     2:01.76 (46.22)     2:36.70 (34.94)
 10 Huber, Emma               14 Tidal Waves          2:36.79    2:37.03        
              34.23     1:13.90 (39.67)     2:01.09 (47.19)     2:37.03 (35.94)
 11 Vonah, Kate               13 CVAC                 2:37.78    2:38.88        
              34.97     1:13.96 (38.99)     2:03.36 (49.40)     2:38.88 (35.52)
 12 Zimmerman, Hannah         14 EPAC                 2:37.40    2:39.22        
              34.29     1:16.44 (42.15)     2:01.51 (45.07)     2:39.22 (37.71)
 13 Kanelos, Alexa            14 MSC                  2:46.29    2:42.65        
              34.48     1:18.46 (43.98)     2:05.72 (47.26)     2:42.65 (36.93)
 14 Chronister, Sarah         13 SMSC                 2:41.28    2:44.19        
              36.13     1:16.91 (40.78)     2:04.30 (47.39)     2:44.19 (39.89)
 15 Hovan, Audrey             13 Tidal Waves          2:48.97    2:47.34        
              37.42     1:19.26 (41.84)     2:09.31 (50.05)     2:47.34 (38.03)
 16 Rundle, Emma              13 LPAC                 2:50.37    2:48.60        
              35.78     1:18.78 (43.00)     2:09.75 (50.97)     2:48.60 (38.85)
 
Event 75  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 1:56.30   2/20/2005 Cody A Weik, FSC  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Zack           15 EPAC                 1:59.66    2:02.34        
              25.29       56.85 (31.56)     1:32.38 (35.53)     2:02.34 (29.96)
  2 Oren, David               15 Otters               2:08.58    2:07.22        
              28.83     1:02.02 (33.19)     1:36.74 (34.72)     2:07.22 (30.48)
  3 Keyes, Hunter             16 EPAC                 2:11.88    2:12.87        
              28.37     1:02.84 (34.47)     1:40.46 (37.62)     2:12.87 (32.41)
  4 Sheppard, Austin          17 MASC                 2:22.96    2:21.69        
              28.48     1:05.28 (36.80)     1:47.53 (42.25)     2:21.69 (34.16)
  5 Keener, Ben               16 EAC                  2:21.52    2:22.69        
              29.75     1:05.14 (35.39)     1:49.13 (43.99)     2:22.69 (33.56)
  6 Arnold, Donovan           15 EAC                  2:38.19    2:39.78        
              34.75     1:16.73 (41.98)     2:03.23 (46.50)     2:39.78 (36.55)
 
Event 76  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    All-Star: % 2:13.72      2/1999 R. HARM - EPAC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plempel, Jordan           15 EPAC                 2:16.26    2:19.64        
              30.41     1:06.37 (35.96)     1:49.00 (42.63)     2:19.64 (30.64)
  2 Maher, Jillian            15 CVAC                 2:21.41    2:21.42        
              30.29     1:05.41 (35.12)     1:49.15 (43.74)     2:21.42 (32.27)
  3 Mowery, Katherine         16 Otters               2:26.17    2:26.45        
              30.83     1:06.57 (35.74)     1:52.29 (45.72)     2:26.45 (34.16)
  4 Fink, Alexis              15 EAC                  2:30.20    2:33.59        
              31.45     1:12.85 (41.40)     1:56.63 (43.78)     2:33.59 (36.96)
  5 Kearns, Emily             17 CVAC                 2:36.11    2:34.39        
              34.51     1:14.15 (39.64)     1:58.43 (44.28)     2:34.39 (35.96)
  6 Myers, Ashley             16 Gettysburg           2:34.78    2:35.95        
              33.87     1:11.88 (38.01)     2:00.07 (48.19)     2:35.95 (35.88)
  7 Swan, Katelyn             15 Otters               2:38.09    2:37.09        
              33.62     1:13.49 (39.87)     1:59.31 (45.82)     2:37.09 (37.78)
  8 Szobocsan, Liza           16 EPAC                 2:31.24    2:37.84        
              35.46     1:15.14 (39.68)     2:00.58 (45.44)     2:37.84 (37.26)
  9 Snyder, Molly             15 MSC                  2:43.88    2:41.13        
              34.95     1:16.53 (41.58)     2:02.49 (45.96)     2:41.13 (38.64)
 10 Karoly, Jackie            15 CVAC                 2:40.69    2:41.26        
              33.75     1:14.20 (40.45)     2:02.50 (48.30)     2:41.26 (38.76)
 11 McAninch, Katherine       15 CVAC                 2:40.62    2:41.55        
              35.76     1:15.42 (39.66)     2:05.58 (50.16)     2:41.55 (35.97)
 12 Louie, Emily              17 EAC                  3:01.72    2:58.40        
              40.36     1:25.76 (45.40)     2:19.16 (53.40)     2:58.40 (39.24)
 13 Schrade, Emily            16 SMSC                 2:59.74    3:01.18        
              40.33     1:27.96 (47.63)     2:21.27 (53.31)     3:01.18 (39.91)
 
Event 77  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:43.93   2/19/2006 Hershey Aquatic Club, Hershey              
                         T Maurer, D Nolan, K Ruddle, J Young              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:58.65    1:57.26        
     1) Hancock, Isaac 11               2) Zlogar, Luke 12                
     3) Miller, Bryce 11                4) Dempsey, Luke 12               
              29.62     1:00.12 (30.50)     1:29.86 (29.74)     1:57.26 (27.40)
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:58.62    1:58.10        
     1) Byerly, Dylan 12                2) Connelly, Cameron 11           
     3) Dotts, Benjamin 11              4) Perez, Elias 12                
              28.86       59.51 (30.65)     1:29.06 (29.55)     1:58.10 (29.04)
  3 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:58.19    1:59.78        
     1) Katzenmoyer, Joseph 12          2) Jordan, Vincent 12             
     3) Gibbons, Nathaniel 12           4) Wagner, Evan 12                
              30.73     1:01.77 (31.04)     1:31.22 (29.45)     1:59.78 (28.56)
  4 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:06.47    2:08.40        
     1) Schnoor, Luke 12                2) Ketchum, Carter 11             
     3) Newsome, Braden 12              4) Mickievicz, Adam 12            
              30.65     1:04.67 (34.02)     1:37.41 (32.74)     2:08.40 (30.99)
  5 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:16.61    2:11.96        
     1) Santos, Kevin 12                2) Gupta, Shubham 12              
     3) Manduri, Manoj 12               4) Tran, Andrew 12                
              33.33     1:08.89 (35.56)     1:41.33 (32.44)     2:11.96 (30.63)
  6 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:18.10    2:19.82        
     1) Carcia, Kameron 11              2) Morales, Brandon 12            
     3) Porinchak, Kaleb 11             4) Valudes, Michael 11            
              32.69     1:07.88 (35.19)     1:47.68 (39.80)     2:19.82 (32.14)
 
Event 78  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:47.20   2/17/2008 Chambersburg Y Chargers, Chambersburg      
                         K Hamilton, H Parson, O Tijani, K Metz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   2:05.16    2:05.41        
     1) Leibfried, Haley 11             2) Hall, Stephanie 11             
     3) Myers, Emma 12                  4) Wilkinson, Kylie 12            
              31.15     1:03.52 (32.37)     1:35.58 (32.06)     2:05.41 (29.83)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    2:07.29    2:06.32        
     1) Brenner, Maggie 11              2) Garman, Kendall 11             
     3) Hovis, Jenah 12                 4) Lenker, Haley 12               
              31.27     1:04.12 (32.85)     1:35.95 (31.83)     2:06.32 (30.37)
  3 Ephrata Tidal Waves  'A'                          2:07.66    2:07.06        
     1) Russell, Maddie 11              2) Beard, Olivia 12               
     3) Barshinger, Kylee 11            4) Suhrbier, Gretchen 11          
              31.93     1:05.00 (33.07)     1:36.84 (31.84)     2:07.06 (30.22)
  4 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:19.24    2:14.32        
     1) Ghosh, Amaya 11                 2) Rabanal, Lauren 12             
     3) Soe, Soung 11                   4) Hasan, Zoya 11                 
              33.77     1:09.10 (35.33)     1:42.05 (32.95)     2:14.32 (32.27)
  5 Lebanon Valley Otters  'A'                        2:18.54    2:15.41        
     1) Brown, Colbey 11                2) Fox, Heidi 11                  
     3) MacDonald, Ashlan 11            4) Myers, Julia 12                
              30.94     1:07.97 (37.03)     1:42.71 (34.74)     2:15.41 (32.70)
  6 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    2:16.10    2:15.67        
     1) Smith, Tatum 11                 2) Patel, Annika 11               
     3) Harr, Ayns 11                   4) Bogdan, Sarah 11               
              34.13     1:08.20 (34.07)     1:41.74 (33.54)     2:15.67 (33.93)
 
Event 79  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:30.40   2/26/2017 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC -MA      
                         Z Gallagher, J Dowling, K Farrow, P Hemingway     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:38.04    1:37.09        
     1) McGillan, Thomas 14             2) Campbell, Owen 14              
     3) Brubaker, Ryan 14               4) Sabol, Robby 14                
              25.84       49.63 (23.79)     1:13.56 (23.93)     1:37.09 (23.53)
  2 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:43.20    1:40.66        
     1) Seman, Alex 13                  2) Haskins, John 13               
     3) Fisic, Trevor 14                4) Garbanzos, Seth 14             
              24.53       49.40 (24.87)     1:15.23 (25.83)     1:40.66 (25.43)
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:57.49    2:00.49        
     1) Whitlock, Trevor 14             2) Yadlapalli, Vedesh 13          
     3) Russotto, Brett 13              4) Stum, Ian 13                   
              29.63       58.98 (29.35)     1:28.77 (29.79)     2:00.49 (31.72)
  4 Palmyra Aquatic Club  'A'                         2:03.65    2:03.07        
     1) Hinchey, John 13                2) Schaffer, Graham 13            
     3) Faulhaber, Colton 14            4) Drumm, Samuel 14               
              30.42       59.79 (29.37)     1:33.87 (34.08)     2:03.07 (29.20)
 
Event 80  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:41.96      2/1998 LEBY A                                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:49.12    1:48.49        
     1) Hawkins, Bramley 13             2) Turner, Sara 13                
     3) Corbett, Delia 14               4) Gallagher, ZoŽ 13              
              27.30       54.92 (27.62)     1:22.90 (27.98)     1:48.49 (25.59)
  2 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:51.62    1:51.62        
     1) Kapcsos, Sierra 14              2) Rutkowski, Lillian 13          
     3) Houck, Sierra 13                4) Park, Jordynn 14               
              28.99       58.52 (29.53)     1:26.75 (28.23)     1:51.62 (24.87)
  3 Ephrata Tidal Waves  'A'                          1:57.81    1:58.36        
     1) Mentzer, Cameron 13             2) Murphy, Megan 13               
     3) Ehrhart, Sami 14                4) Moyer, Joella 14               
              30.55       59.59 (29.04)     1:29.74 (30.15)     1:58.36 (28.62)
  4 South Middleton Swim Club  'A'                    2:03.28    2:01.71        
     1) Asper, Callie 13                2) Crowther, Emma 13              
     3) Chronister, Sarah 13            4) Hostetter, Kyleigh 13          
              29.04     1:01.65 (32.61)     1:32.53 (30.88)     2:01.71 (29.18)
  5 Ephrata Tidal Waves  'B'                          2:05.15    2:06.48        
     1) Leonard, Josie 13               2) Hovan, Audrey 13               
     3) Wolf, Ava 13                    4) Huber, Emma 14                 
              31.81     1:03.28 (31.47)     1:35.13 (31.85)     2:06.48 (31.35)
  6 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               2:06.49    2:09.17        
     1) Harris, Lydia 14                2) Katoch, Rusham 13              
     3) O'Donnell, Reily 14             4) Lateef, Tashifa 13             
              33.52     1:06.05 (32.53)     1:37.73 (31.68)     2:09.17 (31.44)
 
Event 81  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:29.31   2/22/2015 East Pennsboro Aquatic Club, EPAC          
                         J Mata, J Yohe, D Logan, R Hammaker               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabethtown Aquatic Club  'A'                   1:34.12    1:37.04        
     1) Wilkinson, TylerM 18            2) Azzalina, Ben 15               
     3) Keener, Ben 16                  4) Houck, Jacob 15                
              23.25       47.59 (24.34)     1:14.28 (26.69)     1:37.04 (22.76)
  2 South Middleton Swim Club  'A'                    1:44.48    1:44.39        
     1) Otto, Matthew 15                2) Mowe, Braelen 13               
     3) Hovis, Ethan 14                 4) Shively, Kyle 15               
              26.14       51.73 (25.59)     1:17.69 (25.96)     1:44.39 (26.70)
  3 Cumberland Valley Aquatic Club  'A'               1:48.92    1:45.50        
     1) McVeagh, Jorden 16              2) Alderman, Alexander 15         
     3) Metz, Joshua 15                 4) Ehresman, Daniel 15            
              26.69       55.66 (28.97)     1:21.24 (25.58)     1:45.50 (24.26)
 
Event 82  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    All-Star: % 1:38.26   2/27/2011 Collegiate Aquatics                        
                         K Strahosky, E Clancy, L Baylor, S Wary           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elite Performance Aquatic Club  'A'               1:44.57    1:44.73        
     1) Rabino, Aliyah 15               2) Reed, Emma 15                  
     3) Augustine, Nicole 16            4) Plempel, Jordan 15             
              26.33       53.63 (27.30)     1:19.45 (25.82)     1:44.73 (25.28)
  2 Lebanon Valley Otters  'A'                        1:45.92    1:45.99        
     1) Anderson, Brookelle 15          2) Parker, Claudia 15             
     3) Mowery, Katherine 16            4) Strickler, Julianne 16         
              25.86       52.75 (26.89)     1:20.29 (27.54)     1:45.99 (25.70)
  3 Lower Paxton Aquatic Club  'A'                    1:54.29    1:56.60        
     1) Sucheski, Isabella 15           2) Baughman, Elaina 16            
     3) Weiser, Morgan 14               4) Yoder, Ally 17                 
              28.48       57.79 (29.31)     1:27.96 (30.17)     1:56.60 (28.64)